וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משרד התמ"ס גיבש הצעת פשרה לגבי גובה הקנס שייגבה מחברה שתימכר למשקיעי חוץ

הארץ

17.4.2001 / 10:21

הקנס יורכב ממכפלת המענק שניתן בשינוי בשווי החברה עקב מכירתה למשקיע חוץ, בתוספת אפשרות להטלת פרמיה של עד 20% מגובה הקנס

מאת אורה קורן

בתזכיר חוק המו"פ החדש המתגבש במשרד התמ"ס נקבע כי חברת היי-טק שקיבלה מענק מו"פ ממשלתי ומכרה ידע שפיתחה בישראל - תשלם קנס שיורכב מכפל המענק במכפלת השינוי בשווי החברה, בתוספת אפשרות להטלת פרמיה של עד 20% נוספים מגובה הקנס. על גובה הפרמיה תחליט ועדת המחקר.

לדוגמה, אם חברה קיבלה מענק ממשלתי של מיליון דולר, כשהיתה שווה 10 מיליון דולר, ונמכרה ב-100 מיליון דולר, יחושב הקנס כך: שווי החברה הוכפל פי 10, לפיכך תחזיר את גובה המענק (מיליון דולר) בכפולת 10, כלומר 10 מיליון דולר. במקרה זה המדינה מקבלת יחס של משקיע רגיל בחברה.

בנוסף, כדי שלא ליצור תמריץ להוצאת ידע מישראל, יוטל על החברה קנס נוסף במסגרת הפרמיה; זו תוכל להגיע, לפי שיקולי ועדת המחקר בלשכת המדען הראשי בתמ"ס, ל-%20, כלומר, לעוד 2 מיליון דולר. הקנס המרבי שחברה זו תשלם למדינה יגיע, לפיכך, ל-12 מיליון דולר.

התזכיר מגובש על פי הנחיות המדען הראשי בתמ"ס, כרמל ורניה, ומתבסס על הצעת פשרה שהגיש משרד ראש הממשלה בשלהי 2000.

חרף הצעת הפשרה, לא גובשה הסכמה בין משרדי האוצר והתמ"ס על גובה הפרמיה. האוצר דרש פרמיה קבועה בשיעור גבוה של 100%, ואילו ורניה התנגד בתחילה לחלוטין להטלת פרמיה.

פרמיה בשיעור קבוע של 100%

ורניה הבהיר לאחרונה כי תזכיר החוק שיגישו לממשלה הגורמים האחראים, ינוסח על פי הצעתו, ואם יהיו השגות לגורמים הממשלתיים, הן יידונו בפורום הממשלתי הכולל שידון בתזכיר.

חוק המו"פ הנוכחי אינו מאפשר מכירת חברה ישראלית שקיבלה את תמיכת המדינה, לחברה זרה, כולל הוצאת ידע וייצור מישראל.

החוק פוגע בעיקר בחברות היי-טק שקיבלו מענק מו"פ ולאחר מכן הצעה להירכש על ידי חברה זרה. בעבר הבהיר ורניה כי חברה המוקמת, וזאת מתוך כוונה להימכר לחברה זרה, עדיף שלא תפנה לקבלת מענק מו"פ ממשלתי.

במשרדי האוצר והתמ"ס הוסכם כי יש להתייחס לאפשרות מכירה מסוג זה כ"תקלה", ואולם אין למנוע אותה לנוכח סכומי העסקות הגבוהים וההערכה כי חלק מכספי העסקה יושקעו ממילא בהקמת חברות ישראליות חדשות.

שינויים נוספים שעליהם הוסכם בין משרדי האוצר והתמ"ס בסוף 2000, כללו ביטול הקטגוריות הישנות לתמיכה במו"פ, דוגמת מו"פ צבאי, אזרחי, התחלתי והמשכי; במקומן ייקבעו קטגוריות חדשות של מענקים בשיעורים של 30%, 40% ו-50% על פי תרומת החברות למשק. על פי הסיכומים, הקטגוריות ישתנו במשך השנים על פי צורכי המשק.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully