וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"נקים ערוץ חדשות בנוסח סי.אן.אן"

17.4.2001 / 14:55

קבוצת "חדשות 24" בראשות משעל ואיילון זכתה במכרז לערוץ החדשות; התמודדו מול "חדשות ישראל"; משעל: נפנה למתחרים שייצטרפו אלינו; קבוצת שלונסקי ודיין: יש בסיס לפניה לערכאות

קבוצת "חדשות 24", בראשותו של נסים משעל, הוכרזה היום כזוכה במכרז להפעלת ערוץ החדשות היעודי בכבלים. מגיש החדשות בקבוצה הוא יעקב איילון. עוד נמצאים בקבוצה גאולה אבן, יאיר שטרן והמפיק הראשי של ערוץ 1 אמנון ברקאי.

הקבוצה המתחרה היתה קבוצת "חדשות ישראל" בראשות משה שלונסקי. ראש מחלקת החדשות של "חדשות ישראל" היתה אמורה להיות אילנה דיין. כמו כן שותף בקבוצה ירון דקל מ"קול ישראל".

ההכרזה באה בסיומו של הדיון האחרון של חברי המועצה לשידורי כבלים שהתקיים הבוקר, במהלכו נידון הניסיון המקצועי של המתמודדים בהפקת חדשות ובניהול גופי שידור.

ערוץ החדשות הוא חלק ממסגרת של חמישה ערוצים ייעודיים שמכינה המועצה לשידורי כבלים ולוויין: ערוץ חדשות, ערוץ ישראלי בשפה הרוסית (שהמכרז עליו כבר פורסם), ערוץ ישראלי בשפה הערבית, ערוץ מוסיקה וערוץ מורשת. המועצה תחייב את חברות הכבלים והלוויין לספק את הערוצים בחבילות הבסיס שלהן, ובינתיים הם לא ייקלטו שלא במסגרת חיבור כזה. הערוצים ימומנו מפרסומות וממכירת תכנים ומשדרים לערוצים אחרים.

ערוץ החדשות מיועד לעלות לאוויר בנובמבר 2001 לכל המאוחר, ותקופת הרישיון של הזוכה תהיה למשך 10 שנים, כאשר בשנה הראשונה יתקיימו שידורים לפחות שמונה שעות ביום. על פי הערכות גורמים בשוק התקשורת, צפוי הערוץ להוציא כ-35 מיליון דולר בשנה על הפקת השידורים, שכר הבכירים, וציוד טכני חדיש.

"יקח זמן עד שנתייצב מבחינה כלכלית"

"יש לנו עכשיו הרבה עבודה להקמת ערוץ חדשות בישראל, ואנחנו מתחילים לעבוד ברגע זה", אמר יעקב איילון בתגובה לזכייה. "חצי שנה זה לא הרבה זמן, זה עניין מסובך, זה דורש התארגנות לוגיסטית, אבל אנחנו יודעים מה אנחנו הולכים לעשות".

ניסים משעל אמר ל"קול ישראל" בעקבות ההחלטה: "אנחנו מתכוונים להקים ערוץ חדשות בנוסח סי.אן.אן, ברמת איכותית ומקצועית. הנסיון בעולם מראה שערוצי חדשות מצליחים. זה עוד לא נוסה במדינת ישראל, אבל אנחנו ניתן צאנס".

משעל ציין כי ההתחלה לא תהיה קלה, ובתקופה הראשונה הערוץ לא ירוויח. "תהיה תקופה ארוכה לפני שנתייצב מבחינה כלכלית. יש שאומרים שאחרי פרק זמן יהיה אפשר להרוויח. הערוץ יהיה מבוסס אך ורק על הכנסות מפרסומות", אמר.

משעל ציין כי בימים הקרובים יחלו אנשי הערוץ בגיוס כוח אדם מקצועי. "רצינו להמתין לתוצאה, אבל בימים הקרובים נגייס את מיטב האנשים, גם מהקבוצה המתחרה וגם מהעיתונות הכתובה. אנשי מקצוע טובים יוכלו למצוא בית חם מקצועי אצלנו. הקבוצה המתחרה עשתה עבודה מקצועית טובה, ואנחנו מתכוונים לפנות לאנשי המקצוע שם להצטרף אלינו. יש לנו הרבה מקום, 24 שעות ביממה של חדשות".

משעל ציין כי האולפן של ערוץ החדשות ימוקם באיזור גוש דן, וכן יוקמו אולפנים ברחבי המדינה. "יש הרבה עבודה, אבל זה גם אתגר מקצועי ממדרגה ראשונה", אמר. "אני מקווה לעמוד בלוח הזמנים שהמועצה הקציבה לנו, חצי שנה".

300 אלף שקל פיצוי

מקבוצת "חדשות ישראל" מסרו בעקבות ההחלטה: "נלמד את ההחלטה, אבל מהמידע שבידינו יש בסיס לפניה לבית המשפט".

הנציגים הבכירים בקבוצת "חדשות ישראל", בהם אילנה דיין, משה שלונסקי, ירון דקל ורון בן ישי, יקבלו פיצוי של 300 אלף שקל כל אחד. בכיר בקבוצה אישר ל-TheMarker את הידיעה אולם אמר כי הסכום שיקבל כל אחד נמוך בהרבה.

שלונסקי יחזור ככל הנראה לתפקיד מנהל התוכניות בחברת קשת ודיין תחזור ל"עובדה".

הערב: יפורסמו תוצאות המכרז להפעלת הערוץ המסחרי השלישי

לקראת הערב, יפורסמו גם תוצאות המכרז להפעלת הערוץ המסחרי השלישי, אותו יפעילו שני זכיינים, מתוך ארבעה המתמודדים עליו. הזוכים יקבלו זיכיון לשמונה שנים. ארבע הקבוצות המתמודדות הן: "ישראל 10", שבין ראשיה יוסי מימן, אהרון דברת, אלפרד אקירוב וחברת ביטוח "הפניקס"; קבוצת "טי.וי 3" שבין ראשיה חברת אגד, אשטרום וחברות נוספות; קבוצת "אפיק" בבעלות אולפני מימד וקבוצת הארץ; וקבוצת "שידורי עדן" בבעלות שידורי שביט.

הפערים בין הקבוצות מסתמנים כקטנים, אך מקורבים למועצה מסרו כי הפייבוריטיות הן קבוצות "ישראל 10" ו"אפיק". על מפעילי הערוץ ייאסר לשדר משחקי ספורט ומשדרי בידור.

השיקולים לבחירת הזוכים הם בעיקר תוכניים, ורק במיעוטם כספיים. "הארץ" מדווח כי על מנת להבטיח את רמת השידורים יחויבו זכייני הערוץ להוציא לפחות 270 מיליוני שקלים בשנה, החל משנתו השנייה של הערוץ. כל זכיין יחויב בהפקת 82 שעות של תוכניות דרמה ותעודה מדי שנה.

יו"ר מועצת הרשות השנייה, מרדכי שקלאר, אמר כי מטרת המכרז היא להקים ערוצים שונים מאלו הקיימים. מטרת הערוץ, לדברי שקלאר, לעסוק "בליבה של ההוויה הישראלית. אנחנו מבקשים להקים זירה שבה יש מקום, בגובה העיניים, לכל הגוונים של החברה בצורה מקורית ומגוונת".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully