וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החוקר עופר נועם ממליץ לרשם האגודות לפרק את ברית הקואופרציה הצרכנית

אמיר הלמר

17.4.2001 / 17:54

טוען בדו"ח כי הברית חדלה למלא את ייעודה לשמש כאגודה מרכזית לאגודות השיתופיות; הברית מאגדת כיום את חברת העובדים, קו אופ רבוע כחול וקו אופ ירושלים

עו"ד עופר נועם, החוקר המיוחד שמינה רשם האגודות השיתופיות, עו"ד אורי זליגמן, הגיש לאחרונה את מסקנותיו לגבי מצבה של ברית הקואופרציה הצרכנית - אגודה מרכזת בע"מ.

נועם מונה ע"י הרשם בעקבות המלצותיו של החוקר עו"ד דורון דינאי, שבחן את את הליכי הבחירות שנעשו באגודת קו אופ רבוע כחול , וציין כי יש לחקור את התנהלות ברית הקואופרציה.

מסקנתו של נועם מחקירתו היא כי על הרשם לשקול כיצד לגרום להפסקת פעילותה של הברית, וזאת בדרך של פירוק או בכל דרך אחרת.

למסקנתו זו מגיע החוקר מסקירת ההיסטוריה של הברית שהוקמה בשנת 1963 ואיגדה אז 11 אגודות שיתופיות. מטרת הקמתה של הברית כפי שעולה מהדו"ח, היתה לשמש כאגודה מרכזית לאגודות הצרכניות השותפות לה, על מנת לתאם ולסייע לחבריה לפעול בשיתוף פעולה בהתאם לעקרונות הקואופרציה.

בין החברות בברית היו המשביר המרכזי, קו אופ צפון, קו אופ ירושלים, קו אופ רבוע כחול, חברת העובדים שייצגה את הסתדרות העובדים, ועוד אגודות שהתפרקו במהלך הזמן.

הברית הפסיקה כמעט לחלוטין את פעילותה

מהדו"ח עולה כי הברית פעלה באופן אינטנסיווי עד סוף שנות ה-80, אך עם התפתחות הכלכלה החופשית ועת נפתחה התחרות בין האגודות הצרכניות תוך התעלמות מהחלוקה הגיאוגרפית שאיפיינה את האגודות - הפסיקה הברית כמעט לחלוטין את פעילותה.

לטענת נועם, האגודות השיתופיות הפסיקו לשתף פעולה עם רשויות הברית ומוסדותיה כגון ועידת הברית שהיא המוסד העליון של הברית, והן לא כונסו במשך 20 שנה.

נועם מוסיף כי החלטות גורליות כגון ההחלטה שלא להתערב ביחסים בין אגודת רבוע כחול לבין החברה הבת שהוקמה ואליה הועברו נכסי האגודה, וכן החלטות נוספות - התקבלו ללא דיון בקרב מזכירות הברית.

גם ההחלטה לאפשר לקו אופ רבוע צפון לתקן את התקנון שלו כך שיוכל לפרוש מהברית, משכה למעשה את הקרקע מתחת להמשך פעילות הברית. קו אופ צפון מימש לאחרונה את החלטתו ופרש מהברית, כך שנותרו בה אך קו אופ רבוע כחול, חברת העובדים וקו אופ ירושלים.

נועם מסכם כי טענותיה של חברת העובדים - היחידה שטענה, באמצעות עו"ד משה שחל, כנגד פירוק הברית והמשך הפעלתה, כך שתמלא את ייעודה - אינה בקשה ריאלית, שכן שאר החברות בברית מעוניינות לפרוש, ונסיון העבר הוכיח כי הברית אינה מצליחה לממש את ייעודה ולפקח על החברות בה, במיוחד לנוכח התחרות הקיימת בין האגודות.

נועם אף בדק את מצבה הכספי של הברית, והגיע למסקנה כי בהיעדר פעילות מסחרית מצבה מאוזן. מהדו"ח עולה כי לברית רכוש בעל ערך רב, אך ספק גדול אם הרכוש ניתן למימוש עקב מגבלות הקיימות בתזכיר הקרן, המחזיקה ברכוש בעבור ברית הקואופרציה.

עו"ד נועם: לברית אין כל עתיד

נועם מסכם, כאמור, כי אין לברית כל עתיד, והיא אינה מסוגלת ליישם את היעדים והמטרות שלשמם הוקמה ועל כן יש לפרקה.

דו"ח זה כאמור עלול להשפיע בעל החלטת הרשם כיצד להגיב לעתירת עו"ד לויט, שביקש מבג"ץ להורות לרשם לפעול להפיכת אגודת הקו אופ רבוע כחול לחברה נסחרת בבורסה.

לאחרונה החליט הרשם למנות ועדה שתבחן את עתיד הקואופרציה הצרכנית, והאם ניתן להבטיח את שכלול הזכויות הקנייניות של בעלי המניות החברים באגודות השיתופיות הצרכניות במסגרת אגודה קואופרטיווית.

נראה שדו"ח החוקר המיוחד עופר נועם אף עונה לדרישות האחרונות שנשמעו מכיוון הסתדרות העובדים, שפנתה לאחרונה לשר העבודה והרווחה על מנת שיקבע מועד לבחירות באגודת הקו אופ רבוע כחול, וכן יקבע כי נציגי ההסתדרות וחברת העובדים יכהנו אף הם בוועד הממונה של הקו אופ תוך הבעת התנגדות לשינוי מבנה הקו אופ.

נראה שהדו"ח, בהמלצתו לפרק את הברית בה חברה חברת העובדים, שומט למעשה את הקרקע מתחת לטענות בדבר זכויות הקיימות, כביכול, להסתדרות באגודות השיתופיות.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully