וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משרד התקשורת אישר לאינטרנט זהב לחסום אתר שהפיץ שמועות על פריצה לחברה

עידו אמין

17.4.2001 / 22:06

במהלך חג הפסח חסמה אינטרנט זהב ללקוחותיה את הגישה לאתר ששלח דואר אלקטרוני לעשרות ממנויי החברה, בהם נאמר כי נפרץ מאגר הנתונים של אינטרנט זהב

שמועת שווא הופצה בערב חג הפסח, והיוותה חלק מדואר אלקטרוני פרסומי שכותרתו "סכנה! חשוב ביותר". עשרות גולשים של אינטרנט זהב שקיבלו את הדואר התבשרו כי לכאורה נפרץ מאגר הנתונים של אינטרנט זהב. המלצת הדואל לגולשי אינטרנט זהב היתה לבטל מיד את כרטיסי האשראי שלהם, הנמצאים, לכאורה, בידי פורצים.

כמו כן, כאמצעי ביניים להגברת האבטחה, הוצע בדואר האלקטרוני לגולשים לגלוש לאתר בעל השם הבעייתי kusemek.com, ולהוריד משם טלאי אבטחה. אך במקום טלאי אבטחה, חיכה באתר לגולשים משחק טטריס מיוחד לפסח, שבו מצות במקום צורות גיאומטריות ולצדן באנר המתאר כיצד הן גורמות לגזים.

האתר שנחסם אינו מתארח כלל על שרתי אינטרנט זהב, וחסימתו התבצעה על ידי מחיקתו ממערכת הראוטינג, צעד לא שגרתי ביותר. חסימת האתר התבצעה לאחר פנייה של אינטרנט זהב למשרד התקשורת. לדברי אינטרנט זהב, גם במשרד התקשורת הופתעו מעצם הפנייה, אך אישרו את החסימה. במקביל, הגישה אינטרנט זהב תלונה למשטרה, ובחברה מצפים לפעילות משטרתית נגד האתר בימים הקרובים.

נכון לעת כתיבת הידיעה, פתוח אתר kusemek.com לגישה למנויי חברות אחרות. האתר מכיל סרטי פלאש, טפטים, שומרי מסך וקטעי מוסיקה מקורית בעלי מסרים פרובוקטיוויים במוצהר. בין השאר, הוא מציע סרטון פלאש בשם "יום כיף עם אחמד יאסין", משחק סימולטור נהיגה אינטראקטיווי הנקרא "דרוס את הדוס", סרטון לילדים בשם "לדודו יש איידס" עם שיר רקע של עפרה חזה ז"ל ("אני עוד חי חי חי"), וכדומה. כמו כן מתבקשים הגולשים באתר להשאיר את פרטי הדואר האלקטרוני שלהם כדי להצטרף לרשימת תפוצה.

בעלי האתר

בעלי האתר סירבו להגיב על האירועים האחרונים. במסמך תנאי השימוש באתר, כותבים בעלי האתר על עצמם: "אנו קבוצת אמנים שחווים את דעתם בצורה פרובוקטיווית ומתסיסה. יש להתייחס ליצירות המובאות כאן כאל אומנות ולא כאל חומר פרסומי פוליטי מכל סוג שהוא.

"בכל תקופת ההיסטוריה נודעו אמנים רבים ברחבי העולם שהתעמתו עם הלאומיות, עם דמויות בעלות קונצנזוס, אך עם זאת עדיין זכו ללגיטימציה מצד הממסד האמנותי. אנו מקווים שתוכלו להתבוננן במיצגים באתר זה ולהבינם כפי שהאמנים ביקשו להביע עצמם. "אין לנו שום כוונה לפגוע באוכלוסייה זו או אחרת ואם נעשה איזשהו מעשה אשר כן פוגע באוכלוסייה זו או אחרת אנו מתנצלים מראש ומצטערים על כך עד מאוד. אנו פועלים למען חופש הביטוי ומנסים למצות עד הקצה את גבול הטעם הטוב.

"עם זאת ובלי לסתור את האמור לעיל אנו חושבים שהחברה הישראלית קצת יותר מדי 'קשה' ומוגבלת לטעמנו, אך מכיוון שאנו חיים בתוכה אנו מחויבים לכתוב דברים אלו למען לא ייפגע צד זה או אחר. אם מישהו חש שהוא עלול להיפגע מדברים בעלי איזשהו תוכן לא ידוע, הוא מתבקש לעזוב את האתר כבר בשלב זה".

תגובת אינטרנט זהב

אורן זילברשץ, סמנכ"ל שיווק ומכירות באינטרנט זהב, מכנה את פעילותו האחרונה של האתר כ"פעילות בריונית". זילברשץ אומר: "כשאני מזהה שגורם כלשהו אוסף מידע על לקוחותי - ובמקרה הזה מדובר באתר שמבקש מאנשים להשאיר בו פרטים, ובמקביל השתמש ברשימות אלה כדי להודיע להם שהוא מתחזה לעובד אינטרנט זהב, וממליץ להם לבטל את כרטיס האשראי. ראשית, זה התחזות, שנית זה שקר - הרי אין לו את פרטי כרטיסי האשראי של האנשים. שלישית, זה איום על אנשים.

"לכן, קודם כל חסמנו אותו ופנינו ליועצים המשפטיים שלנו, ואז ראינו שהוא שולח מייל גם בדרכים עקיפות. מנענו ממנו להמשיך, והודענו על כך למשטרה. המשטרה פועלת, וכל כתבה יכולה להקשות על החקירה. שתי מחלקות של המשטרה מעורבות בזה, ואני צופה שבימים הקרובים תתבצע פעילות נגד בעלי האתר".

זילברשץ אמר כי אינטרנט זהב תפעיל גם בעתיד אמצעים כאלה במקרים דומים. "ננקוט גם בחסימה", אומר זילברשץ, "במקרה שמישהו יתקוף כמות לא מבוטלת של לקוחות, כמו במקרה זה בו מדובר בעשרות רבות של לקוחות. ידנו תהיה מאוד זהירה - אך אסרטיווית, וההדק שלי יופעל נגד מי שיפגע בלקוחות שלי וינצל את תום לבם. קיבלנו כמות יפה של מכתבי תודה מלקוחות על הטיפול המהיר והעובדה שמיגנו את החברה".

זילברשץ הדגיש כי הסיבות לפעולה נגד האתר היתה העובדה שביקש מלקוחות אינטרנט זהב את פרטיהם, ואחר כך השתמש בפרטים אלה כדי לשלוח להם הודעות שקריות, וכן העובדה שהאתר, לדבריו, קורא לרצח.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully