וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביוטכנולוגיה כללית: "בעקבות התוצאות הרבעוניות אנחנו מצפים להכות את תחזיות האנליסטים גם לשנת 2001 כולה"

גיא ימין

17.4.2001 / 21:24

כך אומר מנכ"ל ביוטכנולוגיה כללית בישראל, דב כנר. החברה הציגה עלייה של יותר מ-100% במכירות לעומת הרבעון המקביל; רווח של 17 סנט למניה ברבעון - כמעט כפול מההערכות בשוק

דו"חותיה הרבעוניים של ביוטכנולוגיה כללית התפרסמו אתמול לאחר המסחר, על אף שבבית ההשקעות אופנהיימר, למשל, לא ציפו להם עד השבוע השלישי של מאי לפחות, והתוצאות היפות שהציגה החברה לא יכלו להגיע בעיתוי טוב יותר. אמש נפלה מניית החברה בכ-18% במחזור ענק של פי 8 מהממוצע, והיום היא מתקמת חזרה בעלייה של 23.6% למחיר של 6.2 דולרים.

"לא פירסמנו את הדו"חות אתמול בגלל המהלך של המניה אתמול, שגם היום אינו מובן לנו", אומר היום מנכ"ל ביוטכנולוגיה כללית ישראל וסגן נשיא ביוטכנולוגיה כללית העולמית, דב כנר. "היו עניינים פרוצדורליים שהיינו צריכים להשלים וכשראינו שאנחנו מצליחים להשלים אותם כבר אתמול, החלטנו לצאת עם התוצאות". על כל פנים, על הנחישות של אנשי ביוטכנולוגיה כללית להוציא את הדו"חות כבר אתמול ניתן ללמוד מכך שבלהט האירועים לא צירפה החברה את המאזן לסוף הרבעון.

עלייה של 100% במכירות ברבעון

עם התוצאות שהחברה פירסמה קשה להתווכח, וגם בהנהלת החברה מתענגים על המספרים. "על תוצאות כמו אלו שהצגנו אפשר רק לומר כי אני מאוד שבע רצון מהן ומקווה שנצליח לעמוד ברף שהצבנו לעצמנו ברבעון הנוכחי", אומר כנר. והרף הזה הוא בהחלט לא נמוך: החברה דיווחה הכנסות של 34 מיליון דולר ברבעון הראשון, עלייה של יותר מ-100% לעומת מכירות של 16.7 מיליון דולר ברבעון המקביל.

שיפור ניכר חל גם בשורה התחתונה והחברה דיווחה על רווח פרו פורמה של 9.5 מיליון דולר, המיתרגם ל-17 סנט למניה ברבעון הראשון, וזאת לעומת 1.1 מיליון דולר, או 2 סנט למניה ברבעון המקביל, ותחת ממוצע האנליסטים לרווח של 9 סנט למניה בלבד. לשם השוואה, ברבעון הרביעי של 2000 החטיאה החברה את תחזיותיה, ואת התוצאות של השנה החולפת כולה. אז דיווחה ביוטכנולוגיה על מכירות של 21.9 מיליון דולר, ורווח למניה של 9 סנט בלבד.

"קטונתי מלהתיימר להבין את ההערכות של המומחים", שולח כנר עקיצה לעבר האנליסטים, שהערכותיהם היו נמוכות באופן משמעותי מהתוצאות של החברה לרבעון. "אני יכול לומר כי אנחנו לא הופתענו. בשבועות האחרונים ראינו לאן אנחנו הולכים מבחינה פיננסית והבנו שנצליח להכות את התחזיות בקלות".

חטיבת רוס נתנה דחיפה למכירות האוקסנדרין

אם צריך לסמן את הגורם העיקרי לתוצאות הרבעוניות, הוא יהיה הקשר של ביוטכנולוגיה עם חטיבת Ross של מעבדות Abbott. ההיקשרות בין שתי החברות החלה בשנה שעברה, ורוס החלה לשווק את מוצר האוקסנדרין של ביוטכנולוגיה באוקטובר 2000. כוח שיווק של 300 איש, לעומת כ-40 משווקים קודם לכן, נתן את אותותיו על ההכנסות ברבעון הראשון. וכך, מכירות האוקסנדרין, הורמון אנבולי המשמש לטיפול ברקמות פגועות עקב פציעה, סוגים שונים של אנמיה, סרטן השד ובעיות איבוד משקל לאחר מחלה, הסתכמו ב-16.7 מיליון דולר, לעומת 9.9 מיליון דולר ברבעון הקודם ו-5 מיליון דולר ברבעון הראשון של שנת 2000.

על אף שעיקר ההתמחות של רוס הוא בשיווק של תחליפים תזונתיים, הקשר המוצלח עם החברות עשוי להוביל את ביוטכנולוגיה להרחיב את בסיס המוצרים שתשווק רוס בעתיד. "רוס הוא גוף עם יכולת שיווקית מאוד חזקה. כרגע איננו נמצאים במגעים להרחבת השיווק באמצעותו, שכן אנו קשורים בהסכמים קיימים עם חברות שונות לשיווק מוצרים קיימים שלנו, אבל כמובן שנבחן זאת עם כניסתם לשוק של מוצרים חדשים". טבע, על כל פנים, המשווקת את הורמון הגדילה של החברה, שב-2000 תרם כ-20 מיליון דולר למכירות של ביוטכנולוגיה, וברבעון הראשון היה אחראי ל-5.5 מיליון דולר, תמשיך לעשות כן גם במהלך הרבעונים הקרובים.

ביוטכנולוגיה נהנתה מהיעדר מתחרים

סיבה נוספת לתוצאות מצויה במכירות הדלאטסטריל, תחליף להורמון הטסטוסטרון. ה-FDA פסל את המתחרה העיקרי של ביוטכנולוגיה כבר לפני יותר משנתיים, ומאז נהנית החברה מה-Windfall שנוצר בשוק. בביוטכנולוגיה אומרים היום כי הם ציפו לחזרה של אותו מתחרה כבר ברבעון הראשון, אך משכניסתו המחודשת נדחתה, זכתה החברה למכירות של יותר מ-5 מיליון דולר של המוצר, וזאת לעומת הערכה מוקדמת למכירות של 4 מיליון דולר לארוך 2001 כולה.

התוצאות הרבעוניות אינן כוללות את הוצאות רכישת חברת Myelos שהושלמה ברבעון הראשון. מיילוס, שאת רכישתה השלימה ביוטכנולוגיה בחודש פברואר, היא חברת פרמצבטיקה פרטית, המתמחה בפיתוח תרופות חדשניות לטיפול בבעיות במערכת העצבים, ושווי העסקה עליה דיווחה ביוטכנולוגיה, במזומן ובמניות, הוא בהיקף של 35 מיליון דולר.

מיילוס פיתחה תרופה בשם פרוספטיד לטיפול בכאבים עצביים הקשורים למחלת הסוכרת. "במיילוס השלימו כבר את שלב ה-A2 של הניסויים, ואנו מצויים עתה בשלב ה-2B. אנחנו מעריכים כי שיווק התרופה יחל ב-2005" אומר כנר.

"המניה שלנו מתומחרת בחסר"

ומה ההשלכה של התוצאות הרבעוניות על ביצועי החברה לאורך ?2001 סים פאס, יו"ר ומנכ"ל החברה, אמר אתמול בעקבות הדו"חות כי החברה מציבה יעד גידול בשיעור הרווח למניה של 30%-25% בשנת 2001, אך כבר היום מעריך כנר כי החברה תציג תוצאות טובות אף יותר.

"ההערכות האלו מבוססות על תחזיות שהיו לנו לפני הרבעון הנוכחי, אבל אם הכל יילך כשורה, ובהתחשב בעובדה שאנחנו כבר קרובים למחצית הרווח המשוער למניה של 35 סנט ב-2001, אני מאמין כי הרווח למניה יהיה גבוה אף יותר".

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully