וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

AOL-טיים וורנר: שאלת 11 מיליארד הדולר

ג'ורג' מאנס

18.4.2001 / 0:48

AOL תפרסם ד"וחותיה ביום רביעי לאחר המסחר. האם תעמוד החברה ביעד שהציבה לעצמה? נראה שכן, אבל מה יהיה המחיר?

השאלה אם AOL-טיים וורנר תצליח לעמוד ביעדים הכספיים שלה מקבילה לשאלה שנשאלה לפני 30 שנים, בנוגע לפעלולן האופנוע איבל קנייבל. לא היה ספק בנוגע לכך שקנייבל ידלג עם האופנוע שלו מעל שורת אוטובוסים או מכשול אחר. ברור שהוא יקפוץ; זה הרי מה שהוא הבטיח. השאלה האמתית היתה אם מה שיישאר ממנו אחרי הקפיצה יהיה משהו שנעים להסתכל עליו.

AOL אמורה לדווח את תוצאותיה מחר עם סגירת המסחר בוול סטריט (23:00 שעון ישראל), אבל התוצאות של מחר הן רק ההקדמה למבצע ההירואי שהחברה התחייבה לבצע בשנת 2001: להרוויח 11 מיליארד דולר EBITDA (רווח לפני ריבית, מס פחת והפחתות). למרות ההאטה, הניכרת בשוקי הטכנולוגיה והמדיה, ולמרות שהיא הציבה לעצמה את המטרה הזאת בינואר 2000, הרבה לפני שעסקי הפרסום והכלכלה באופן כללי התחילו להיפגע, AOL עדיין בטוחה שתעמוד ביעד. אולם משקיפים מהצד תוהים אילו נזקים AOL תצטרך לגרום בעודה נאבקת כדי לקיים את הבטחתה.

נתחיל מההתחלה

בהתאם לסקר שנערך בקרב אנליסטים, תחזיותיהם בנוגע לרבעון הראשון הן שהחברה תציג ברבעון הראשון "רווחים במזומן" - רווחים לפני הפחתת מוניטין וחיובים אחרים - של 20 סנט למניה, על הכנסות של כ-9 מיליארד דולר.

אם אתם מאמינים למספרים האלה בנוגע לרבעון, ולתחזיות של AOL בנוגע להמשך השנה, הרי שהחברה תצטרך לעבוד די קשה כדי לעמוד ביעד ה-11 מיליארד דולר שקבעה לעצמה. כדי שתוכלו לקבל מושג כלשהו על המכשולים ש-AOL תצטרך לעבור, הסתכלו על המודל שפירסמה מרי מיקר, אנליסטית של מורגן סטנלי, שהיתה קצת יותר פרית מהשאר במהלך הרבעון האחרון. מיקר צופה רווחים במזומן של 22 סנט למניה, כשבמונחי EBITDA פירוש הדבר הוא 2.14 מיליארד דולר לרבעון, שהם רק 19% מתחזית ה-EBITDA השנתית של מיקר, שעמדה על 11.02 מיליארד דולר. במלים אחרות, בכל אחד מהרבעונים הבאים של 2001 תצטרך AOL להציג רווח של יותר מ-3 מיליארד דולר, או יותר מרבע מסך המטרה הכללית.

אורי לנדסמן, סמנכ"ל השקעות ראשי בקרן Fleck T.I.M.E, אשר משקיעה בחברות טלקום, אינטרנט, מדיה ובידור אמר שהוא צופה ש-AOL לא תעמוד ביעד שהציבה לעצמה ותחמיץ אותו בכ-500 מיליון דולר. לדבריו, יכול להיות ש-AOL תעמוד ביעד, אבל בצורה ש"לא תגרום לאנשים אושר", כמו באמצעות קיצוצים חד פעמיים, או שינוי ברזרבות הכלכליות של החברה. החברה של לנדסמן מכרה במועד מוקדם יותר השנה את אחזקותיה ב-AOL, למרות שלדבריו, בטווח הארוך הוא מאמין בסיכויי ההצלחה של החברה.

לדברי לנדסמן, ההיכרות שלו עם AOL אינה מספיקה כדי לומר אילו קיצוצים נוספים החברה יכולה לבצע בבטחה, ואילו יפגעו בה. אולם הוא אינו מאמין שהחברה תעשה משהו "מטורף", כמו מכירת פרסומות בהנחה עצומה כדי להציג הכנסות, או ביצוע ספין אופים. "זו אינה חברה שמנהלת את עסקיה בצורה כזאת".

סקפטיות

אולם לדברי לנדסמן, הוא סקפטי במיוחד בנוגע לתחזית של AOL, שהיא צמיחה שבין 18% ל-22% בהכנסות מפרסום ומסחר, כי הרי החברה מודעת למצב השוק. או כפי שהוא מנסח זאת, הם לא אומרים לעצמם ש"יאהו התפוצצה השנה, אבל אצלנו יהיה בסדר". לדבריו, "זה לא הגיוני, הרי יאהו אינה מנוהלת על ידי חבורת טמבלים".

לנדסמן סבור שבאמצע השנה הבכירים ב-AOL יבינו שהם לא יכולים לעמוד בתחזיותיהם. "השאלה הקשה היא האם הם יבלעו את הגלולה המרה בשלב הזה".

ריץ' מק'דונלד, בכיר בחברת הייעוץ למדיה Media Strategic Advisors, אמר שהוא מקווה שהלחץ הכלכלי על החברה לא יגרום לה לבצע מהלכים שבטווח הארוך יתבררו כמוטעים, כמו להיפטר מעסקי חברות אינטרנט מבוססות על פרסום. לדבריו, בסופו של דבר, החברה עשויה להנפיק חטיבות פחות מרכזיות ב-AOL, כמו חטיבת המוסיקה או הקולנוע.

הנרי בלודג'ט, אנליסט לענייני אינטרנט של מריל לינץ', אופטימי בנוגע לעמידה של AOL במטרות הרווח שהציבה לעצמה. לדבריו, "כמו שאנחנו מחשבים את זה, זה בעצם לא קשה כמו שזה נראה". מריל לינץ' נותנת ל-AOL המלצת "קנייה". החברה ביצעה בעבר חיתום לאג"ח של חברת טיים ורנר.

בלודג'ט יכול לצפות מצב שבו אולי יהיה כדאי ל-AOL לסגת מההבטחה ל-11 מיליארד הדולר שלה. לדבריו, במהלך 3 החודשים האחרונים קיימות אנקדוטות על דליפת עדויות אשר מורות שהכנסות שוק הפרסום יורד בסכום דו ספרתי שנה אחרי שנה. אם יתברר שבאפריל מאי ויוני קיימת ירידה עקבית, "אז אני אומר שבנקודה מסוימת צריך להגיד 'טוב, מספיק', אנחנו עדיין יכולים לעמוד בתחזיות, אבל בטווח הארוך עדיף לחברה ולבעלי המניות אם נרד מהן", אומר בלודג'ט.

רוח נגדית

איזה נזק תמידי עלולה AOL לעצמה כדי לעמוד ביעדים שקבעה? בלודג'ט לא רוצה להסתכן בניחושים. אבל הוא מזכיר, בהלצה, את הטעות הרב שנתית שעושה תעשיית השירותים הפיננסיים, שצומחת יתר על המידה כאשר השוק בעלייה, ואז, אחרי נפילת השווקים, התעשייה מקצצת בכוח האדם, בדיוק לפני שהתנאים מתחילים שוב להשתפר.

למרות התחזית הקודרת ל-2001, נראה ש-AOL מאמינה שהיא לא תיאלץ לנקוט באמצעים קריטיים כדי לעמוד בתחזיות. מספר גורמים עומדים לטובתה. כמו למשל, ההודעה של America Online ביום ראשון, שהחברה הגיעה לציון הדרך שקבעה לעצמה - 29 מיליון מנויים, ויציאתו למסכים ברבעון הרביעי של הראשון בסדרת סרטי "הארי פוטר". למעשה, החברה החלה לומר בתחילת החודש שהיא אפילו לא תצטרך להעלות את דמי המנוי החודשיים ל-AOL כדי לעמוד בתחזית ה-11 מיליארד דולר שקבעה לעצמה.

הכותב/ת נמנה/ית על צוות הכתבים ו/או בעלי הטורים של אתר TheStreet.com. המידע המובא אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully