וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מונו כונסי נכסים ומנהל לחברת חיפושי הזהב של המיליונר האוסטרלי יוסף גוטניק

הארץ

18.4.2001 / 8:05

חברת החיפושים סנטר מיינינג אנד אקספלוריישן נקלעה באחרונה לקשיים שהובילו למינוי כונסי נכסים מטעם הנושים - חברת ראיית החשבון פרייס-ווטרהאוס-קופרס

חיים הנדוורקר

ניו יורק. חברת החיפושים סנטר מיינינג אנד אקספלוריישן, שבשליטת הרב יוסף גוטניק, נקלעה באחרונה לקשיים שהובילו למינוי כונסי נכסים מטעם הנושים - חברת ראיית החשבון פרייס-ווטרהאוס-קופרס. כמו כן מונה מנהל מטעם הבעלים - חברת ראיית החשבון KPMG. סנטר עוסקת בחיפושים והפקה של זהב וניקל באוסטרליה. כל חברות המכרות והחיפושים של גוטניק היו שוות ב-1997 שלושה מיליארד דולר. הונו האישי של גוטניק הוערך אז ב-500 מיליון דולר.

על פי פרסומים באמצעי התקשורת באוסטרליה, עסקי גוטניק החלו להסתבך. הקושי העיקרי הגיע מצד המשקיעים האמריקאים שהחזיקו באיגרות חוב זבל של החברה שלו בסך של 225 מיליון דולר. על פי "אוסטרליין פייננשל רוויו", החברה היתה חייבת לשלם ריבית בסך כ-12 מיליון דולר ב-1 ביוני 2001. ואולם ב-9 במארס 2001 היה על החברה להצביע על מקורות המימון שלה; היא כשלה בכך ונאלצה להעביר את ניהולה למנהלים חיצוניים.

גוטניק טען באמצעי התקשורת באוסטרליה כי מצבו הפיננסי תקין ואישית הוא לא נפגע. הוא העריך את הונו ב-185 מיליון דולר, רובו בחברת ביי ריסורס. דברי גוטניק הרגיזו חברות שקבלו על שסנטר לא ממלאת את התחייבויותיה כלפיהן והן עומדות בפני פשיטת רגל.

גוטניק נהג לספר כי הרבי מלובביץ אמר לו ב-1988 כי יצליח לגלות זהב ויהלומים. הוא מצא זהב, אך הדבר לא מנע את הסתבכותו. באמצע שנות ה-90 החל להצליח ונהפך לאישיות מוכרת בעולם העסקים האוסטרלי. גוטניק התפרסם במעורבותו הפוליטית בישראל. הוא תרם למערכות הבחירות של בנימין נתניהו ושל ראש הממשלה, אריאל שרון.

בראיונות לתקשורת באוסטרליה אמר גוטניק כי הוא מצליח בעסקים יותר כאשר הוא פועל שבסדר גודל קטן. לדבריו, בשנים האחרונות השקיע מאות מיליוני דולרים בחיפושי זהב, אך לא הצליח לגלות כמות כמו זו שמצא כשפעל במינון נמוך.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully