וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ריבלין תומך בפריסת התשלום במכרז התדרים

הארץ

18.4.2001 / 10:00

מאת הדר חורש

שר התקשורת, ראובן ריבלין, תומך בהצעה להקל על נטל התשלומים של חברות הסלולר תמורת התדרים לדור השני והשלישי, אך לא מתכוון לדחות את המכרז.

אתמול דחה משרד התקשורת בשבוע את המועד להגשת בקשות הבהרה לגבי המכרז. ההחלטה ניתנה לבקשת פלאפון שטענה כי לוח הזמנים שנקבע לא הותיר לה זמן מספיק להיערכות.

פלאפון ופרטנר מותחות ביקורת על ההחלטה לקיים את המכרז כיום ועל ההחלטה לגבות תמורת התדרים - שאינם נחוצים להן כיום - יותר מ-400 מיליון דולר עבור כל ארבע החבילות.

על פי החלטת ועדת המכרז המשותפת למשרדי התקשורת והאוצר, החברות ישלמו את כל התמורה עבור התדרים מיד עם זכייתן במכרז. הממשלה מציעה לחברות 4 חבילות תדרים במחיר מינימום של 400 מיליון שקל תמורת כל אחת מהחבילות. עד כה רכשו רק סלקום, פלאפון ופרטנר את ספרי המכרז; ההערכה היא כי רק 3 אלה ישתתפו בו.

מבין 4 חברות הסלולר בישראל, רק סלקום זקוקה כיום לחבילת התדרים. פרטנר ופלאפון יהיו זקוקות לתדרי הדור השלישי רק באמצע העשור; הן אינן זקוקות לתדרי הדור הנוכחי, אותם הן חייבות לרכוש אם ברצונן לקבל תדרים לדור הסלולרי השלישי.

פרטנר ופלאפון פנו אתמול למשרד התקשורת בבקשה להבהרות ובדרישה להקל בנטל התשלומים. החברות דורשות לדחות את התשלומים עבור התדרים או לשלם תמורתם בתשלומים בפריסה ארוכת טווח, שלא תעיק על תזרים המזומנים שלהן. כמו כן, חברות הסלולר תובעות שלא לשלם כעת תמורת תדרים שיוקצו להן רק ב-2004.

ריבלין אמר אתמול כי אין לדחות את ביצוע המכרז, מחשש שדחייה תביא לפיגור טכנולוגי של ישראל. עם זאת, לדבריו יש למנוע פגיעה כלכלית בחברות, המתקשות לשאת בתשלומים.

ריבלין אמר גם כי הוא תומך בהסרת מגבלות שיקשו על בזק להתחרות בשוק החופשי, אם יתברר שהפרטת החברה מתעכבת. "בזק אינה יכולה ליטול חלק בשוק תחרותי כאשר היא מוגבלת עקב היותה חברה ממשלתית", אמר ריבלין.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully