וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השכר ממריא אל על

הארץ

18.4.2001 / 11:04

לטייסים אין בעיה למשוך שכר של 100 אלף שקל בעוד אל על בקשיים / הארץ

זוהר בלומנקרנץ

שכרם של הטייסים הוא אחד המרכיבים המכבידים על הוצאותיה של חברת אל על, שנקלעה באחרונה לקשיים - כך אומרים בכירים בהנהלת אל על. תלוש שכרו של קברניט בחברה הנחשף כאן בראשונה, מגלה כי בנובמבר 2000 הסתכמה משכורתו ב-73,898 שקל. סכום זה מורכב משכר בסיס של כ-50 אלף שקל, ומכ-20 אלף שקל עבור שעות נוספות.

על פי נתוני אל על, קיים פער של עד פי ארבעה בין משכורתם של קברניטי החברה הוותיקים לזו של הטייסים הצעירים. באל על מועסקים כ-400 טייסים - קברניטים וקצינים ראשונים - בהם כ-100 ותיקים והשאר צעירים. שכר הבסיס הממוצע של טייס צעיר הוא כ-15 אלף שקל, ואילו של קברניט ותיק כ-60 אלף שקל. ואולם, היו גם טייסים צעירים ששכרם הגיע לכ-100 אלף שקל ברוטו. לא ניתן היה לקבל מהנהלת אל על נתונים לגבי החלק של הוצאות השכר לטייסים מכלל הוצאותיה - אך ההערכה היא כי מדובר במרכיב משמעותי.

משכורתם הבסיסית של טייסי החברה משולמת עבור 75 שעות טיסה בחודש, השקולות ל-360 שעות שהייה בחו"ל. אין זה משנה אם הטייס יבצע בחודש פחות מ-75 שעות - שכרו הבסיסי לא ישתנה.

עושים שעות נוספות

הטייסים מתומרצים לטוס יותר שעות בחודש, תמורת תשלום "שעות נוספות" - כך ששכרם בפועל גבוה בכ-30% מהמשכורת הבסיסית. כל זאת במגבלות הטייס הבינלאומיות: אלף שעות טיסה בשנה ולא יותר מ-300 שעות טיסה ברבעון.

כך לדוגמה, בתלוש השכר של הקברניט המופיע כאן שולמו לו 7,559 שקל עבור שעות נוספות (100%), ועוד 11,839 שקל שעות נוספות (150%). כשטייס נקרא לטיסות שלא על פי התכנון החודשי הקבוע מראש, הוא נהנה מפיצוי בערך כספי של שעתיים וחצי. בנוסף, נהנים טייסי אל על מתשלום אש"ל, הניתן בדולרים, לפי מספר הטיסות וימי השהייה בחו"ל. גם על השהייה בבתי מלון בחו"ל משלמת החברה.

הפער בין משכורותיהם של הטייסים הוותיקים לבין אלה של הטייסים הצעירים שמגיע, כאמור, עד לפי ארבעה, החל להיווצר ב-89', כשהנהלת אל על בראשות המנכ"ל דאז, רפי הר לב, וועד הטייסים הגיעו להסכמה בדבר קבלתם של טייסים חדשים בשכר התחלתי נמוך - בתמורה למתן האפשרות לטייסים הוותיקים לעבוד אחרי גיל 60. משכורתם של הוותיקים אף שולמה בדולרים, בעוד ששכרם של הטייסים החדשים - בשקלים. במשך השנים התקבלו יותר ויותר טייסים על בסיס השכר הנמוך יותר.

עם הגיעם לגיל 60 עוברים הקברניטים הוותיקים באל על לשמש "קברניטי שיוט". מלבד השינוי בהגדרתם המקצועית, אין הם רשאים לאחוז בהגאים בהמראות ובנחיתות ולפקד על הטיסות. בנוסף, הם גם מאבדים תוספת הכנסה כמדריכי טיסה.

כל טייסי החברה הם יוצאי חיל האוויר ונהנים מפנסיה מהצבא. לכן, יש טייסים שוויתרו על הניכוי לתשלום קרן הפנסיה של אל על - כך שהשכר נטו שלהם אף גבוה יותר.

לפני כשנתיים החל מורגש באל על מחסור בטייסים, כתוצאה מהתרחבותה. אל על רכשה אז חמישה מטוסי בואינג חדשים מדגם 737 והחליטה לרכוש שלושה נוספים מדגם בואינג 777, שרק בתחילת השבוע הושלמה מסירתם.

אל על החלה באותו שלב בגיוס מאסיווי של טייסים, שהוכשרו במהירות לעבודה. המחסור בטייסים היה כה חריף, שהחברה אף פנתה למועמדים שהגישו בעבר את מועמדותם לתפקיד בחברה - אך לא התקבלו לעבודה (חלקם אף החלו כבר לעבוד בחברות תעופה אחרות). כך לדוגמה, אל על הצליחה בסוף 99' להעביר חמישה טייסים מחברת ארקיע - פעולה שיצרה מתיחות רבה בין שתי חברות התעופה.

את המשרות שעדיין לא אוישו, מילאו אנשי צוות האוויר של החברה, שנאלצו אומנם לטוס הרבה שעות נוספות - אך משכורתם גדלה בהתאם.

מאז שהחלו אירועי הביטחון באוקטובר 2000, השתנה המצב באל על. הטייסים ביצעו פחות שעות טיסה ואף נדרשו לצאת לשבוע חופשה מאונס, כדי להקטין את הוצאות החברה.

טייסי החברה נמצאים עתה בסיומו של משא ומתן עם ההנהלה על הסכם שכר חדש ל-2000 (רטרואקטיווי) ול-2001. בשלב זה השיחות לא הניבו הסכמה וייתכן כי כבר בשבועות הקרובים הטייסים ינקטו בעיצומים.

יו"ר איגוד הטייסים באל על: זהו לא עניין ציבורי

יו"ר איגוד הטייסים באל על, איתי רגב, אמר כי "עניין שכר הטייסים לא ראוי לדיון ציבורי מעל דפי העיתונות.

"עם זאת אני יכול לומר כי הטייסים באל על, לצערי הרב, הם מהטייסים היותר הזולים שניתן למצוא בחברות תעופה רציניות בעולם. הדבר הגרוע ביותר לחברות תעופה זה טייסים זולים. התופעה עלולה לגרום לפגיעה באיכות המקצועית, בשל נטישת טייסים איכותיים ומילוי השורות על ידי טייסים פחות מקצועיים".

לדבריו, תופעה דומה התרחשה בעבר במדינות רבות; בעיקר בארה"ב בשנות ה-80. "התוצאה היתה תעופה ברמה ירודה והרבה תאונות טיס. האמריקאים למדו את הלקח. אני חושב שאל על ואזרחי ישראל ראויים לטייסים איכותיים, שהם הבסיס לתעופה איכותית ובטוחה".

רגב הוסיף כי "באל על יש מאגר טייסים מהטובים ביותר שניתן למצוא, שמקבלים שכר על פי דין ובהתאם להסכמים. עם זאת, יש מקום לשיפור בתנאי השכר. אין בכוונתי להיכנס לנתונים ומספרים מכיוון שזה לא הפורום המתאים. כשאל על נמצאת במחסור של טייסים, כפי שקרה בעשר השנים האחרונות, היא פונה אל הטייסים בתחנונים על מנת שיסכימו לעבוד שעות נוספות, כמעט בלא הגבלה. היא מקבלת את שיתוף הפעולה של הטייסים שטסים בתנאים קשים ובלא מנוחה, כשהם מנותקים מהבית והמשפחה לתקופות ארוכות ביותר. בגין שירות חריג זה, הטייסים מקבלים תמורה ראויה. הכל על פי ההסכם ובהתאם לדין.

"אני לא יודע מי יוזם את העיסוק המיותר בשכר הטייסים באל על. אני מקווה כי זו לא הנהלת אל על - אך אנו לא נבהלים מכך. הנתונים, אף שאני לא נכנס אליהם, כפי שהועלו בעיתונות - הם מסולפים ומשקפים חלק קטן מהתמונה. מרבית טייסי החברה הם צעירים וחדשים. מתוך כ-400 הטייסים כ-300 הם צעירים וחדשים, שנמצאים ברמות שכר נמוכות לאין ערוך מאלה שמוזכרות בעיתון. לכן אני דוחה בשאט נפש את הנתונים המסולפים והשקריים האלה". רגב הביע תקווה כי "הנהלת אל על מתכוונת להתנהג בזמן הקרוב בצורה מכובדת.

זה המקום לציין כי כל השכר באל על נקבע בה

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully