וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בית המשפט: בנק אינו רשאי לעקל נכס שרכשו חייבים עבור בתם

הארץ

18.4.2001 / 12:08

כך קבע סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, ד"ר דן ביין, בפסק דין שניתן בתביעה שהגיש בנק הפועלים נגד לקוח

בן-ציון ציטרין

בני זוג רשאים לרכוש דירה לבתם גם אם הם מצויים ביתרת חובה של כ-2.4 מיליון שקל בחשבון הבנק, ולבנק אין זכות לעקל את הדירה - כך קבע סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, ד"ר דן ביין, בפסק דין שניתן בתביעה שהגיש בנק הפועלים נגד לקוח.

הבנק הגיש תביעה נגד בני הזוג אליהו ומלכה מוטעי, בתם נועה ולשכת רישום המקרקעין בחיפה. הבנק טען כי רישום הדירה על שם הבת הוא למראית עין בלבד, ועל כן בטל מעיקרו, וכי בני הזוג הם בעלי הזכויות בדירה למעשה. הבנק ביקש צו המאפשר לו לעקל את הדירה.

בני הזוג, באמצעות עו"ד שאול קוטלר, טענו כי רכשו את הדירה עבור בתם הסטודנטית, מכיוון שאין ביכולתה לרכוש דירה. לדבריהם, 40% מערך הדירה שולם על ידם ו-60% מהדירה מימנו על ידי נטילת משכנתא. ההחזרים של המשכנתא נעשים מכספי השכרת הדירה.

השופט קיבל את טענת ההורים וקבע, כי הבנק לא הוכיח כי מדובר בפעולה משפטית רגילה ומקובלת שנערכה למראית עין. "הענקת דירה במתנה על ידי הורים לילדים, היא פעולה רגילה ומקובלת, והעובדה שההורים נמצאים בקשיים כספיים בעת הענקת המתנה, אינה כשלעצמה מוכיחה שהחוזה הוא פיקטיווי". עוד הוסיף השופט, כי לא הוכחה כל הברחת נכסים, שכן ההורים פירטו בתצהיר את מקורות המימון לדירה.

בית המשפט ציין כי לא מדובר בדירה שהיתה רשומה על שם ההורים, החייבים לצד שלישי, ונותנים לבתם, אלא מדובר ברכישת דירה שמומנה בחלקה הגדול באמצעות משכנתא. אי לכך, קבע השופט כי דרישת הבנק לעיקול הדירה נדחית, וכי על הבנק לשלם לבני הזוג הוצאות משפט ושכר טירחת עו"ד של 3,000 שקל בצירוף מע"מ והפרשי הצמדה (הפ 449/00).

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully