וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דרעי במשפטו: "אינני בקי בנהלי הרשויות המקומיות"

הארץ

18.4.2001 / 17:21

אישר אתמול כי סייע בכספי משרדו למוסדות דת, תוך שימוש בתקציבי הרשויות המקומיות כ"צינור", אך אמר כי אינו רואה בכך כל עבירה, כך דווח ב"הארץ"

מאת משה ריינפלד

אריה דרעי הובא הבוקר (רביעי) לבית משפט השלום בירושלים, לשלב החקירה הנגדית במשפטו בתיק הציבורי. כמה עשרות מתומכיו הגיעו למקום. חלקם, בהם ח"כ רחמים מלול מש"ס, התעמתו עם כוחות הביטחון.

במשפטו של אריה דרעי בתיק הציבורי בבית משפט השלום בירושלים, נחקר היום דרעי בחקירה נגדית. דרעי אמר לתובעת, עו"ד שרון אדרי, כי אינו בקי בנוהל של הרשויות המקומיות בעניין הוצאות החורגות ממסגרת תקציביהן.

"אני סבור שחוק שלא מאפשר לעירייה לתפקד בצורה מסודרת הוא חוק לא תקין", הוסיף דרעי. "לא קראת את הנוהל אף פעם?" תמהה התובעת, ודרעי השיב: "ידעתי מהן הבעיות שבגללן נוצר הנוהל. זהו נוהל המיועד לרשויות המקומיות, לא למשרד הפנים. לא קראתי גם כל חוק הקשור למשרד הפנים. לשם כך יש למשרד יועץ משפטי. זה לא נוהל שנעשה עבור משרד הפנים ,אלא משרד הפנים עשה אותו עבור הרשויות", אמר. עם זאת, הדגיש דרעי כי "בכל הופעה שלי בשלטון המקומי הבהרתי חד משמעית שצריך להקפיד על הנוהל".

סיוע למוסדות דת בכספי הרשויות המקומיות

דרעי אישר אתמול את טענות התביעה כי בעת שהיה מנכ"ל משרד הפנים, ולאחר מכן שר הפנים, סייע בכספי משרדו למוסדות דת, תוך שימוש בתקציבי הרשויות המקומיות כ"צינור", אך אמר כי אינו רואה בכך כל עבירה. "אם משרד החינוך, למשל, רוצה לבנות כיתות הוא מבצע זאת באמצעות הרשות המקומית. גם אז זה צינור", אמר דרעי לשופטים שולמית דותן, חיים לחוביצקי ואהרן פרקש.

דרעי טען כי כתב האישום שהוגש נגדו התייחס באופן שרירותי רק לחלק קטן מהסיוע שהעניק משרדו. "רק מוסדות בעלי חזות חרדית נכנסו לכתב האישום, וזה מפריע לי" אמר. לטענתו, העביר משרדו דרך "הצינור" של הרשויות המקומיות כספים גם למוסדות חילוניים, כמו אגודות ספורט ומתנ"סים, וכן העניק המשרד סיוע מיוחד למגזר הערבי והדרוזי.

דרעי אישר כי פעל למען מוסדות במגזר החרדי, אך אמר כי כל שר פנים צריך לייצג גם את הציבור שבחר בו, וכך עשה גם השר נתן שרנסקי כשקיבל לידיו את המשרד. "שר פנים ממפלגה חרדית - יש לו מדיניות משלו, ואם הוא חושב שמוסדות של מפלגתו קופחו עוד מתקופת המעברות הוא רשאי לפעול כדי לתקן זאת", אמר.

השופט פרקש העיר: "במעברות גרו גם אשכנזים". דרעי מיהר להסכים, אך הוסיף: "ש"ס הוקמה בגלל הרגשת הקיפוח. כל מערכת הבחירות שלנו שמה דגש על החינוך; כשנכנסתי למשרד הפנים לא שמעתי מישהו אומר שמינוי שר מטעם הקיבוצים - זה ניגוד אינטרסים, או ששר המקורב להסתדרות - פועל רק לטובתה".

לבניין בית המשפט הגיעו כמה עשרות מתומכי דרעי, אך רק מעטים מהם הורשו להיכנס לאולם. לא היו כל עימותים בינם לבין המאבטחים. באולם נכחה אשתו של דרעי, יפה, ושרי ש"ס, אליהו סויסה ויצחק כהן.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully