וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אופנהיימר: השוק מביע חוסר אמון בתחום האלחוט; מעריכים כי זו הזדמנות קנייה למניית סרגון

גתית פנקס

18.4.2001 / 18:25

בבית ההשקעות סקפטיים לגבי עתיד ה-CLECs: "המודל העסקי שלהן אינו מוכיח עצמו, וייתכן כי CLECs יפשטו את הרגל ויגרמו לתגובת שרשרת בענף"

לפני שבוע בדיוק חברת סרגון הישראלית הזהירה כי יתכן שתוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון לא יצליחו לעמוד בתחזיות, ובבית ההשקעות אופנהיימר (CIBC) מעריכים כעת כי שווי השוק של החברה, שהוא 64 מיליון דולר (כמעט כמות המזומנים שלה לסוף שנת 2001), מהווה הזדמנות רכישה טובה של המניה.

"בתנאי השוק הנוכחיים בוחרים המשקיעים בשוק האמריקאי לשלם בנדיבות יחסית תמורת מניות של חברות העומדות בתחזיות, אך מאידך, חותכים בחדות בשוויין של חברות המזהירות מפני מכירות ורווחים נמוכים מהתחזיות", מאבחנים האנליסטים איתי כהן ואביבית מנה-קליל.

לדבריהם, תגובת השוק היתה מוגזמת, ולמרות סימני המצוקה ראוי לתת לסרגון פרמיה בזכות עסקיה ויכולותיה הטכנולוגיות, מעבר למזומניה. לאזהרה של סרגון מתחילת החודש היו מספר סיבות, כשהראשית שבהם היא לקוח גדול (חברת ווינסטאר, להערכת בית ההשקעות), שהחליט להקפיא את פרישת הרשתות החדשות שלו ולצמצם בהוצאות.

הסיבה לאזהרה: לא רק ווינסטאר

מצבה הכספי הקשה של ווינסטאר (סימול WCII), לדברי האנליסטים, הוא קשה ולכן קיים חשש אמיתי שהחברה לא תוכל לשלם לסרגון עבור ציוד שזו כבר שלחה לה, וכך סרגון לא תוכל להכיר בהכנסות של 3.7 מיליון דולר. החשיפה של סרגון אליה מרבעונים קודמים היא 2.6 מיליון דולר, וייתכן שסרגון לא תזכה לראות גם את הסכומים הללו.

בנוסף, לסרגון יש לקוחה אחרת - ART (סימול ARTT) שהודיעה על פשיטת רגל, אך החשיפה אליה קטנה יחסית ועומדת על 100 אלף דולר בלבד. וכאילו זה לא מספיק, צבר ההזמנות של החברה הוא קטן יחסית היום, עקב דחיית הזמנות של לקוחות נוספים בארה"ב.

לדברי בית ההשקעות אופנהיימר, אזהרת הרווח של סרגון, המתמחה בציוד תקשורת אלחוטית רחבת פס, מעלות שלוש שאלות מרכזיות. השאלה הראשונה היא האם קיים בכלל שוק לתחום האלחוט רחב הפס בתצורת נקודה לנקודה (Point-to-Point).

צמד האנליסטים מעלה יתרונות ברורים לטכנולוגיה על פני החלופות האחרות, הן מבחינת מהירות ההתקנה, והן לאור הבניה ההדרגתית של הרשת שמאפשרת פיזור של ההשקה. מוצריה של החברה מאפשרים לספקיות שירות תקשורת לבנות רשתות במהירות, ובעלויות נמוכות המתפרשות על פני זמן ובכך, להגיע להחזר מהיר על השקעתה. מכל מקום, גם באופנהיימר מודעים לכך שמחירי המניות הפעילות בתחום האלחוט משקפות בשלב זה חוסר אמון בקיומו של שוק אמיתי למוצרים הללו.

אופנהיימר סקפטי לגבי עתיד ה-CLECs

התהייה השנייה שמעלה בית ההשקעות היא היכן סרגון ממוקמת בתעשייה, ובאופנהיימר אומרים כי מבחינה טכנולוגית אין לה יתרון רציני מאוד שיכול להכריע את הכף לטובתה בצורה בולטת. עם זאת, מציינים לטובה בבית ההשקעות את העובדה שלקוחותיה המגוונים יחסית מסייעים לחברה להתבסס, וכי שולי הרווח הגולמיים שלה גבוהים יחסית - 43%.

והתהיה האחרונה - מה השווי הראוי לסרגון? כאן אין האנליסטים מספקים מספר מדויק, אך כאמור, אומרים כי על החברה להיסחר בפרמיה בזכות עסקיה ויכולותיה העסקיות, מעבר למזומניה. "העובדה ששווי השוק של סרגון הוא דומה ליתרת המזומנים שלה אינה מספקת לרכישת מניות החברה, אך היתרונות הכלכליים שמציע התחום האלחוטי רחב הפס והמעמד של סרגון בשוק בולטים לעין", הם אומרים.

באופנהיימר מוסיפים כי המודל העסקי של CLECs, חברות התקשורת האלטרנטיוויות, אינו מוכיח את עצמו וייתכן כי חברות נוספות יפשטו את הרגל ויגרמו לתגובת שרשרת בענף, אך סביר להניח שחברות תקשורת אחרות ירכשו אותן במחירים נמוכים וימשיכו לפרוש רשתות, תוך שינוי המודל העסקי", אומרים בבית ההשקעות. בשלב זה, אין הם מספקים תחזיות להמשך השנה, ומעדיפים להמתין להנהלת סרגון, שתפרסם בשבוע הבא את תוצאותיה לרבעון הראשון של 2001.

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבראש העמוד

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully