וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מקורבי בני גאון עתרו לבג"ץ שיורה לרשם האגודות לקיים בחירות חדשות למוסדות אגודת הקו אופ

אמיר הלמר

18.4.2001 / 21:32

טוענים כי רק לחברי האגודה הזכות לקבוע את עתידה באמצעות בחירות למוסדותיה

שישה מבין חברי אגודת קו אופ הריבוע הכחול עתרו היום לבג"ץ נגד רשם האגודות השיתופיות, אורי זליגמן, ושר העבודה, בדרישה שיורה להם לכנס את אסיפות החברים של האגודה לשם עריכת בחירות למוסדותיה, וזאת בתוך 60 יום.

עוד מבקשים העותרים, בהם שמואל דור, ממקורביו של יו"ר מזכירות האגודה לשעבר, בני גאון, להורות לוועד הממונה לחדול מלפעול למכירת נכסי האגודה, ולהימנע מכל פעולה שיש בה כדי לרוקן את האגודה מנכסיה. העתירה הוגשה באמצעות עו"ד יוסף מולאור.

העותרים טוענים למעשה, כי לאחר שהסתיימה עבודתו של החוקר המיוחד יהודה ברלב, שמונה ע"י הרשם לצורך עדכון רשימת חברי האגודה, ניתן לקיים כעת את הבחירות למוסדות האגודה, כדי שזו תוכל להמשיך ולפעול.

המלצת הדו"ח: העברת זכויות חברים לנאמן

כזכור, ממצאי דו"ח ברלב שנמסרו לא מכבר לרשם, מעידים כי לאגודה כ-13.5 אלף חברים ידועים וכ-9,000 חברים שנפטרו. החוקר לא הצליח לאתר 34.8 אלף שמות חברים שהופיעו ברשימות האגודה, והמליץ כי זכויותיהם יועברו לנאמן. עם זאת, נטען באגודה כי הדו"ח כשלעצמו טרם פורסם ברבים, ולפיכך מבקשים העותרים להורות לרשם לפרסמו.

העותרים טוענים כי מהתכתבות שנערכה בשנה האחרונה בינם לבין הרשם, הובהר להם כי המניעה לקיומן של בחירות מחודשות לאגודה, נובעת מהיותו של פנקס החברים בלתי מעודכן. זאת, לאחר ביטול הבחירות ביוני 2000 בעקבות דו"ח דינאי, שקבע כי הבחירות היו נגועות בסטיות מהותיות מתקנון האגודה ומינוי הוועד הממונה תחת ההנהלה הנבחרת.

לפיכך טוענים העותרים כי כעת, משנסתיימה החקירה של ברלב, ניתן לקיים את הבחירות לאגודה, ויש לעשות כן בכדי לממש את זכות החברים באגודה לבחור ולהיבחר, זכות שנפגעה לטענתם, עת בוטלו הבחירות ומונה הוועד הממונה תחת ההנהלה לתקופה בלתי מוגבלת.

העותרים טוענים כי לאור דו"ח דינאי שקבע כי מבנה הסניפים של האגודה אינו קיים עוד ולאור כללי הפרשנות הראויים, יש להכריז על בחירות חדשות לאגודה, שיהיו בחירות כלליות, יחסיות ושוות - לכל חברי האגודה.

טענת העותרים: הכרח בקיום בחירות לאגודה

לסיום, טוענים העותרים כי קיים הכרח בקיום בחירות לאגודה, שכן רק לחברי האגודה הזכות לקבל החלטות שעניינן השפעה על עסקי האגודה, טובתם וטובת חבריה לרבות החלטות בדבר חלוקת דיווידנדים או שינויים מבניים באגודה, לרבות הפיכתה לחברה שמניותיה נסחרות בבורסה או פירוקה והעברת החזקותיה לידי החברים.

עתירתם זו של חברי האגודה, המקורבים כאמור ליו"ר לשעבר בני גאון, מוגשת בזמן קריטי למעשה בחיי אגודת קו אופ הריבוע הכחול, שכן בסוף החודש אמור הרשם לתת תגובתו בעתירה אחרת המצויה על שולחנו של בג"ץ. עתירה זו היא של עו"ד אליעזר לויט, שביקש להורות על הפיכתה של האגודה לחברה ציבורית נסחרת, או לתת לבעלי המניות באגודה את שוויין הראלי של מניותיהן בדרך של תביעה ייצוגית.

הליכים אלו נמשכים כבר למעלה משנתיים, וב-30 לאפריל אמור הרשם להגיש את תגובתו לעתירה לאחר דחיות מרובות עקב ההמתנה להגשתו של דו"ח ברלב.

ל-TheMarker.com נודע כי בכוונת משרד המשפטים לקיים בשבוע הבא ישיבה מכרעת, בה תיקבע עמדת המדינה בעתירה, ונראה כי המגמה היא לאפשר במהירות האפשרית לבעלי המניות באגודה להנות משווין של המניות שבידיהם, בדרך של פירוק החברה או הפיכתה לחברה ציבורית.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully