וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אודיוקודס הצליחה לפגוש את תחזיות האנליסטים לרבעון, אך נאלצה בדרך לפרסם 2 אזהרות רווח

גתית פנקס

19.4.2001 / 0:29

החברה דיווחה על הכנסות של 13.6 מ' ד' ועל רווח של 5 ס' למניה ברבעון; הציגה רווח תפעולי סמלי בלבד של 127 א' ד'; אודיוקודס הודיעה על התפטרות ליאון ביאליק, אחד ממייסדי החברה

התוצאות הכספיות שמשגרת היום חברת אודיוקודס לוול סטריט מראים כי אכן היתה סיבה לפרסם את אזהרת הרווח השנייה לרבעון לפני כשבועיים, וכי היא אכן חווה האטה בעסקיה. במקביל לפרסום התוצאות הכספיות דיווחה היום אודיוקודס על התפטרותו של אחד משני מייסדיה, ליאון ביאליק, מתפקיד סמנכ"ל הטכנולוגיות וההנדסה בחברה.

אך ראשית לתוצאות הכספיות: אודיוקודס דיווחה היום על הכנסות של 13.6 מיליון דולר - צמיחה של 6.6% מהרבעון המקביל, אך ירידה כואבת ביותר של 39.5% מהכנסות הרבעון הרביעי של 2000.

בינואר עוד קיוותה החברה להכנסות של 20 מיליון דולר ברבעון הראשון, אולם באמצע מארס היא כבר פירסמה אזהרת רווח שנייה לרבעון, לפיה הכנסותיה יהיו בטווח של 15-13.5 מיליון דולר בלבד. היום ניתן לראות כי אודיוקודס הצליחה לעמוד בגבול התחתון בלבד של ההערכות, אך עם זאת, היא הצליחה לעקוף את התחזית הפסימית אולי של בית ההשקעות פרודנשל, שדיברה על הכנסות של 13 מיליון דולר בלבד.

רווח של 5 ס' למניה לעומת 22 ס' ברבעון המקביל

גם בשורת הרווח הנקי מדובר על קריסה של ממש, לפחות לעומת תוצאות הרבעון הרביעי של 2000. באזהרת הרווח הראשונה דיברה אודיוקודס על רווח של 13 סנט למניה, אולם במארס כבר הבינה שהיתה אופטימית מדי והורידה את התחזיות ל-7-5 סנט למניה, טווח בו בהחלט הצליחה לעמוד - שוב, ברף התחתון שהוצב.

החברה דיווחה היום על רווח של 2.2 מיליון דולר לרבעון, שמיתרגם לרווח של 5 סנטים למניה - וזאת לעומת רווח של 12 סנט ברבעון המקביל ורווח של לא פחות מ-19 סנט למניה ברבעון הרביעי של 2000.

החברה אומנם רשמה רווח בשורה התחתונה של הדו"חות, אך ניתן לומר שהיא חוותה הידרדרות לא מבוטלת בשורת הרווחיות התפעולית. זו עדיין חיובית, אולם מדובר שם על רווח תפעולי סמלי ביותר של 127 אלף דולר בלבד, לעומת רווח תפעולי של 3.4 מיליון דולר בתקופה המקבילה. "אני מקווה שלא נגיע לתזרים מזומנים שלילי ואני מעריך שאפילו לא נגיע לנקודת איזון", אמר לנו לפני כחודש מייק לילו, סמנכ"ל הכספים של החברה. הכנסות המימון של החברה, שהסתכמו בכ-2.1 מיליון דולר, סייעו לה אף הן לרשום רווח של 2.2 מיליון דולר ברבעון.

"ממש כמו יצרניות ציוד אחרות לחברות טלקום, נפגענו ברבעון הראשון של השנה מהירידה בתקציבי לקוחותינו", אמר שבתאי אלדרסברג, נשיא ומנכ"ל החברה. "כתוצאה מכך", הסביר, "אנו חווים ירידה משמעותית בכמות הזמנות הציוד מאיתנו, בעיקר מכיוון שותפות ה-OEM שלנו".

ליאון ביאליק המייסד פורש; מבקש לבלות עם משפחתו

אודיוקודס, שהוקמה לפני 8 שנים, פועלת בתחום השבבים והכרטיסים להעברת קול על גבי רשתות תקשורת נתונים - שוק שנחשב אולי לבעל פוטנציאל גדול, אבל כיום הוא סובל מהאטה בלתי מבוטלת. הלקוחות של החברה כוללים גם חברות קטנות יחסית דוגמת ווקלטק הישראלית, והלקוחות הסופיים כוללים חברות טלפון צעירות (CLECS) שבנו רשתות תקשורת נתונים עצומות וקיוו לכבוש איתן את השוק ולהעביר עליהן גם שיחות טלפון וקול.

את הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון "תיבלה" אודיוקודס בהודעה נוספת: ליאון ביאליק, מי שייסד ביחד עם אדלרסברג את החברה ושימש בה סמנכ"ל טכנולוגיות וסגן נשיא, יפרוש מתפקידו. הסיבה הרשמית לפרישה: רצונו של ביאליק לבלות יותר זמן עם משפחתו, ולנוח מעט מ"הפעילות היומיומית השוחקת שכללה ניהול של 100 מהנדסים".

הקשר של ביאליק לחברה יהיה מעתה כדירקטור בחבר מועצת המנהלים שלה וכיועץ כללי לענייני טכנולוגיה. "אני בטוח שאודיוקודס תוסיף להיות מובילה בשוק מבחינה טכנולוגית, ואני בהחלט גאה בהישגים שלי ושל אדלרסברג", היו מלות הסיכום של ביאליק. "אני לא רואה בכך שלום אחרון מכיוון ביאליק", אמר היום אלדרסברג, "שכן אנחנו נמשיך ליהנות מהייעוץ שלו". את תפקידו של ביאליק כסמנכ"ל הנדסה יאייש מעתה אלי ניר, שקודם מתפקיד מנהל קבוצת פיתוח.

אך גם בתקופות כה קשות, אדלרסברג אינו מאבד את האופטימיות. "למרות האקלים הקשה לשנת 2001 אנחנו נותרים אופטימיים לגבי טכנולוגיות העברת הקול על רשתות מיתוג תאי בשנים הקרובות, ומעריכים את קווי המוצרים שלנו ואת הטכנולוגיות שלנו ככאלה שהופכים אותנו מוכנים למצב בו הדרישה מכיוון הלקוחות תשוב", אמר. כיום יש לחברה 150 מיליון דולר בקופה כדי להוציא אל הפועל את תוכניותיה.

בפרודנשל מדברים על רווח של 22 ס' למניה השנה

החברה טרם מסרה הערכות כלשהן לגבי שנת 2001, והיא צפויה לעשות כן בשיחת הוועידה שתקיים מחר בצהריים (שעון ישראל). בבית ההשקעות פרודנשל, למשל, מעריכים כי החברה תסיים את השנה עם מכירות של 46 מיליון דולר ועם רווח שנתי של 22 סנט למניה, ולא מן הנמנע כי הם יעדכנו כעת כלפי מעלה לפחות את תחזית ההכנסות.

לקראת פרסום הדו"חות היום זינקה המניה ב-20.6% למחיר של 8.5 דולרים, המשקף לחברה שווי שוק של 370 מיליון דולר. יצוין, כי בשבוע שעבר בית ההשקעות פרודנשל הוריד את המלצתו למניה ל"מכור", ואת מחיר היעד חתך ל-5 דולרים. גם כאן, לא מן הנמנע שמחיר היעד יעודכן כעת כלפי מעלה, לאור העובדה שמחיר המניה גבוה ממנו ב-70%.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully