וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מוולבו לבעלות על קבוצת ביטוח

שלומי גולובינסקי

19.4.2001 / 10:33

יעקב שחר במו"מ לרכישת השליטה בהפניקס

למרות שהוא מתגורר בהרצליה, איש העסקים יעקב שחר מזוהה יותר מכל עם העיר חיפה. מזה כ-7 שנים, שחר הוא הבעלים של קבוצת הכדורגל מכבי חיפה, הדוהרת כיום לדאבל, אליפות הליגה בכדורגל בשילוב עם זכייה בגביע המדינה. שחר נחשב לאחד מהאנשים החזקים ביותר בכדורגל הישראלי, והוא מרבה לככב במדורי הספורט בעיתונות.

מנגד, שחר אינו מרבה לככב במדורים הכלכליים. העסקה המסתמנת, במסגרתה ירכוש יחד עם גיסו, ישראל קז, את הבעלות הכמעט מלאה על חברת הביטוח הפניקס , מידי שלמה אליהו ויוסי חכמי, תעלה אותו ללא ספק מדרגה מבחינת היקף הכיסוי לו הוא זוכה.

את עיקר עסקיו מנהל שחר באמצעות חברות פרטיות, ולפיכך המעקב אחר ביצועיהן השוטפים שמור לו בלבד. שחר הוא הבעלים של חברת מאיר, שהיא יבואנית מכוניות וולבו, הונדה, ויגואר לישראל. שחר נשוי לבתו של מאיר קז, שהקים את מאיר, והוא שותף בחברה ביחד עם ישראל קז, בנו של מאיר. בנוסף, שחר הוא הבעלים של חברת מרכבים העוסקת בהרכבה של משאיות ואוטובוסים.

קשה לאמוד במדויק את היקף המכירות של מאיר. וולבו והונדה לא תופסות את המקומות הראשונים בטבלאות המכירות החודשיות של כלי רכב פרטיים. בחודשיים הראשונים של 2001 תפסו הונדה ו-וולבו את המקומות ה-17 וה-19, בהתאמה, בטבלת מכירות כלי רכב חדשים. הונדה מסרה 492 כלי רכב חדשים ו-וולבו - 402 כלי רכב. עם זאת, בפלח השוק של המשאיות הכבדות והבינוניות תופסות המשאיות של וולבו כמעט תמיד את המקומות הראשונים.

לפיכך, קשה לאמוד במדויק את היקף המכירות והרווחים של קבוצת מאיר, אולם בהקשר זה ניתן לציין כי קבוצת UMI, יבואנית רכבי ג'נרל מוטורס ואופל לישראל, דיווחה בשנה החולפת על רווח נקי של 46 מיליון שקל, ואילו דלק רכב , שנחשבת ליבואנית כלי הרכב הגדולה בישראל, המייבאת את רכבי מאזדה ופורד, נהנתה בשנה החולפת מרווח של 198 מיליון שקל. ההערכות הן כי קבוצת מאיר ממוקמת פחות או יותר בין שתי הקבוצות הללו.

נכון להיום, לשחר יש שתי נציגות בורסאיות. האחת חברת קשר רנט-א-קאר , דרכה פועלת חברת השכרת הרכב הרץ. זו סיימה את השנה החולפת עם רווח נקי של 19.7 מיליון שקל, כ-10% יותר מהרווח הנקי שהשיגה ב-1999.

הנציגה השנייה היא חברת טרילוגיקל, המפתחת מערכות איתור ותקשורת לווייניות לרכבים. טרילוגיקל היא אומנם לא חברה בורסאית, אולם החברה האם שלה, נגאנו השקעות , נסחרת בתל אביב. בחודש נובמבר האחרון נכנס שחר באופן רשמי להשקעה בחברה ביחד עם איש העסקים אליעזר פישמן. השניים רכשו במשותף 40% ממניות החברה (כל אחד 20%), תמורת השקעה של 5 מיליון שקל בטרילוגיקל, והעמדת הלוואת בעלים בהיקף של 2 מיליון שקל נוספים.

שחר הוא, כאמור, בעל צי רכב גדול (מאיר, הרץ) ולכן ניתן להגדיר את ההשקעה שלו בטרילוגיקל כסינרגטית לפעילותה של הקבוצה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully