וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עמי אמיר, המנכ"ל הפורש של רדוויז'ן: "פוליקום תהיה המתחרה הגדולה שלנו"

הארץ

19.4.2001 / 11:41

מאת בועז לוי

התוצאות הכספיות שפירסמה אתמול רדויז'ן לרבעון הראשון של השנה לא היו הפתעה גדולה. הנתונים לא היו שונים בהרבה מאלה שניתנו באזהרת הרווח שפירסמה החברה לפני שבועיים, שהעידה על החולשה בתעשיית התקשורת בכלל וב-VoIP (קול ברשתות IP) בפרט.

"אנחנו עדיין מרגישים חולשה בשוק האמריקאי", אמר אתמול עמי אמיר, עד אתמול מנכ"ל החברה (ראו תיבה). רדויז'ן עוסקת בפיתוח של כלים שונים לניהול תעבורה ברשתות VoIP, וכן במכירה של כלי תוכנה המיועדים לפיתוח בפרוטוקול השכיח H.323 המיועד לרשתות VoIP.

מכירות החברה ברבעון עומדות בטווח שניתן באזהרת הרווח שפורסמה בתחילת החודש - 14.9 מיליון דולר. התחזית המקורית של החברה לפני שההאטה התרגשה על הכלכלה האמריקאית היתה למכירות של 16.9 מיליון דולר. המכירות מתחלקות בין מוצרי התשתית ל-VoIP שתרמו כ-60% מהמכירות, וכלי הפיתוח לH.323- שהיו אחראים לכל השאר.

בשורה התחתונה רשמה רדויז'ן רווח של 1.8 מיליון דולר (או 9 סנטים למניה בדילול מלא), גם זאת בהתאם לאזהרת הרווח. תחזיות החברה עד לפני שלושה שבועות היו לרווח של 10 סנטים למניה.

לשם השוואה, ברבעון האחרון של 2000 רשמה רדויז'ן מכירות של 15.2 מיליון דולר ורווח של 2 מיליון דולר, וזאת לפני הפרשות חד פעמיות בסך 3.7 מיליון דולר לתשלום תמלוגים למדען הראשי במשרד התמ"ס.

כמו בחברות טכנולוגיה ישראליות רבות אחרות שניצלו את הגיאות של 2000 לביצוע הנפקות ענק, גם הרווח הנקי של רדויז'ן מורכב רובו ככולו מרווחים פיננסיים. 1.4 מיליון דולר (כ-80%) מתוך הרווח שרשמה החברה ברבעון הראשון מקורם בהכנסות מימון על קופת המזומנים שלה, שהסתכמה ב-94 מיליון דולר.

לפיכך, אחד המדדים המשמעותיים יותר לביצועים של החברה הוא הרווח התפעולי, שהסתכם ברבעון הראשון ב-400 אלף דולר, בהשוואה ל-550 אלף דולר ברבעון הקודם. תחזית החברה לרבעון השני של השנה אינה מעודדת, והיא כוללת מכירות של 12.5-11.5 מיליון דולר בלבד, ורווח של 2-1 סנטים למניה.

אם מפחיתים מתחזית הרווח לרבעון השני את הכנסות המימון מתקבל הפסד תפעולי של יותר ממיליון דולר. זו תהיה הפעם הראשונה מאז הרבעון השני של 2000 שרדויז'ן תרשום הפסד תפעולי.

בעקבות החולשה הודיעה רדויז'ן על קיצוצים של כ-10% מכוח האדם שהיא מעסיקה. "התחלנו להאט את קצב קליטת כוח האדם כבר בסוף 2000, בעיקר בשיווק ותפעול", אמר אתמול אמיר. כיום מעסיקה החברה 260 עובדים בעולם.

אמיר חזר אתמול על תחזית החברה שפורסמה בעת אזהרת הרווח, לפיה בסיכום 2001 יסתכמו המכירות ב-46 מיליון דולר והרווח הנקי יתאפס. אמיר אומר כי נתונים אלה, הזהים לתוצאות שהשיגה רדויז'ן ב-2000, הם התחזית הפסימית ביותר האפשרית.

בסוף 2000 הודיעה פוליקום האמריקאית, אחת מלקוחותיה הגדולים של רדויז'ן, על רכישת אקורד רשתות הישראלית - מתחרתה של רדויז'ן. אמיר מעריך כי פוליקום תהיה אחת המתחרות הגדולות של רדויז'ן. "הם אומרים שהם עדיין רוצים גישה לכמה מהמוצרים שלנו, אבל החלטנו לא לשווק באמצעותם את משפחת המוצרים החדשה שלנו - ViaIP".

משפחת מוצרים זו מתאפיינת בקיבולת גדולה יותר של שיחות שהם מסוגלים להעביר בו זמנית. אמיר מוסיף עוד כי המוצרים החדשים מתאפיינים במודולריות וביכולת להחליף כרטיסים מבלי לכבות את המערכת.

אמיר אומר עוד כי רדויז'ן החלה לעבוד עם המפיצים של פוליקום ולהרחיב את הפעילות עם סיסקו, שכיום היא הלקוחה הגדולה של רדויז'ן ואחראית לכ-10% ממכירותיה. חמשת הלקוחות הגדולים של רדויז'ן אחראים לכ-50% מכלל המכירות.

מפיץ נוסף שרדויז'ן החלה לעבוד אתו בתחילת השנה הוא אחת החטיבות של ענק האלקטרוניקה סוני באירופה. למרות שסוני אינה ידועה כספק תקשורת מוביל, אמיר אופטימי לגבי סיכויי ההצלחה של הסכם זה. "הם מעוניינים לנצל ערוצי הפצה קיימים שיש להם מול הלקוחות".

לדבריו, ברבעון הראשון כבר הכירה רדויז'ן בהכנסות קטנות שנובעות מההסכם. "זה בעיקר מערכות שהם קונים להערכה ובדיקה. אנחנו מקווים שזה יתקדם יותר בהמשך השנה".

אמיר פורש לאחר תשע שנים לאחר תשע שנים בכורסת המנכ"ל ברדויז'ן, הודיע אתמול עמי אמיר על פרישתו מניהול החברה שייסד. "באופי שלי אני יזם ואיש טכנולוגיה, ולנהל חברה במשך תשע שנים זו עבודה קשה מאוד", אמר אתמול אמיר.

"פניתי למועצת המנהלים שלנו לפני כמה חודשים והצעתי שנמצא מישהו שיש לו ניסיון בניהול חברה גדולה ובהבאתה מסדר גודל של 200 עובדים ל-1,000 עובדים".

את אמיר יחליף גדי תמרי, לשעבר מנכ"ל אקסל סוויצ'ינג, שנמכרה ללוסנט ב-99' תמורת 1.7 מיליארד דולר. במקביל לחילופי המנכ"ל, הודיעה רדויז'ן גם כי זוהר זיסאפל, מבעלי השליטה בקבוצת רד, יחליף את אחיו יהודה בתפקיד יו"ר החברה.

"להתחלפות היו"ר אין קשר לפרישתי", אמר אתמול אמיר, "זה נובע משיקולים של חלוקת העומס ביניהם, ומכך שזוהר מתמצא קצת יותר בתחומים שבהם אנחנו פועלים". אמיר יישאר במועצת המנהלים ובוועדה המייעצת של רדויז'ן. "בינתיים אני לוקח פסק זמן, עד שאחליט מה אני רוצה לעשות".

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully