וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חבר דירקטוריון אל על: למכור את מטוסי הבואינג 777

הארץ

19.4.2001 / 11:55

מאת זוהר בלומנקרנץ

"החלטת אל על לרכוש מטוסי בואינג 777 היתה מוטעית ויש למכור אותם", אמר אתמול קברניט דוריון כהן-נוב, חבר מועצת המנהלים של אל על. שלושה מטוסי 777, שנקנו על פי החלטה מ-99', נמסרו לחברה ברבעון האחרון. המטוס השלישי הגיע לישראל בתחילת השבוע.

לדברי כהן-נוב, יש לבקש מהממשלה לממן את ההפרש בין מחיר הקנייה של המטוסים - כ-330 מיליון דולר - למחיר שיושג במכירתם, ובכך למנוע הפסד. הסכום שיתקבל נועד לסייע לחברה, הנתונה במצב כלכלי קשה. הצעתו של כהן-נוב תועלה לדיון במועצת המנהלים ב-23 באפריל. מדובר בצעד שיוצע כחלק מצעדי חירום שמתכננת החברה לנקוט כדי למנוע את קריסתה.

כהן-נוב טוען כי ההחלטה לרכוש מטוסי בואינג ER 777-200 - ולא מטוסי בואינג 747-400 - היתה שגויה. זאת מאחר שהתקנת תא מנוחה לדיילים בתקרת אחד ממטוסי ה-777 של אל על לא אושרה על ידי שלטונות התעופה הפדרליים של ארה"ב, והמטוס אינו רשאי בשלב זה לטוס לארה"ב. לעומת זאת, ה-747 מיוצר עם תא מנוחה אינטגרלי בתקרה, באישור שלטונות התעופה הפדרליים.

מטוסי ה-777 גם נועדו לטוס בקו נתב"ג-שיקאגו, במסגרת הסכם לשיתוף פעולה לטיסות בקוד משותף עם אמריקן איירליינס, ולכן נרכשו מטוסי 777 בעלי קיבולת בינונית. ואולם הרכישה בוצעה לפני חתימת ההסכם עם אמריקן איירליינס, שבסופו של דבר לא יצא אל הפועל. "אם היה צידוק כלשהו לרכישת שלושה מטוסי 777, זה היה הקו לשיקאגו", אמר כהן-נוב. "מכיוון שההסכם לא נחתם - אין צורך במטוסים האלה".

"בואינג 777 מתאים לחברה שוקעת ומיואשת", אומר כהן-נוב. "זהו מטוס שמפסיד פחות כשלא מצליחים לשמור על פלח שוק. זהו מטוס המתאים לדפנסיווה אך לא לאופנסיווה".

באל על סירבו אתמול להגיב על דברי כהן-נוב. מדברים שאמר מנכ"ל החברה, דוד חרמש, ב-10 באפריל, משתמע כי לדעתו מועצת המנהלים לא טעתה כשהחליטה להצטייד בבואינג 777. בין השאר אמר: "לפני שנתיים כולם חשבו שהשלום עומד בפתח. הערכה היתה שמצב הלחימה יסתיים תוך זמן קצר ושיש להיערך למזרח תיכון חדש".

אחת ההחלטות שתצטרך מועצת המנהלים לקבל בשבוע הבא היא האם להצטייד במטוס נוסף - רביעי במספר - מדגם בואינג 777. נראה שלנוכח מצבה הכלכלי הקשה של אל על, לא יהיה מנוס מלדחות תוכנית זו.

הנהלת אל על דנה אתמול בצעדים שבכוונתה לנקוט בניסיון למנוע את קריסתה של החברה. הדיונים, שהתמקדו באפשרות סגירת קווי טיסה, לא הסתיימו אמש, ויימשכו היום.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully