וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גרינספאן הוריד את הריבית בחצי אחוז והזניק את הנאסד"ק

גיא צ'אק

19.4.2001 / 13:45

הבנק הפדרלי הוריד במפתיע את הריבית בארה"ב במחצית האחוז והזניק את שוק המניות כלפי מעלה. בעקבות ההחלטה עומד שיעור הריבית בארה"ב על 4.5%. שוק המניות הגיב להודעה בעליות חדות; מדד הנאסד"ק מזנק ב-9.4%. יצרניות ציוד תקשורת רושמות עליות דו-ספרתיות.

הבנק הפדרלי מציין כי החליט להוריד את הריבית לפני המפגש המתוכנן בחודש מאי כדי להתמודד עם מגמת ההאטה המתמשכת בשווקים. בפעם האחרונה הוריד הבנק הפדרלי את הריבית במפתיע בחודש ינואר, אז זינק מדד הנאסד"ק ב-14%.

הבנק הפדרלי מוסיף כי הבעיה של הצטברות המלאי בארה"ב מתחילה להיפתר וכי היקף ההוצאות לצריכה ודיור נמצא ברמה סבירה. עם זאת, ההשקעות בכלכלה פחתו במידה ניכרת, רווחי החברות רושמים ירידה רצופה ולכן היה צורף לעודד השקעות באמצעות הורדת הריבית.

הבנק הפדרלי טוען כי המצב העגום בשוק המניות היא אחת הסיבות להורדת הריבית הנוכחית, שכן להפסדים בשוק ההון יש השפעה על רמת הצריכה הפרטית. אלא שבעבר אמר נגיד הבנק הפדרלי, אלן גרינספאן, כי המצב בשוק המניות איננו בא בחשבון כשדנים בריבית. אז ציין הנגיד כי הנתונים המאקרו כלכליים הם אלה המשפיעים על מדיניותו המונטרית.

הריבית בארה"ב היתה עד כה גבוהה מזו שבאירופה וביפאן (בה מונהגת מדיניות של ריבית אפס), מה שגרם לזרימת הון אל מחוץ לארה"ב. בעקבות ההחלטה עומדת הריבית בארה"ב על פחות משיעור הריבית באזור היורו, שהוא 4.75%.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully