וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שלמה מעוז: בנק ישראל יוריד את הריבית המוניטרית ל-5.9% עד סוף השנה

ליאור כגן

19.4.2001 / 18:43

הכלכלן הראשי של נשואה זנקס מעריך כי הפחתת הריבית בארה"ב, שהגדילה את פער הריביות, תקל על קליין להוריד את הריבית; צופה הפחתת ריבית של 0.3% בסוף החודש

אתמול הודיע הנגיד האמריקאי בצעד מפתיע על הפחתת הריבית המוניטרית בארה"ב בשיעור של 0.5% לרמה של 4.5%. כידוע, הודעה זו הקפיצה את השווקים, שאומנם ציפו להודעה שכזו, אך הופתעו מהתזמון. מעבר להשפעה החיובית על הבורסות בארה"ב, גדל פער הריביות בין השקל לדולר לרמה של 2.7% - פער רחב מאוד, שלא היה קיים במשך השנה האחרונה.

שלמה מעוז, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות נשואה זנקס, מעריך כי פער הריביות שהתרחב יקל על נגיד בנק ישראל להפחית את הריבית בסוף החודש. להערכתו, ההפחתה תהיה בשיעור של 0.3%. מעוז לא משנה את הערכתו לגבי רמת הריבית בסוף השנה, והוא נוקב בשיעור ריבית הנמוך מתחזית רוב הכלכלנים - 5.9%.

מעוז מעריך כי פער הריביות יתמוך בשקל, ולהערכתו, האחרון עשוי להמשיך להתחזק לרמות של 4.15-4.12 שקלים לדולר עד סוף החודש. לדבריו, הירידה בדולר תגרום להאטת האינפלציה - דבר שיאפשר לנגיד בנק ישראל להמשיך במגמת הפחתת הריבית.

לדברי מעוז, ההשפעה החיובית של הורדת הריבית היא חזקה יותר בעוצמתה מההשפעה השלילית של המצב הבטחוני בשטחים. לדבריו, עצם הפחתת הריבית בארה"ב ב-2% תוך תקופה של שלושה חודשים מצביעה על כך שהמשק האמריקאי נמצא בבעיה. מעוז אומר כי התגובה להפחתת הריבית תבוא לידי ביטוי בפעילות הכלכלית תוך כ-6 חודשים.

להערכתו, המשק האמריקאי יצמח ברבעון האחרון של השנה בקצב שנתי של כ-3.4%-3% - מה שיגרום גם לצמיחה מהירה יותר בארץ.

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבראש העמוד.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully