וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אירופה: ירידות שערים קלות בעקבות מימושים; עליות במניות התוכנה והסלולר

יהודה שויצר

19.4.2001 / 19:28

אריקסון עולה על רקע שמועות על עסקה עם סוני; יצרנית מחשבי כף היד פסיון איבדה 9% בעקבות פאלם

המגמה השלילית שאיפיינה את המסחר בבורסות אירופה מפתיחת המסחר המשיכה לשלוט, למרות הפתיחה החיובית בנאסד"ק. ירידות השערים היום באו בעקבות מימושי רווחים על רקע העליות החדות שנרשמו אתמול. במניות יצרניות השבבים, שנסקו אתמול בעקבות אינטל, נרשמות ירידות קלות. מנגד עולות מניות חברות התוכנה ומפעילות הסלולר.

בלונדון ירד ה-FTSE ב-0.3% בהובלת מניות ציוד הטלקום, בפאריס ירד ה-CAC 40 ב-0.45% ובפרנקפורט נסחר הדקס קרוב לשער הפתיחה.

מניות חברת התוכנה הגרמנית SAP עולות ב-9.5%, לאחר שדיווחה על רווח גבוה מהצפוי ברבעון הראשון של השנה. החברה דיווחה על עלייה של 82% ברווח התפעולי ל-204 מיליון דולר. תחזיות האנליסטים היו לרווח של 134 מיליון דולר. החברה פירסמה גם תחזית אופטימית מאוד לשני הרבעונים הקרובים.

SAP דיווחה על הכפלת הרווח הנקי ל-103 מיליון דולר. מכירות החברה האמירו ב-29% ל-1.34 מיליארד דולר, לעומת תחזיות למכירות של 1.1 מיליארד דולר בלבד. הדו"ח החיובי של SAP הפיח אופטימיות במתחרות בארה"ב, שעולות בשיעור חד.

רווחי STM, יצרנית השבבים המובילה באירופה, זינקו ב-43% ברבעון הראשון בעקבות עלייה חדה במכירות ליצרניות מכשירי הסלולר. STM דיווחה על רווח של 341 מיליון דולר, המשקף רווח של 38 סנט למניה ברבעון שהסתיים ב-31 במארס. רווחי החברה היו בהתאם לטווח הנמוך של תחזיות האנליסטים. מניות החברה ירדו היום ב-1.4% עם יתר מניות המגזר.

יצרנית השבבים ארם הולדינג רשמה ירידה של 4%, אינפניון יורדת ב-2.1% וברודקום מאבדת 4%.

אריקסון מזנקת ב-6.8%, לאור פרסומים כי תשלב כוחות עם סוני בפיתוח ומכירת טלפונים סלולריים. שותפות אפשרית בין החברות יכולה לתרום לשתי החברות. אריקסון יכולה להשתמש בשותפות כמנוף להוצאת עסקי ייצור הטלפונים הניידים מהבוץ. חטיבת ייצור מכשירי הסלולר של החברה השוודית רושמת הפסדים כבדים כבר תקופה ארוכה, ולאחרונה הודיעה החברה על הפסקת הייצור בשוודיה והעברתו לקבלני משנה בעולם. כמו כן, אריקסון תוכל להשתמש בפיתוחים הטכנולוגיים המתקדמים של סוני בהשקת דגמים חדשים, אטרקטיוויים יותר.

יצרניות ציוד הטלקום מנגד רשמו ירידות בעקבות דו"ח של מריל לינץ' כי מכירות מכשירי הסלולר ב-2001 יצטמצמו עוד יותר מהתחזיות ויסתכמו, לכל היותר, ב-420 מיליון מכשירים. נוקיה, יצרנית מכשירי הסלולר המובילה, יורדת ב-2%, אלקטל ירדה בשיעור דומה ומרקוני רשמה ירידה של 5.5%.

במניות הסלולר נרשמות עליות שערים. אורנג' המשיכה להתחזק ועלתה ב-2.6%, וודאפון עלתה ב-1.8% וסונרה רשמה עלייה של 6.8%.

יצרנית מחשבי כף היד פסיון איבדה 9% לאחר שפאלם, יצרנית מחשבי היד המובילה, הודיעה על פיטורי כ-15% מעובדיה. פאלם ציינה כי ייתכנו פיטורים נוספים בחודש יוני.

CMG, חברת שירותי המחשב האנגלית-הולנדית הודיעה כי מכירות חטיבת האלחוט שלה יהיו נמוכות מהצפוי במחצית הראשונה של השנה. הסיבה היא ירידה בהוצאות של חברות טלקום על שיפור שירותי ה-SMS שלהן. מניות החברה נפלו ב-17.5%, לשפל של שנתיים וחצי.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully