וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבעיה האמיתית של מגזר הטכנולוגיה:

ג'סטין להארט

19.4.2001 / 21:19

יותר מדי חברות מחזרות אחר פחות מדי לקוחות

ישנם אלו המאמינים שגם כאשר הכלכלה תתאושש, הטכנולוגיה תמשיך לדשדש.

הכופרים הללו מציינים שבתקופת השיא, חברות טכנולוגיה רבות נפלו למלכודת האמונה ביכולתם לנצח את המחזוריות הכלכלית. כתוצאה מכך הם שיכנעו את עצמם ששיעורי הצמיחה הפריים שהם השיגו יישמרו.

הנחה זו גרמה להם להגביר את קצב הייצור ללא התחשבות בהוצאות ומבלי להתחשב בעמיתיהם מהכלכלה הישנה שניסו להקטין את מצאיהם ושינסו מותניהם לקראת ההאטה. התנהגות זו השאירה את החברות הטכנולוגיות עם בעיות ייצור ומצאי יתר, אומרים הסקפטיים - הרבה מאוד ציוד חדש ונוצץ שלא נמצא בשימוש ועובדים עם משכורות ענק.

ומכיוון שגם כאשר הוצאות ההון יחזרו ויתפחו, ככל הנראה הן לא יגיעו לרמות המוגזמות שראינו במהלך המחצית הראשונה של שנת 2000, ייקח זמן עד אשר עודף המלאי יימחק. (שימו לב לאזהרת הרווח של סיסקו ותראו עד כמה העניינים בעייתיים).

הבעיה בגישה הנ"ל היא העובדה שהיא ממעיטה בערך הצרות שעלולות להופיע בהמשך לחברות טכנולוגיות רבות. בעוד עדרים של חברות היי-טק נאבקים בתוכם על מספר לקוחות קטן יחסית, רווחיהם נפגעים. משקיעים אשר משתמשים בשיעורי הרווח למניה כאינדיקטור להשקעה מוצלחת, ימשיכו להתרחק מחברות הטכנולוגיה.

יותר מדי אנשים דגים באותו אגם

תארו לעצמכם שאתם מעצבים סוג חדש של פיתיון לחכה, אשר מושך דגים כמו זבובים. לאחר שמספר מחבריך צפו ביכולותיו המדהימות, הם מבקשים שתכין גם להם אחד כזה. השמועה עושה לה כנפיים ומהר מאוד אתה לא מצליח לעמוד בקצב. אתה מתפטר מהעבודה ומקים בית מלאכה במחסן, קונה פקס, מקים אתר באינטרנט, מעסיק עובד במשרה חלקית, מעסיק עובד במשרה מלאה. מגיעים החבר'ה מתוכנית הדייג המקומית ועושים עליך ועל הפיתיון, אשר חוזים שיהפוך ל"פיתיון המושט החדשני ביותר מעולם", כתבה. כבר אין לך זמן לדוג.

בעוד העסק מתרחב, אנשים אחרים רוצים לקפוץ על העגלה ומתחילים לעצב פתיונות אשר מבוססים על שלך. מכיוון שאתה לא מצליח לעמוד בביקוש, בהתחלה זאת רק הטרדה. אך בעוד יותר ויותר אנשים מנסים לנצל את הצלחתך, ומכיוון שליותר ויותר אנשים יש כבר את הפיתיון בקופסת הפתיונות, קצב ההזמנות יורד, והביקוש קטן. אתה נאלץ לקצץ בעלויות הייצור, לפטר עובדים; אך כל שתעשה לא יפתור את שורש הבעיה: יותר מדי אנשים דגים באותו אגם.

נכון, זו סוג של דוגמה מ"מדריך ליזם הצעיר", אך אסטרטג מריל לינץ', ריץ' ברנשטיין, מאמין שהדוגמה הנ"ל מבהירה את המצב בו נמצאות חלק מחברות הטכנולוגיה. תקופה של צמיחה מטאורית גרמה לכך שהרבה מאוד חברות קפצו על העגלה, ומה לעשות, העגלה לא סוחבת. זוהי, כמובן, התנהגות טיפוסית בשוק כאשר ממציאים המצאות חדשות. ההבדל הפעם הוא שהגידול בטכנולוגיה, לצד גורמים דוגמת הגידול בהשקעות פרטיות, הזרקת המזומנים של הבנק הפדרלי לשוק עקב משבר החוב הרוסי ושינוי ספרת האלפים בתאריך, תרמו לניפוח מוגזם של הבועה. גיוס כסף תמיד קל יותר לחברות שצומחות מהר, אך במקרה הזה, ההון היה כמעט בחינם.

כתוצאה מכך, עסקים עם נתוני יסוד ועתיד מפוקפקים הצליחו להתמקם היטב. בתחילת שנת 2000 היו 7 או 8 חברות מכירת חיות מחמד ברשת בשלבי מימון שונים. גם אם תחזית ורודה למסחר המקוון, לחשוב שכל כך הרבה חנויות לחיות מחמד יכולות להתקיים, זה קצת מוגזם.

אך השקעות מוגזמות לא מאפיינות רק את האזורים האיזוטריים של ההיי-טק, אומר ברנשטיין, הוא מאמין שזה רק עניין של זמן עד אשר המשקיעים יקלטו שגם במגזרים החמים יותר בהיי-טק יש יותר מדיי שחקנים.

שיעור הצמיחה אינו מספיק מהיר

הבה נבחן את מגזר האחסון המקוון, מגזר אשר צמח במהירות והניב הכנסות של 2 מיליארד דולר בשנה האחרונה (אם אתם אופטימיים). עכשיו, כמה חברות מתעסקות בתחום: EMC (סימול EMC), נטוורק אפליינס (סימול NTAP), ברוקייד קומיוניקיישנס (סימול BRCD) ומקדאטה (סימול MCDT) .

גם סאן מיקרוסיסטמס מתעסקת בתחום. חברות המחשבים DELL (דל) קומפאק (סימול CPQ) ואימיישן (סימול IMN) נכנסות לתחום. ישנה חברה פרטית מכובדת ונחשבת שיוסדה לפני 3 שנים, שמה בלו ארק, והיא החלה לאחרונה למכור את מוצרי האחסון שלה.

גם אם ננסח תחזיות אופטימיות מאוד למגזר המדובר, נראה שיש שם יותר מדי שחקנים. לשם הספורט, הבה נניח שהמגזר יצמח בשיעור שנתי של 66% במהלך 3 השנים הקרובות - שיעור צמיחה אשר בעבר נרשם בתחזיות אך לאחר אזהרת EMC ונטוורק אפליינס אינו ממשי - זה יגדיל את הכנסות המגזר ל-9.1 מיליארד דולר עד 2004. הבה ניתן למגזר שולי רווח נדיבים של 30%, וכך יסתכמו רווחי המגזר ב-2.7 מיליארד דולר. זה לא מעט כסף, אבל בהתחשב בכמות השחקנים, יכול להיות שהעוגה לא מספיק גדולה.

אני לא אומר שהמגזרים הטכנולוגיים החמים החדשים אינם רווחיים - הם בהחלט כן. אך לא נראה ששיעור הצמיחה מספיק מהיר על מנת שיתמוך בכול השחקנים. כל שצריך זה להקשיב למלותיו של טום מקמנוס, אסטרטג בנק אוף אמריקה בנוגע לבועת ההיי-טק של שנות ה-80. "כמה חברות שייצרו כוננים לדיסקטים פעלו אז?", הוא שואל. "וכמה נמצאות היום?" .

הכותב/ת נמנה/ית על צוות הכתבים ו/או בעלי הטורים של אתר TheStreet.com. המידע המובא אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully