וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נטרו הבטיחה הפסד למניה "גרוע מההערכות המוקדמות" -וקיימה את ההבטחה בגדול

גיא ימין

20.4.2001 / 1:01

רשמה הפסד של 64 סנט למניה ברבעון הראשון, לעומת ממוצע האנליסטים להפסד של 15 סנט למניה; ההפסד התפעולי גבוה מ-38 מיליון דולר

לא היה סביר להניח כי נטרו לא תצליח לעמוד בתחזית המכירות לרבעון הראשון, שכן הנמיכה את ההדרכה שנתנה כבר פעמיים, האחרונה בהן עוד בחודש זה. אז דיווחה על צפי מכירות של 8.5 מיליון דולר ברבעון הראשון, וזאת לעומת תחזיות האנליסטים למכירות של 16 מיליון דולר.

ואכן, מצליחה היום נטרו "להכות" את הערכותיה אלה עם מכירות של 9.1 מיליון דולר ברבעון, וזאת לעומת מכירות של 10.5 ברבעון המקביל.

אבל נטרו מצליחה לקיים את הבטחה נוספת שהבטיחה באזהרת הרווח. החברה מסרה כי יש לצפות להפסד למניה שיהיה "גרוע באופן משמעותי מתחזיות האנליסטים", אך גם אלו לא שיערו כי החברה תציג הפסד של 64 סנט למניה. לשם השוואה, קונצנזוס האנליסטים היה להפסד של 15 סנט למניה בלבד, וגם זה מכיוון אותם אמיצים שהעזו להסתכן בהצהרה על הצפוי ברבעון.

נטרו שוקלת שינוי תמהיל המוצרים

מול ההכנסות של החברה ברבעון, שהיו, אגב, נמוכות בכ-60% מאלו ברבעון הרביעי, רשמה החברה עלות מכירות של יותר מ-30 מיליון דולר. החברה מחקה מלאים בשווי של 23 מיליון דולר, ויחד עם הוצאות נוספות, מגיעה נטרו להפסד תפעולי של 38.2 מיליון דולר, כמעט פי 5 מאשר ברבעון המקביל.

"עד שישתפר שוק ציוד הטלקומיוניקציה עלינו לשנות את תמהיל המוצרים שלנו, להגדיל את נתח השוק שלנו ולהפחית עת עלות המכירות", אומר בתגובה לדו"חות מנכ"ל נטרו, גדעון בן ישראל, שבחר לא להגיב לאזהרת הרווח האחרונה של החברה. על השאלה כיצד בדיוק מתכוונת נטרו לבצע את המטמורפוזה הזו במודלים העסקיים אין לבן ישראל תשובה. הנחמה היחידה שיש לנטרו כרגע היא קופת מזומנים בה כ-360 מיליון דולר, אך נראה כי במצב הנוכחי לא ממש יודעים בהנהלת נטרו מה לעשות איתה.

מערכת ה-AirStar שפיתחה נטרו נועדה לספק פתרונות אלחוטיים לתקשורת נתונים בפס רחב, והיא מסוגלת לספק פיתרון מקיף בארבעת תחומי התדרים המתאימים ביותר לשידור נתונים בפס רחב - 28 ,26 ,10 ו-39 ג'יגהרץ. ה-AirStar מורכבת מתחנת בסיס הממוקמת סמוך לקווי התקשורת המהירים של חברות הטלפון, ותפקידה לשדר ללקוחות ולקבל מהם תקשורת נתונים בקצב מהיר. הסביבה המאקרו כלכלית השפיעה על ספקיות שירותי התקשורת האלטרנטיוויות (Clecs) כמו גם על האינטגרטורים המספקים להן שירותים, ונטרו נפגעה מהאטה בהוצאות של לקוחות הקצה שלה באירופה.

לוסנט ממשיכה להחמיץ תחזיות - והצפיות של נטרו נפגעת

הדו"חות של נטרו מתפרסמים במקביל לתוצאות של הגורם מספר 1 לבעיות החברה - לוסנט . נטרו לא דיווחה היום על חלקה של לוסנט בהכנסות החברה, אך באזהרת הרווח שלה הודיעה כי לוסנט תהווה רק 50% ממכירות החברה ברבעון, לעומת 85% ברבעון הרביעי. שתי החברות קשורות בהסכם OEM, ולנוכח השפעתה השלילית של לוסנט על התוצאות ברבעון הרביעי, הודיעה נטרו באזהרת הרווח כי אין לה יכולת להסתמך על יכולותיה של לוסנט כלקוחה וכמשווקת.

ולאור התוצאות הגרועות של לוסנט, חלקה במכירותיה של נטרו עוד צפוי לקטון. חוסר הצפיות של חברת התקשורת הקנדית מנע ממנה מלספק הנחיות לתחזיות לרבעונים הבאים והמשמעות מבחינת נטרו היא קשה. עתה נותר לראות האם תפרסם נטרו הערכות ליתרת 2001 בקרוב, ואם כן, מה יהיה טיבן.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully