וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ד"ר שיינין מגיש: שיעור בחשבון לוגריתמי

רוני קורן-דינר

19.4.2001 / 21:39

היועץ הכלכלי של אפיק רום טוען שהיא היתה צריכה לזכות

ה"ביד" הרג את אפיק רום.

זאת היתה המסקנה שהתבררה השבוע כאשר התפרסם הניקוד המלא שקיבלו כל אחת מהמתמודדות על הזיכיון לערוץ הטלויזיה השלישי.

קבוצת עדן זכתה בזיכיון לאחר שעקפה את קבוצת אפיק רום בניקוד בשיעור זעום של 52מאיות הנקודה. את היתרון הזה היא השיגה באמצעות ה"ביד" (דמי הזיכיון) הגבוה שהיא הגישה - 13 מיליון שקל, לעומת 5 מיליון שקל שהגישה קבוצת אפיק רום. מכאן הדרך למסקנה הסופית קצרה מאוד - המדיניות השמרנית, שלא לומר "קמצנית" של קבוצת אפיק רום בהצעה הכספית שהיא הגישה במסגרת המכרז היא שגרמה להפסד שלה. אלא שיומיים לאחר פרסום תוצאות המכרז, פנה עורך דינה של הקבוצה, אמנון זכרוני, אל המועצה בטענה כי למעשה הטעות היא לא של אפיק רום אלא של המועצה. מהמכתב של זכרוני עולה שהביד הנמוך של קבוצת אפיק רום נבע מעצה שקיבלה הקבוצה מהיועץ הכלכלי שלה, ד"ר יעקב שיינין.

שיינין חישב ומצא כי הדרך בה המועצה מתכוונת לשקלל את סכום הביד בניקוד הכולל גורמת לכך שלסכום יש משקל קטן מאוד בניקוד הכולל. זאת, משום שהמועצה קבעה נוסחאת חישוב לוגריתמית הנותנת הפרשים קטנים מאוד בניקוד להפרשים גדולים בביד.

העצה של שיינין לאפיק רום היתה: תגישו הצעה כספית נמוכה, כי המשמעות שלה לניקוד היא ממילא קטנה מאוד. ההמלצה של שיינין שיכנעה את אנשי קבוצת אפיק רום והם החליטו להגיש ביד נמוך של 5 מיליון שקל.

ברם, עם פרסום הניקוד במכרז הופתע שיינין לגלות כי ההפרשים בניקוד שקיבלה קבוצת אפיק רום על הביד שהגישה, לבין הניקוד שקיבלה שידורי עדן היה גבוה בהרבה: הנוסחה שלו לא עבדה.

מה קרה? בקבוצת אפיק רום סבורים כי הבעיה היא במועצה. זאת האחרונה הבינה שהיא עשתה טעות בנוסחה המקורית שהיא קבעה, שנתנה משקל קטן מאוד לביד, ולכן החליטה לשנות את הנוסחה לאחר שהוגשו ההצעות. לחלופין טוענים בקבוצה - המועצה, או יועציה הכלכליים, פשוט עשו טעות בחישוב.

בטבלה שהוכנה עלידי שיינין ניתן לראות כי על פי הנוסחה, כפי ששיינין הבין את תנאי המכרז - ההפרש בניקוד בין עדן לאפיק רום הוא קטן מאוד - רק 1.2 נקודות. לעומת זאת, ההפרש בפועל כפי שפורסם לאחר הצגת תוצאות המכרז היה גבוה יותר - 2.7 נקודות.

המסקנה של שיינין היא שעל פי נוסחת החישוב שפירסמה המועצה במכתבי ההבהרה שנשלחו לפני הגשת ההצעות, היא היתה אמורה להוביל על שידורי עדן ב-0.9 נקודות. לדברי ד"ר יעקב שיינין, במכתב ההבהרות הסבירה הרשות את דרך החישוב במלים, כך שניתן היה לבנות מהן נוסחה ולחשב מהו סכום המינימום לביד ומהו סכום המקסימום.

"הרשות, ככל הנראה, רצתה להקטין את משקל הכסף, ולכן יצא מתוך החישובים שבין סכום המינימום לביד לסכום המקסימום (13-5 מיליון שקל) יש רק נקודה אחת", אמר שיינין ל-TheMarker.com. "בפועל, לאחר ההפסד, ראינו שמי שחישב את הנתונים עשה זאת על פי נוסחה אחרת, המאפשרת מרווח של שלוש נקודות בין ביד המינימום לביד המקסימום, או לחלופין טעה בחישוב".

לדברי שיינין, חילוץ הנוסחה מתוך מכתב ההבהרות של הרשות לא היה יכול להתפרש בשום פנים ואופן בצורה אחרת, והוא מעריך כי לאחר שנשלח המכתב לקבוצות המתמודדות, הבינו ברשות שהם לא השאירו לעצמם די מרווח תמרון ושינו את הנוסחה בהתאם. "מובן שהייתי מייעץ לקבוצה להציע יותר מ-5 מיליון שקל בביד, לו היינו יודעים שנוסחת החישוב היא אחרת", מסכם ד"ר שיינין.

במכתב ליו"ר המועצה כותב עו"ד זכרוני כי "המסקנה המתבקשת היא שנפלה טעות באופן החישוב, או לחלופין המועצה החליטה לפעול לפי מתכונת אחרת כלשהי. למותר לציין שאם חרגה, הרי שפעלה באופן בלתי סביר בצורה קיצונית". אל המכתב מצורפים נוסחאות החישוב, הסברים מלווים ובקשה מהמועצה לערוך את החישוב מחדש.

מוטי שקלאר, יו"ר מועצת הרשות השנייה, אמר ל-TheMarker.com בתגובה כי למרות שעדיין לא הגיע מכתב רשמי למועצה, העניין ייבדק. "יש לנו יועצים כלכליים מקצועיים מחברת זינגר את אבן שהשקיעו הרבה משאבים בהכנות למכרז, ולא נראה לי סביר שנעשתה טעות. בכל אופן, נבדוק את העניין, ואם אכן נעשתה טעות - נודה בעניין".

קבוצת הארץ היא בעלת מניות באפיק רום וב-TheMarker.com

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully