וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פייפר ג'פרי ורוברטסון סטיבנס: אודיוקודס תתאושש רק יחד עם השוק

רמי קפלן

20.4.2001 / 20:56

שני בתי ההשקעות מקצצים תחזיות לרבעון הנוכחי ולשנה כולה; תרוויח 8 סנט בלבד בסוף השנה; קריסת מניית קלרנט היום שולחת את מניית אודיוקודס לירידה של 12.5%

"מאחר ש-88% מן ההכנסות של אודיוקודס מקורן ב-15 לקוחותיה הגדולים, וכל עוד שוקי הטכנולוגיה אינם מראים סימני יציאה מן המיתון, איננו מצפים שהחברה תתאושש בקנה מידה משמעותי", כותבים היום בבית ההשקעות פייפר ג'פרי על אודיוקודס, שדיווחה שלשום על ירידה רבעונית של 40% בהכנסותיה, ביחס לרבעון הקודם.

אודיוקודס סיימה את הרבעון עם הכנסות של 13.6 מיליון דולר, צמיחה של 7% בלבד ביחס לרבעון המקביל בשנה שעברה, ועם רווח של 2.2 מיליון דולר המשקף רווח למניה של 5 סנט.

כמו יצרניות ציוד תשתית תקשורת אחרות, נפגעת יצרנית פתרונות ה-VoIP (העברת קול בפרוטוקול אינטרנט) כדבעי מן ההאטה הפוקדת את סקטור הטכנולוגיה האמריקאי, ומצמצום תקציבי הרכש של לקוחותיה. החברה דיווחה על פגיעה כוללת במכירותיה ברבעון זה, במגוון תחומים ואזורים גיאוגרפיים, ובקרב לקוחות גדולים כקטנים.

השוק בו אודיוקודס פועלת, בתחום השבבים והכרטיסים להעברת קול על גבי רשתות תקשורת נתונים, הינו שוק גדול אומנם, אך כאמור, סובל מהאטה בלתי מבוטלת. רבים מלקוחותיה הסופיים של אודיוקודס (היא עצמה מספקת ציוד תשתית ליצרני הטלפוניה) הן חברות טלפון צעירות (CLECs) , שבנו רשתות תקשורת נתונים עצומות וקיוו לכבוש איתן את השוק ולהעביר עליהן גם שיחות טלפון וקול.

מאחר שהמודל העסקי של רוב החברות האלה קרס לאחרונה, והן אינן יכולות לגייס עוד כסף בשוק ההון ולממן את ההשקעות הגדולות הנחוצות להן להקמת תשתית, קטן הביקוש למוצרים שמפיקים לקוחותיה של אודיוקודס, והיא הבאה בתור להיפגע ב"שרשרת המזון".

אי לכך חתכה הנהלת החברה, במעמד פרסום הדו"חות, את התחזיות להמשך, וכעת היא מצפה להכנסות של 14-12 מיליון דולר ברבעון השני, ולרווח למניה שבין סנט אחד לארבעה. עקב רמת הצפיות (Visibility) הנמוכה, לא סיפקה ההנהלה תחזית לשנת 2001 כולה.

האנליסטים של פייפר ג'פרי מעדכנים עתה את תחזיתם להכנסות ברבעון השני מ-14.7 מיליון דולר ל-13.9 מיליון דולר. תחזית הרווח למניה זוכה אף היא לקיצוץ ועומדת כעת על 4 סנט, לעומת 7 סנט קודם לכן.

תלות רבה בביצועי חברת קלרנט

בשנת 2001 כולה, מעריכים האנליסטים, תכניס אודיוקדוס 56.3 מיליון דולר, במקום 62.2 מיליון שהיו צפויים קודם לכן, ותרוויח 16 סנט למניה, כמעט בחצי פחות מהתחזית הקודמת ל-29 סנט. את ההמלצה למניה מותירים האנליסטים בדירוג "נייטרלי".

גם בית ההשקעות רוברטסון סטיבנס מוצא לנכון לבצע הערכת מצב מחודשת לגבי עתידה של אודיוקודס, פסימית יותר מאשר בפייפר. תחזית ההכנסות מקוצצת מ-12.8 מיליון דולר ל-12.1 מיליון, והרווח הצפוי למניה יורד מ-6 סנט לסנט אחד בלבד.

בשנת 2001, מעריכים ברוברטסון, תעמוד ההכנסה על 51.3 מיליון דולר במקום 53.1 מיליון דולר, והרווח למניה יסתכם ב-8 סנט, הרבה פחות מ-26 סנט שהיו צפויים קודם, וחצי ממה שחוזים בפייפר.

אחת מהבעיות של אודיוקודס היא תלותה הרבה בביצועי חברת קלרנט (סימול CLRN) , יצרנית מערכות הטלפוניה, שהיתה אחראית ברבעון האחרון ללא פחות מ-44% מהכנסותיה. שאר לקוחותיה של אודיוקודס קטנים, ואף אחד מהם איננו מספק הכנסות בשיעור של יותר מ-10%.

הבעייתיות שבריכוז הרבה מן הביצים בסל אחד מומחשת ברגעים אלה יפה, כאשר מניית אודיוקודס רושמת ירידה של 12.5% בעקבות צניחה של 22% במניית קלרנט, שזכתה היום להורדת דירוג מצד אנליסטים, לאחר שפירסמה אתמול תוצאות לרבעון.

כל עוד לא תפחת התלות הזאת בקלרנט, וכל עוד לא תושג יציבות בצבר ההזמנות, מעריכים ברוברטסון שאין טעם לגעת בהמלצתם למניה שזוכה כעת לדירוג "אטרקטיווית לזמן ארוך", דירוג נמוך למדי.

חרף התוצאות המאכזבות שמציגה החברה, אין האנליסטים משני בתי ההשקעות מפקפקים במעמדה הטכנולוגי המבוסס של אודיוקודס בתחום שבבי voice over packet בפרט, ובתחום ה-Voice over IP בכלל. רק ביקוש למוצרים חסר בינתיים.

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבראש העמוד.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully