וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

טבע שוקלת להסיט השקעות לחו"ל בשל מחלוקת על שיעור המענק

הארץ

22.4.2001 / 7:43

כך אמרו מקורות ממשלתיים המקורבים למגעים בין טבע לממשלה; במרכז הדיונים - האם ההשקעות של טבע יקבלו מעמד של הקמת מפעל או של הרחבת מפעל

מאת אורה קורן

חברת טבע הבהירה כי אם לא תקבל את המענק המגיע לה, להבנתה, על פי החוק, היא תעביר לחו"ל את ייצור התרופות של החברה - כך אמרו מקורות ממשלתיים המקורבים למגעים בין טבע לממשלה, למתן המענקים על פי חוק עידוד השקעות הון.

לדבריהם, במרכז הדיונים השאלה אם ההשקעות של טבע יקבלו מעמד של הקמת מפעל או של הרחבת מפעל. סמנכ"ל הכספים של טבע, דן זיסקינד, אישר כי מתנהלים מגעים בעניין המענק שתקבל טבע, ואולם הכחיש שישנה מחלוקת וכי טבע איימה בהוצאת חלק מהייצור מישראל.

זיסקינד ציין כי טבע מתכננת השקעות בהיקף של עשרות מיליוני דולרים בישראל - ברמת חובב, כפר סבא, נתניה, ירושלים ובית שמש. "אין משהו שביקשנו וקיבלנו לגביו תשובה סופית. אני חושב שיאשרו את מה שביקשנו לכן אין כל איומים". לדבריו, טבע משקיעה מדי שנה 80-70 מיליון דולר, חלקם בישראל וחלקם בחו"ל.

הבקשה של טבע לקבלת מענק עידוד השקעות הון, נבחנת מתוך הנחת עבודה כי כחברה רב-לאומית יש לה יכולת לייצר במקומות בהם הכדאיות הכלכלית גבוהה יותר. טבע מנהלת מגעים עם משרדי התמ"ס והאוצר לגבי המענק הממשלתי שתקבל בגין הקמת מפעלים לייצור תרופות חדשות שפיתוחן הסתיים. החברה רוצה ליהנות מהמסלול החלופי בחוק לעידוד השקעות הון, שעיקרו הטבות מס. הקמת מפעלים באזורי עדיפות לאומית א' מזכה חברות בפטור ממס ל-10 שנים והקלות נוספות לאחר מכן. באזורים אחרים ההטבות ניתנות לפרקי זמן קצרים יותר.

הדיון בין הממשלה לטבע מתמקד בשאלה אם להכיר בתוכנית ההשקעות שלה כהקמה או כהרחבה של מפעלי החברה. בעבר, השקעות של טבע הוכרו בחלקן כהקמת מפעל ובחלקן כהרחבת מפעל קיים. ואולם אם טבע תקטין או תפסיק לייצר חלקמהתרופות שהיא מייצרת כיום בישראל, ההבדל בין שתי הגישות עשוי להיות בעל משמעות רבה יותר מבחינת החברה.

אם ההטבה תוכר כהקמה של מפעל חדש, לא תהיה זיקה בינה לפעילות אחרת של החברה. אם מכירות המפעל החדש יהיו בסך 100 מיליון דולר, הפטור ממס שתקבל טבע יחושב על 100 מיליון דולר, ללא קשר למכירות האחרות של החברה.

לעומת זאת, אם ההטבה תוכר כהרחבה, היא תחושב רק על המכירות שנוספו לחברה על המחזור הקיים. אם מכירות המפעל החדש יסתכמו ב-100 מיליון דולר אך שאר מכירות החברה בישראל ירדו ב-50 מיליון דולר, טבע תקבל את ההטבה על 50 מיליון דולר בלבד - ההפרש בין מחזור המכירות הקיים למחזור העתידי.

בטבע דורשים שהשקעתם תוכר כהשקעה חדשה לכל דבר. מקורות ממשלתיים ציינו כי במשרד האוצר נוטים להכיר בהשקעה כהשקעת המשך, ואילו במשרד התמ"ס נוטים לראות בה השקעה חדשה. ואולם, עדיין לא התקבלה החלטה סופית.

טבע היא חברה רב לאומית המייצרת בכמה מדינות. הכנסותיה ב-2000 הסתכמו ב-1.75 מיליארד דולר - עלייה של 36% לעומת 99' .

טבע נחשבת לחברה הגנרית (יצרנית תרופות המשך על בסיס פטנטים של חברות אחרות) הגדולה בעולם. לאחרונה נכנסה לתחום התרופות האתיות (המיוצרות על בסיס פיתוח של החברה המוגן בפטנט) עם פיתוח תרופת הקופקסון לטרשת נפוצה. מנכ"ל טבע, אלי הורביץ, אמר לאחרונה כי החברה צופה שהצמיחה ב-2001 תהיה דומה ל-2000. לדבריו, הוצאות המחקר והפיתוח של טבע גבוהות משל מתחרותיה, ובמחצית השנייה של 2000 הסתכמו בכ-80 מיליון דולר.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully