וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ההנהלה והעובדים בבנק ישראל על סף סיכום

הארץ

22.4.2001 / 7:53

הצדדים סיכמו כי 36% מעובדי הבנק יועלו בדרגה בכל שנה, ולא 45%, כפי שנהוג כיום וכפי שדרשו העובדים

מאת מוטי בסוק וחיים ביאור

נגיד בנק ישראל, ד"ר דוד קליין, יקבל מחר את ההחלטה על הריבית במשק בחודש מאי ממקום שהותו בלונדון; בסכסוך בין עובדי הבנק וההנהלה, הושגה בסוף השבוע התקדמות רבה, ושני הצדדים עומדים על סף חתימה על הסכם עבודה חדש. הצדדים סיכמו את נקודת המחלוקת העיקרית ביניהם, וקבעו כי 36% מעובדי הבנק יועלו בדרגה בכל שנה, ולא 45%, כפי שנהוג כיום וכפי שדרשו העובדים.

הנגיד יצא ביום חמישי אחר הצהריים ללונדון, למפגש מועצת המנהלים של הבנק האירופי לפיתוח, EBRD; לישראל מניות בבנק. קליין יחזור לישראל רק ביום שלישי בלילה. את ההחלטה על הריבית הוא יקבל לאחר שייוועץ עם הצוות המוניטרי הבכיר של הבנק, באמצעות הטלפון.

בשל עיצומי העובדים בבנק, לא קיבל הנגיד, כמדי חודש, את הנתונים וההערכות לקראת הכרעת הריבית. בחודש שעבר, חרף העיצומים, העבירו העובדים את הנתונים לנגיד, במה שהגדירו מחווה של רצון טוב. עדיין לא ברור אם העובדים יעבירו את הנתונים לנגיד היום.

בשבוע שעבר הושגה התקדמות במשא ומתן בין ועד עובדי הבנק להנהלת הבנק, לאחר 3 חודשים של סכסוך. מקור בוועד טען כי ב-95% מהנושאים קיימת הסכמה בין הצדדים. במהלך השבוע, לאחר הסכמות בעל פה, ביקשו העובדים את הצעת ההנהלה בכתב. ביום חמישי התקיימה פגישה נוספת בין הוועד ובין הממונה על יחסי אנוש בבנק, אפרים גרוס.

כל צד מאשים את רעהו בעובדה שלא נחתם הסכם ביום חמישי, לפני יציאת הנגיד לחו"ל. בשאלת המחלוקת המרכזית, איזה אחוז מעובדי הבנק יועלה בדרגה אוטומטית בכל שנה, הושגה כאמור פשרה, וסוכם כי 36% מעובדי הבנק יועלו בדרגה בכל שנה. הוועד דרש כי האחוז שהיה נהוג עד כה - 45% - יישאר בתוקפו.

נראה כי נקודת המחלוקת היחידה, שמעכבת את חתימת ההסכם, היא הדרישה הבלתי מתפשרת של ההנהלה, שהוועד יבטל את פנייתו לבית הדין לעבודה נגד מספר מינויים בכירים בצמרת הבנק. ההנהלה טוענת כי מעולם לא פנה הוועד לגורם חיצוני בכדי למנוע מינויים בבנק.

מזכיר חטיבת עובדי הבנקים בהסתדרות, ציון שמע, אמר אמש כי העיצומים נמשכים מאחר שטרם הושגו הסכמות גם בנושאים "נלווים" למחלוקת העיקרית. לדבריו, קיימת מחלוקת בנוגע למספר העובדים שיזכו לדרגת הפרישה המוענקת לעובד ערב יציאתו לגמלאות, וגם לגבי משך תוקפו של ההסכם עצמו, לכשייחתם - שנה אחת לפי הצעתה של הנהלת הבנק, או שנתיים לפי דרישת ועד העובדים. לדבריו, קיימות מחלוקות נוספות, שכולן קשורות לקידום בדרגה, אך הוא סירב לפרט.

במסגרת העיצומים, העובדים אינם משתתפים בישיבות הוועדות המקצועיות של מחלקות הבנק, כגון: הפיקוח על המטבע, הפיקוח על מטבע חוץ, הפיקוח על הבנקים ומחלקת המחקר. החלטות אסטרטגיות אינן מתקבלות. עם זאת, העובדים מאפשרים לנגיד בנק ישראל, דוד קליין, לקבל את הנתונים הדרושים לו בנוגע להחלטה על גובה הריבית במשק.

משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר סירבו להיענות לפנייתה של הנהלת בנק ישראל, לפעול להוצאת צווי ריתוק לעובדים בבנק המוגדרים "חיוניים". ההסתדרות טענה שלהוצאת צווי ריתוק בבנק אין תוקף משפטי.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully