וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

גזרת ה-MicroPayments מתחממת / הארץ

הארץ

22.4.2001 / 9:48

מתכתשים על אחד מעסקי האינטרנט הלוהטים שנותרו

מאת עמי גינזבורג

מרבית הטרנדים באינטרנט שהצליחה וול סטריט לנפק בשנים האחרונות כבר הספיקו להתפוצץ ברעש גדול. עכשיו נראה שנשאר עוד טרנד אחד שעתידו עדיין לא הוברר - Micropayments (תשלומים זעירים).

תחום התשלומים הזעירים מתייחס לשיטות העברת כספים באמצעות האינטרנט, בעיקר דולרים בודדים ואפילו סנטים. תחום זה נבדל משיטת התשלום הפופולרית ביותר באינטרנט - חיוב באמצעות כרטיס האשראי - המתבצע ב-9 מכל 10 עסקות ברשת.

ואולם, כרטיסי אשראי אינם מתאימים לכל סוגי התשלומים. הם בוודאי לא נוחים לתשלומים של סנטים ודולרים בודדים. בנוסף, כרטיסי אשראי מתאימים לתשלומים עבור עסקים, אבל אינם מתאימים להעברות כספים בין אדם לחברו. תחום מתפתח זה נקרא כיום גם Person To Person - P2P.

הצורך בפיתרון לביצוע תשלומים זעירים עשוי לעלות בקרוב מדרגה, לאור הניסיונות של אתרי תוכן ומדיה שונים להציע את שירותיהם בתשלום. נכון להיום, הדרך היחידה של אתרי תוכן, כגון מגזינים מקוונים, לגבות תשלום היא באמצעות דמי מנוי, לרוב לתקופה של כמה חודשים (6 או 12 חודשים). שיטת גבייה זו מונעת מהם להציע את מרכולתם בפני גולשים מזדמנים, המעוניינים לעיתים לקרוא כתבה בודדת, ולא לשלם דמי מנוי מלאים. אילו יכלו אותם מגזינים מקוונים לגבות מהגולשים סכומים זעירים באופן נוח ומהיר (למשל - 10 סנט לדף), היתה נפתחת בפניהם דרך יעילה להרחיב את מעגל הלקוחות המשלמים.

אפשר שהתפתחות תחום המיקרו-תשלומים תביא להתקרבות נוספת בין האינטרנט כפי שהוא מוכר היום לבין ה"עולם האמיתי". גם בעולם האמיתי יש אנשים שאינם מנויים על עיתון יומי, אך רוכשים מדי פעם גיליון בקיוסק.

למרות הצורך הגדול בקיומו, תחום המיקרו-תשלומים לא הצליח עדיין להמריא באינטרנט. אולי משום שהפתרונות שהציע עד כה לא היו נוחים או אמינים מספיק, ואולי משום שממילא כולם נתנו את הכל בחינם (ואם לא הם, אז המתחרים שלהם).

ואולם באחרונה הצליחו כמה חברות בתחום לפתח פתרונות נוחים ויעילים. הקריסה שאירעה בינתיים למודל הפרסום באינטרנט, (כמו גם מודלים אחרים שהתבססו על מתן השירות בחינם) עשויה לאפשר לחברות המובילות בתחום לפרוץ קדימה.

שתי החברות העצמאיות - כלומר אלה שאינן קשורות עם אחד מהבנקים המסחריים - הנחשבות כיום למובילות בתחום המיקרו-תשלומים הן PayPal ו-eOne האמריקאיות. eOne שממוקמת במנלו פארק שבעמק הסיליקון, החלה להפעיל את השירות שלה לפני פחות משנה. החברה, המתמקדת כיום בעיקר בהעברת כספים בשוק העסקי והארגוני, גייסה עד היום 235 מיליון דולר. עיקר הסכום גויס מבעלת השליטה, פירסט דטה.

פירסט דטה עוסקת בעיבוד נתונים עבור חברות כרטיסי האשראי, והיא נחשבת לחברה השלישית בגדלה בארה"ב בתחומה. החברה, המפיקה כיום 1,400 כרטיסי אשראי שונים, נהנית גם מנוכחות ב-2.5 מיליון עסקים בארה"ב. מלבד ההשקעה הישירה ב-eOne, העבירה פירסט דטה לחברה נכסי תשתית חשובים נוספים המסייעים לה בפעילותה.

בתחילת אפריל הצטרפה ל-eOne שותפה נוספת, חברת תשתיות התוכנה והאינטרנט, וריסיין (Verisign), שהשקיעה בה 20 מיליון דולר. וריסיין מפתחת בין היתר תוכנות אבטחה להעברת כספים, האמורות להשתלב במערך העברת הכספים המקוון של eOne. וריסיין אף תחל להפיץ בקרוב את התוכנות של eOne ותסייע לה להרחיב את נתח השוק שלה.

"אנחנו הדור השני של הכלכלה החדשה", הצהיר באחרונה גארן סטאגלין, מנכ"ל eOne. "מצאנו דרך לקחת את הנכסים של גורילה ששוקלת חצי טונה (פירסט דטה), ומינפנו אותם לעסקי הכלכלה החדשה".

eOne אינה מדווחת עדיין על תוצאותיה העסקיות, אך מסרה כי היא מצפה לייצר ב-2001 הכנסות של 100 מיליון דולר, וכי התזרים השלילי שלה יסתכם בשנה זו ב-10 מיליון דולר בלבד.

על אף השותפים האסטרטגיים שחברו ל-eOne, נראה ש-PayPal הממוקמת אף היא בקליפורניה נהנית כיום מפופולריות גבוהה יותר בקרב הגולשים. בחודש שעבר הדהימה PayPal את קהיליית ההון סיכון האמריקאית, שנמצאת לאחרונה בקיפאון עמוק, כאשר השלימה גיוס הון של 90 מיליון דולר. הגיוס, נערך לפי שווי חברה שנאמד ב-700 מיליון דולר. עד כה גייסה החברה 225 מיליון דולר.

ההיסטוריה של PayPal רצופה מהמורות. החברה הוקמה בסוף 98' ונרכשה במארס 2000 על ידי בנק האינטרנט X.com. חודשים ספורים לאחר מכן הפסיק X.com את פעילותו כדי שיוכל להתמקד בשירות התשלומים המקוון שמפעילה PayPal. בין בעלי המניות ב-PayPal מצויות כיום גם קרנות ההון סיכון סקויה ואיידיאל-לאב, וכן החברות נוקיה, קוואלקום וסינגפור טלקום.

אחת הסיבות לפופולריות של PayPal נובעת משיטת התשלום הנוחה שהיא מפעילה, הקוסמת כנראה לגולשים רבים, לצד שיטת השיווק הוירטואלי שלה, שסייעה לחברה לצרף לשירות התשלומים שהיא מפעילה 7 מיליון גולשים.

התשלומים דרך PayPal מתבצעים באמצעות משלוח דואר אלקטרוני למקבל התשלום, שמקבל מיד הודעה על צג המחשב "יש לך כסף". כדי לקבל את התשלום זקוק המקבל לפתוח גם הוא חשבון ב-PayPal, וכך זוכה החברה בלקוח נוסף.

למעשה, PayPal מתפקדת כמעין מסלקה לתשלומים בין אנשים לבין עצמם, באמצעות האינטרנט. במקום לשלוח צ'ק - הם שולחים eMail. החברה עצמה חיה מגביית עמלות (עד 1.9% מהסכום שהועבר בעסקה).

חלק גדול מהפופולריות של PayPal נובע מהיותה צורת התשלום המועדפת על הסוחרים והגולשים באתר המכירות הפומביות הפופולרי eBay. גולשים רבים שמעוניינים לרכוש באמצעות האתר מופנים דרכו לשירות הסליקה של PayPal, שמפשט עבורם את העברת התשלום. בהקשר זה ראוי לזכור שעסקה ממוצעת ב-eBay אינה עולה בדרך כלל על כמה עשרות דולרים, ולכן שירות התשלומים הזעירים של PayPal מתאים לה כמו כפפה ליד.

מנכ"ל PayPal, פיטר ת'יאל, העריך לא מכבר בראיון כי היקף התשלומים שעברו באמצעות PayPal ב-2000 היה כמיליארד דולר. לדבריו, החברה תוכל להתאזן תפעולית כאשר היקף העברות הכספים דרכה יגיע ל-4 מיליארד דולר בשנה. PayPal אמנם שורפת כיום מזומנים בקצב של כ-3 מיליון דולר בחודש, אך היא עשויה, ל

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully