וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

באופנה: זיופי מותגים

הארץ

22.4.2001 / 10:15

בימ"ש הורה ל"ורסצ'ה 83" לפרסם כי אינה חלק מ-/Versaceהארץ

מאת בן-ציון ציטרין

תופעת זיופי המותגים, בעיקר בתחום אופנת העילית, קיבלה בשבוע שעבר "כרטיס אדום" מבית המשפט; שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, יהודה זפט, הורה לחברה ישראלית בשם ורסצ'ה 83 להתקין ברשת חנויותיה שלטים המבהירים שחברה זו אינה קשורה לחברת האופנה הבינלאומית Gianni Versace.

זו תוצאת הסיבוב הראשון במאבק משפטי של בית האופנה הבינלאומי של משפחת ורסצ'ה, שמקום מושבה באיטליה. בית האופנה מיוצג בהליך זה בישראל על ידי עורכי הדין רון קלגסבלד ואיל פרייס. יחד הם פועלים נגד חברה ישראלית המייצרת בגדי גברים, שנטלה את סימני המסחר Versace ומשתמשת בהם כחלק משמה ולסימון מוצריה.

חברת האופנה הבינלאומית נוסדה בסוף שנות ה-70 על ידי מעצב האופנה ג'יאני ורסצ'ה. לחברה האיטלקית מוניטין בכל העולם במגוון מוצרים - אופנת נשים וגברים, אביזרי אופנה, בשמים, תכשיטים וכלי בית. ב-97', כשהעסק שהקים כבר היה לאימפריה עולמית, נרצח ורסצ'ה. ואולם, בית האופנה ממשיך לפעול בניהולם של אחיו הבכור ואחותו הצעירה. בישראל יש לבית האופנה האיטלקי חנות בכיכר המדינה בתל אביב ובאילת.

החברה הישראלית נטלה את סימני ההיכר של החברה האיטלקית

החברה הישראלית מיוצגת על ידי עורכי הדין יעקב וחנה קלדרון. היא נוסדה ב-83' ומכאן שמה - ורסצ'ה 83 בע"מ. היא מפעילה כמה חנויות בישראל הנחזות להיות חלק מהרשת האיטלקית - בשם ובמחיר.

בראשית שנות ה-90 הצליחה החברה הישראלית - לטענת האיטלקים בדרכי מרמה - לרשום את סימני המסחר Versace על שמה. לטענת החברה הישראלית, היא משתמשת בסימני מסחר אלה לסימון הבגדים מתוצרתה זה יותר מעשור, והמוניטין בסימן המסחר ורסצ'ה בישראל נבנה על ידה ושייך לה, ולא לתאגיד האופנה הבינלאומי.

בית המשפט דחה טענה זו. בהחלטתו קבע השופט זפט כי הצרכנים בישראל עלולים לחשוב שמוצרי החברה הישראלית הם מוצריה המפורסמים של חברת האופנה האיטלקית. השופט קבע כי החברה הישראלית, ורסצ'ה 83, בחרה במדיניות של בלבול והטעיה.

השופט זפט לא התרשם מהעובדה שהחברה הישראלית הצליחה לרשום את סימני המסחר Versace על שמה, ומשתמשת בהם מזה זמן, וקבע כי אין להתיר לה לעשות שימוש מטעה בסימני המסחר שרשמה על שמה באופן שעשוי לבלבל צרכנים. הצו שהוציא מחייב את החברה הישראלית להתקין במקומות בולטים בחזית חנויותיה ובאזור הקופות שלטים המבהירים כי חנויות החברה הישראלית אינן קשורות בדרך כלשהי לבית האופנה האיטלקי, והסחורה המוצגת למכירה בחנויות אלה אינה מתוצרת בית האופנה האיטלקי היוקרתי.

לאחרונה החלה החברה הישראלית להשתמש במאפיינים וסימנים נוספים של החברה האיטלקית - המזוהים עמה. כך היא החלה להשתמש בציור דמות המדוזה מהמיתולוגיה, שהיא מסימני המסחר הבולטים של ורסצ'ה האיטלקית המופיעה על רבים ממוצריה. החברה הישראלית נטלה לעצמה אף את הסימן Classic Versace וכן עיצוב של מסגרת משוננת המופיעה על תוויות מוצרי החברה האיטלקית כדי ליצור בלבול והטעיה מוחלטים בקרב הצרכנים ובמטרה ליצור זיקה מטעה לבית האופנה האיטלקי. ורסצ'ה 83 הוסיפה על גבי הבגדים מתוצרתה את המלים Moda Italy, וזאת למרות שמקורם של הבגדים אינו באיטליה כלל.

השופט זפט ציין בהחלטתו כי החברה הישראלית אימצה לעצמה סימנים של בית האופנה האיטלקי. הוא הוסיף כי גם התוויות שצרפה החברה הישראלית למוצריה, דומות להפליא לתוויות המבקשת. החברה הישראלית מציגה עצמה כזכיינית ובעלת רשות של החברה האיטלקית. עובדות אלה מהוות בסיס מוצק לתביעה של גניבת עין.

בית המשפט הדגיש כי החברה הישראלית מוכרת את מוצריה תוך הצגתם כמוצרי החברה האיטלקית ובכך גורמת לתאגיד האיטלקי נזקים כבדים. זפט הוציא גם צו מניעה נגד החברה הישראלית האוסר עליה לעשות שימוש בדמות המדוזה בעיצוב מסגרת משוננת, בסימן Versace Classic ובמלים Moda Italy. בנוסף, חייב בית המשפט את החברה הישראלית בהוצאות הבקשה ושכר טירחת עו"ד בסך 20 אלף שקל (בש"א 29772/00) .

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully