וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בעקבות ביקורת השופטת הול פאטל: נאפסטר תשתמש בטכנולוגיה חדשה לזיהוי שירים מוגנים

צורי דאר

22.4.2001 / 12:11

במסגרתה יזוהו השירים על פי מאפיינים אקוסטיים ולא רק על פי שם הקובץ והאמן

חברת נאפסטר, מפיצת תוכנת שיתוף הקבצים, הודיעה השבוע כי תשתמש בטכנולוגיית "טביעת אצבעות דיגיטלית" (digital fingerprinting ) כדי לסנן שירים המוגנים על פי חוק זכויות יוצרים. זאת, כדי למלא אחר פסיקת בית המשפט מפברואר.

הטכנולוגיה (ששמה המסחרי הוא TRM - This Recognizes Music) הינה פרי פיתוח של חברת רילטבל, והיא מזהה שירים מתוך ההקלטה עצמה על פי ניתוח מאפיינים אקוסטיים (ולא רק על פי שם הקובץ או שם האמן).

כזכור, בדצמבר 1999 תבעה RIAA (התאחדות תעשיית ההקלטה האמריקאית), בשמן של ברטלסמן, ויוונדי יוניברסל, AOL-טיים וורנר , סוני ו-EMI, את נאפסטר על הפרת זכויות יוצרים. בפברואר השנה קיבל בית המשפט לערעורים את התביעה, והורה לחברה לחסום דרך שרתיה החלפת שירים מוגנים.

עד כה השתמשה נאפסטר במנגנון סינון טקסטואלי שהתבסס על זיהוי שם הקובץ, האמן וכותר השיר. אולם, הגולשים מצאו דרך פשוטה להתגבר על שיטת סינון זו - הם ביצעו שינויים קלים בשמות הקבצים או האמנים (למשל, על ידי הפיכת Maddona ל-Madona וכדומה) וכך עקפו את מנגנון הסינון.

לפני כשבועיים ביקרה-איימה השופטת המחוזית מרילין הול פאטל את שיטת הסינון של נאפסטר לשירים מוגנים. היא הגדירה אותה "מחפירה" ואמרה כי אם החברה לא תסנן כראוי את השירים המוגנים - לא יהיה מנוס מסגירתה.

נאפסטר לא יכלה להציב לוח זמנים להתחלת השימוש בטכנולוגיה. גם מנכ"ל רילטבל, פאט ברסלין, אמר כי זוהי הפעם הראשונה שייעשה שימוש בנפח כזה בטכנולוגיה, וכי יהיה צורך בהתאמות רבות עד להבאתה לעבודה אופטימלית.

החברות מקוות לשלב את התוכנה במנגנון הסינון הקיים, וכן בגירסה מסחרית חדשה של התוכנה שתושק בקיץ הקרוב בשיתוף ברטלסמן - איתה הגיעה נאפסטר לאחרונה להסכם הפצת שירים בתשלום.

RIAA בירכה על ההודעה ואמרה כי מדובר בצעד חיובי.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully