וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"ל ESC: "בניגוד לפרסומים - אין לנו בעיות מכיוון ההכנסות או הרווחיות של החטיבה הדנטלית"

גתית פנקס

22.4.2001 / 14:18

לדברי יאשה סיטון, הכנסות החטיבה הדנטלית צמחו ב-100% מהרבעון המקביל, בעוד ESC כולה צמחה ב-20%; "אנו מבינים שלא נוכל להנפיק את החטיבה כעת, אך לא מוותרים על החלום"

התנופה העסקית שבה נמצאת היום חברת ESC (אי.אס.סי) לא צפויה להיעצר, וגם הרבעון הראשון של 2001 צפוי להיות חיובי מאוד עבורה - כך עולה מ"צפירת הרגעה" ששיחררה בסוף השבוע החברה לגבי תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון (אותן תפרסם באופן רשמי באמצע מאי).

החברה הודיעה כי הכנסותיה לרבעון הראשון של 2001 יסתכמו ב-43 מיליון דולר. זאת, לעומת הכנסות של 36 מיליון דולר שהציגה החברה ברבעון המקביל, והכנסות של 46 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2000. בבית ההשקעות אופנהיימר (CIBC), למשל, דיברו על הכנסות צפויות של 42.9 מיליון דולר - פחות או יותר אלו שהחברה מקווה להציג. יצוין כי באופנהיימר אמרו כי להערכתם רוב הסיכויים הם שאי.אס.סי תעקוף תחזיות אלו.

החטיבה הדנטלית: צמיחה של 100% מהרבעון המקביל

נשיא ומנכ"ל אי.אס.סי, יאשה סיטון, הביע היום שביעות רצון מהתוצאות המסתמנות לרבעון הראשון של השנה, שנחשב בצורה מסורתית לחלש יותר. הוא אומנם אינו מוכן להתייחס בשלב זה לשורת הרווח הנקי של החברה, אך האנליסטים מצפים לרווח של 19 סנט למניה.

"יש צורך להתחשב בהוצאות החד פעמיות הצפויות לנו ברבעון הראשון והשני של 2001, לאור הרכישה של חטיבת הלייזרים של קוהירנט, וייתכן שנצטרך לרשום גם הוצאות הנוגעות למחיקות מוניטין", אומר סיטון, "אבל את המספרים המדויקים נספק בעת פרסומן הרשמי של התוצאות הכספיות".

נזכיר כי שוויה הכולל של עסקת הרכישה של קוהירנט הוא 230 מיליון דולר, כאשר 100 מיליון דולר ישולמו במזומן, כ-89.1 מיליון דולר נוספים ישולמו באמצעות 5.4 מיליון מניות של אי.אס.סי (לפי מחיר של 16.5 דולר למניה), וכ-12.9 מיליון דולר ישולמו באמצעות אג"ח, שיישאו ריבית שנתית של 5% למשך 18 חודשים.

בנוסף לכך התחייבה אי.אס.סי, ובכפוף לאבני דרך עתידיות, לשלם כ-25 מיליון דולר נוספים. על כל סכום מכירות של מיליון דולר מעל לרף מכירות של 400 מיליון דולר בתום 3 שנים, תקבל קוהירנט סכום של 210 אלף דולר. הואיל והסכום המקסימלי, כאמור, הוא 25 מיליון דולר, הרי שעל החברה המאוחדת למכור בכ-520 מיליון דולר.

"אנחנו בהחלט לא צריכים לפנות בשלב זה לשוק ההון כדי לקבל מימון לעסקה", מכחיש סיטון את הפרסומים השונים, "ובהחלט גיבשנו נוסחה טובה למימון העסקה", הוא אומר. בנוסף, סיטון אומר כי הפרסומים בעתונות, לפיהם החטיבה הדנטלית של החברה רשמה הכנסות ורווחים נמוכים מן התחזיות, אינם נכונים. "עד כה לא פירסמנו מספרים", אומר סיטון, "אך אני יכול לומר שהחטיבה צמחה ב-100% מהרבעון המקביל של השנה, בעוד שהחברה כולה צמחה ב-20%, ואנחנו בהחלט מרוצים מהקצב".

לא מוותרים על חלום ההנפקה

לפני כחודש אמר לנו סיטון כי OpusDent, הסטארט אפ הדנטלי של החברה, מוסיף לצבור תאוצה, וכי אי.אס.סי מבינה שחלון ההנפקות סגור, ולכן לא תוכל בשלב זה להוציא לפועל את כוונתה, ואולם היא אינה מוותרת על החלום.

סיטון: "אנחנו עדיין שוקלים לצאת להנפקה. המצב לא יציב כיום בבורסות העולם, ובהחלט קשה להיכנס לבורסה. אומנם ההערכות הן כי המצב ישתפר במחצית השנייה של השנה, אך לא ניתן לדעת בוודאות בשלב זה. אנחנו מחכים שהמצב יתייצב, ובהחלט לא מורידים מהפרק רעיון של הנפקה, אך במקביל, אנחנו בוחנים אפשרויות אחרות". נראה, כי מדובר בגיוס הון לחברה מקרן הון סיכון או משותף אסטרטגי.

החברה הבת אף מעלה הילוך לכיוון הנפקה קרבה. כך, על כל פנים, עולה מהשינויים בכוח האדם: סמנכ"ל הכספים של אופוסדנט, אמיר כהן, פרש לפני מספר ימים מתפקידו ובמקומו מונה רענן יחיאלי לתפקיד. "מדובר במנהל כספים חדש, שהיה אצלנו בעבר כחשב, והוא יותר ממתאים למלא תפקיד בחברה שמתכוונת לפנות לשוק ההון ולגייס כספים", אומר סיטון.

"ליחיאלי ניסיון מצטבר בחברות ציבוריות ובהכנות תשקיפים גם בארץ וגם בחו"ל, והוא בהחלט מוסיף נדבך משמעותי בדרך להתקדמות החברה", מסביר סיטון. פרט לכך, החברה מגייסת בימים אלה אנשי ניהול נוספים "שיסייעו לחברה הבת להפוך מסטארט אפ לחברה בדרך להנפקה".

למרות מחיר המניה הגבוה, לדעת סיטון התמחור עדיין חסר

אי.אס.סי נסחרת היום לפי שווי שוק של 810 מיליון דולר - שווי שוק אליו לא זכתה להגיע החברה מאז יולי 1998. מחיר המניה היום משקף לחברה מכפיל של 14 על בסיס הערכות הרווח לשנת 2002.

האם סיטון מרוצה משווי השוק של החברה? "מנכ"ל שלא יגיד לך שהחברה שלו מתומחרת בחסר לא עושה נכון את עבודתו", אומר סיטון, "אבל בצורה נקודתית אני יכול לומר שאני בהחלט לא חושב שזה המכפיל הראוי לחברה שצומחת בקצב שלנו". לדבריו, גם המוצרים החדשים שהחברה מתכוונת להשיק במהלך השנה הקרובה לתחום האסתטי והאופטלמי (מוצרים לטיפול בעיניים) יסייעו לה לגדול גם בשוק ההון.

ובכל זאת, מי שמיהר לנצל את רמות המחירים הגבוהות אליהן זוכה המניה להגיע בתקופה האחרונה, הם הדירקטורים בחברה ובעלי התפקידים בה, אשר מכרו חבילות מניות מכובדות בתקופה האחרונה. "זה מאוד לגיטימי למכור מניות, ואין ספק שרמת המחירים הגבוהה היום של המניות היא הגורם העיקרי", מסביר סיטון.

גם סיטון וגם שגיא גנגר, סמנכ"ל הכספים של החברה, הצטרפו אף הם לקבוצת המממשים בחודש שעבר. "גנגר ואני אומנם מימשנו אופציות, אך רכשנו בכסף שהתקבל מניות של אי.אס.סי. ולמעשה, מהמכירה של המניות לא ראיתי אף לא אגורה שחוקה", אומר סיטון. "אני בהחלט מאמין שהמניה יכולה עוד לעלות בצורה משמעותית, וכי רכישת המניות היא הבעת אמון בחברה".

בבית ההשקעות אופנהיימר פירסמו דו"ח חדש על החברה, בו הם סבורים כי העובדה שסיטון מכר 200 אלף מניות באמצע השבוע שעבר, היא זו שגרמה ללחץ על המניה בתקופה האחרונה. האנליסטים ג'ון קלקגניני ודיוויד טורקלי מעריכים כי ייתכנו מכירות נוספות של מניות בצורה זו, אולם "לא מדובר ב'היחלצות' או 'בריחה' של הנהלת החברה".

אגב, ברשימה המתארכת של חברי הדירקטוריון שמכרו מניות, לא ניתן בינתיים למצוא את יעקב פרנקל, יו"ר הדירקטוריון של אי.אס.סי, שקיבל עם כניסתו לתפקיד בינואר 2000 חבילה של 500 אל

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully