וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משבר פיטורים בחברות ציוד התקשורת

סקוט מוריץ

22.4.2001 / 16:32

אנליסטים חושבים שלוסנט תיאלץ להרחיב את הפיטורים

בשבוע שעבר פתחו המתחרות סיסקו ונורטל בסבב שני ושלישי של פיטורים, לנוכח הידרדרות העסקים ומצבה הלא מזהיר של השקיפות. אנליסטים גורסים כי הקיצוצים הנרחבים בחברות הללו יותירו את לוסנט - המכותרת כבר ע"י הפסדים כבדים, תחלופת מנכ"לים וחוב גדול - חולה וקורסת תחת עומס העובדים, אלא אם כן תרחיב גם היא את הקיצוצים.

בינואר מסרה לוסנט כי תקצץ 10,000 עובדים כחלק מתוכנית ארגון מחדש במסגרתה תבצע ספין אוף למספר חטיבות ותמכור כמה חטיבות משניות. נכון לעכשיו, אומרת דוברת החברה, אין ללוסנט תוכניות פיטורים נוספות. אך שני אנליסטים בוול סטריט חושבים שלוסנט תיאלץ להרחיב את היקף הפיטורים כדי לא לפגר אחר יריבותיה.

פער עובדים בין לוסנט לנורטל

"כשנורטל תוציא לפועל את תוכניות הקיצוץ שלה יהיו לה 30 אלף עובדים פחות מלוסנט", אמר טום לוריה, אנליסט ב-ING ברינגס, שהועסק בעבר כמנהל קשרי משקיעים בלוסנט. לוריה מעניק ללוסנט המלצת "החזק" והחברה בה הוא עובד אינה משמשת חתמית ללוסנט. "אני לא יודע איזה מספר עובדים נכון יותר, אך ההבדל משמעותי ושתיהן מתחרות באותם השווקים".

לוריה, שאינו יודע אם לוסנט מתכננת קיצוצים נוספים, מציין שהשוואה של מספר העובדים בלוסנט ונורטל, שתי חברות שוות גודל שמתחרות ראש בראש באותם שווקים, מגלה פער "מסנוור". הוא אינו היחיד שחושב כך. "אני מאמין שלוסנט תיאלץ להרחיב באופן משמעותי את תוכניות הפיטורים שלה", אמר האנליסט סטיב לוי מליהמן ברדרס.

לוי, בציינו את הקצב האיטי של ניסיונות הארגון מחדש של לוסנט, אומר כי השאלה הדוחקת יותר היא מתי תוציא החברה לפועל את תוכניותיה. "יש לזכור שלוסנט הודיעה על תוכנית רה-ארגון גדולה ב-20 ביולי ועד עתה לא פירסמה את הפרטים", אמר. "עברו כבר חודשים". לוי העניק המלצת "החזק" על לוסנט והחברה בה הוא מועסק אינה משמשת חתמית ליצרנית ציוד התקשורת.

למעשה, השוואה בין לוסנט לנורטל היא כמו תפוחים לתפוזים. לוסנט מעסיקה 123 אלף עובדים, כ-23 אלף יותר מאשר נורטל. אך לוסנט ניידת יותר: היא נוטשת פעילויות שונות כדי לפייס מלווים ולקצץ בהוצאות. Agere (סימול AGRA), למשל, חטיבת הרכיבים שנמצאת בשלבים מתקדמים של ספין אוף, תגזול מלוסנט 16,500 עובדים. החברה מוכרת שני מפעלי ייצור עיקריים, פעולה שתפחית את מספר העובדים ב-6,000. בנוסף, מציעה לוסנט את חטיבת הכבלים האופטיים למכירה, כך שבקרוב יימחקו 6,300 עובדים נוספים מהרשימה.

אנליסט אחד לפחות מתנגד לסברה על פיה צריכה לוסנט להרחיב את הקיצוצים. "אנו לא צופים קיצוצים נוספים בלוסנט", אמר ניקוס תאודוסופולוס מ-UBS ורבורג.

להתאים את ההוצאות להכנסות המוקטנות

כפי שמוכיחות הודעות הפיטורים של אריקסון (סימול ERICY), מוטורולה (סימול MOT) ואחרות, יצרניות ציוד הטלקום נאבקות להתאים את ההוצאות להכנסות המוקטנות. בהתחשב בכך שמצבה של לוסנט גרוע ממצבן של מרבית מתחרותיה - היא הפסידה נתח בשוק רשתות התקשורת בשנה שעברה כיוון שהתרכזה בהשגת יעדי צמיחה שאפתניים - הלחץ המופעל עליה לקצץ בהוצאות ודאי לא יכול להיות חזק יותר. אפילו אחרי עלייה של 40% בשבוע שעבר, נסחרו מניות לוסנט בפחות מ-10 דולר ביום שישי.

"תנאי השוק החמורים מאלצים את החברות לקצץ בהוצאות ללא הרף", אמר לוריה. "ללוסנט יהיה תזרים מזומנים שלילי של 3-2 מיליארד דולר. זה אתגר משמעותי, ולא נראה שהתחזית להכנסות משתפרת. האלטרנטיווה היא להמשיך למשוך אשראי, אך זה לא פותר באמת את מצב הבריאות של העסק בטווח הארוך".

הכותב/ת נמנה/ית על צוות הכתבים ו/או בעלי הטורים של אתר TheStreet.com. המידע המובא אינו מהווה בשום אופן המלצה לרכוש או למכור מניות

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully