וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לפצל את בזק?

הארץ

22.4.2001 / 15:49

למרות הודעתה של חברת התקשורת אופק כי היא מתכוונת להתחרות בשוק העסקי ובשוק הצרכני כאחד, היא תתחרה, כמו ברק וקווי זהב, רק על השוק העסקי. חברות הכבלים, העתידות להיכנס גם הן לתחרות, יתקפו את בזק בעיקר במגזר משקי הבית. סיכוייהם של חברות הכבלים והמתחרים החדשים להעניק לבזק תחרות אפקטיווית בשני התחומים נראים כיום נמוכים מתמיד.

שלוש שנים לאחר שהתחילו המשקים החופשיים לפתוח את שוק התקשורת לתחרות, אין כמעט מקום בעולם (מלבד אולי קוריאה) שבו נהנים הצרכנים מתחרות רחבת היקף בשוק התקשורת. חברות התקשורת החדשות הצליחו לחדור לשווקים מצומצמים מאוד, בעיקר מרכזי עסקים וסביבות מגורים צפופות. הסיבה העיקרית ליתרון המכריע של חברות התקשורת המסורתיות היא ההיקף העצום של התשתית שלהן והשכלול הטכנולוגי שאליו הגיעו ב-100 שנות פיתוח.

במאמץ להתגבר על המגבלה פותחו פתרונות חוקיים שונים המאפשרים למתחרים החדשים להשתמש בתשתית של החברות המסורתיות (unbundling). בדיונים שהתקיימו בישראל הציגו המתחרות החדשות בשוק התקשורת הפנים-ארצית - אופק, ברק וסלקום - את השיטה האמריקאית ל-unbundling כשיטה הרצויה ביותר ליישום בישראל.

במרבית מדינות ארה"ב יכולים המתחרים החדשים לחכור ממפעיל התקשורת המסורתי את קווי הגישה למנויים, ועל קווים אלה לספק את שירותי התקשורת והאינטרנט רחב הפס. אבל כשהשוק נקלע לצרות והמודלים העסקיים חורקים, נראה שגם בגן העדן של השוק החופשי יש בעיות.

לפני שבועיים פנו ארבעה ספקי תקשורת מקומיים במדינת וירג'יניה לרשות הפיקוח על העסקים במדינה, בבקשה לפצל את חברת הבזק המקומית, וריזון, לשתיים: חברה העוסקת בשירותים סיטוניים, וחברה העוסקת בשירותים לצרכנים. הסיבה: לווריזון אין היום כל אינטרס עסקי לספק את השירותים למתחרים שלה במחירים הוגנים. רק אם תוקם חברה נפרדת שכל עניינה אספקת שירותים למפעילים החדשים, יהיה לה עניין לספק שירות טוב במחיר המשתלם גם לה וגם למתחרים החדשים.

התביעות לפיצול חברות התקשורת המסורתיות מתפשטות היום בכל רחבי ארה"ב, וחברת הייעוץ יאנקי גרופ מדווחת על מהלכים דומים בפנסילווניה (שם כפו על המפעיל המקומי הפרדה תפקודית אך לא פיצול עסקי מלא), במרילנד ובניו ג'רזי.

בעיה דומה של ניגוד אינטרסים קיימת גם בישראל. ספקי אינטרנט יכולים, על פי התקנות שקבע משרד התקשורת, לחכור מבזק תשתית לאספקת שירותי אינטרנט מהיר ולספק את השירות ללקוח. אבל מחירי התשתית, כמו מחירי השירות לצרכן, נקבעים על ידי בזק, והתוצאה ברורה: במחירים שקבעה בזק לא משתלם למתחרים החדשים לבצע את העסקה, ובזק נותרה ללא מתחרים בתחום האינטרנט המהיר. פיצול בזק במתכונת המוצעת בארה"ב עשוי לשנות את תמונת השוק בתחום האינטרנט המהיר, וגם לשפר את הסיכויים המעטים שיש למתחרים החדשים בתחום התקשורת הפנים-ארצית להצליח בתחרות.

אבל לבזק אין סיבה לדאוג: איש אינו חולם לפצל אותה ערב ההפרטה, ונראה שגם אם תצא ההפרטה לפועל או תיכשל, תירתע הממשלה מלהתעמת עם אחד המונופולים החזקים במשק.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully