וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דני גילרמן: להחליף את המדיניות או להחליף את הנגיד; דורש הפחתה משמעותית בריבית

ליאור כגן

22.4.2001 / 15:14

נשיא איגוד לשכות המסחר אומר כי דחיית ההחלטה על הריבית ממחישה את האבסורד שבהתנהלות בנק ישראל, ה"מצפצף", לטענתו, על הממשלה, הציבור הרחב והמגזר העסקי

"אם נגיד בנק ישראל אינו יכול או רוצה להפחית בצורה משמעותית את הריבית עליו להתפטר מיידית ולהציל את המשק מנזקי מדיניותו המתמשכים. אם לאו, על הממשלה לכפות עליו לשנות את מדיניותו או לחילופין להביא להחלפתו". דברים אלה אמר היום דני גילרמן, נשיא איגוד לשכות המסחר.

גילרמן ציין כי ההפחתה הנוספת של הריבית בארה"ב, הרביעית תוך שלושה חודשים מוכיחה שוב כיצד צריך לנהוג מנהיג כלכלי חכם, המבין וקשוב לצרכי המשק, המודע לנזקים הכלכליים והחברתיים של מיתון כלכלי והפועל בנחישות למונעו.

גילרמן ציין כי נגיד הבנק בארה"ב הפחית את גובה הריבית הבסיסית בכשליש בפרק זמן קצר מאוד, בעוד שלשיעור הפחתה כזה נזקק נגיד בנק ישראל ל-16 חודשים. "כל זאת למרות ששיעור האינפלציה בישראל הוא אפס ופחות מכך (לעומת 3.5%-3% בארה"ב), בישראל נמשך המיתון הכבד זמן ממושך בעוד בארה"ב רק ניכרים סימניו, ולמרות שריבית הבסיס בישראל גבוהה עתה בכ-60% מריבית הבסיס בארה"ב".

"או שבנק ישראל חי לו בבועה ואטום לצרכי המשק או שהבנק פשוט 'מצפצף' על הממשלה, הציבור הרחב והמגזר העסקי. כך או כך, המשק הישראלי אינו יכול להרשות שמצב זה יימשך, אמר גילרמן והוסיף "לממשלה יש אמצעים רבים לכפות שינוי במדיניות הריבית ולהתאימה לצרכי המשק. אם לא תעשה זאת, מוטלת גם עליה האחריות המלאה והכבדה לנזקים הכבדים ולתוצאות מדיניות זו".

בהתייחסו להודעת בנק ישראל על דחיית פרסום גובה הריבית בשל עיצומי העובדים בבנק, אמר גילרמן כי צעד זה רק ממחיש את גודל האבסורד שבהתנהלותו של בנק ישראל, שבעקבות שיקולים טכניים בוחר לדחות צעד מתבקש וחיוני למשק. "אם אין הנגיד מצליח לעשות סדר אצלו בבית, כיצד ניתן לצפות ממנו שיעשה סדר במשק", סיכם.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully