וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עתירה לבג"ץ: דיור לחיילים משוחררים מפלה ערבים לרעה

שירות TheMarker.com

22.4.2001 / 18:16

ערבים תושבי רמלה עתרו לבג"ץ בדרישה לאפשר להם להתגורר בפרויקט ייחודי לחיילים משוחררים; לטענתם, במסווה של הטבה לחיילים משוחררים מנסה המדינה ליצור שכונה שאין בה ערבים

שני ערבים תושבי רמלה עתרו היום לבג"ץ בדרישה לאפשר להם להתגורר בפרויקט "מעוז העיר" ברמלה, המיועד ל"חיילים משוחררים עד גיל 35". בעתירה מועלית טענה עקרונית, לפיה הקצאת קרקעות ודירות לחיילים משוחררים בלבד היא אפליה פסולה של מי שלא שירתו בצה"ל, ובראשם האזרחים הערבים.

"מעוז העיר" הוא פרויקט מגורים חדש של 221 דירות, המוקם בימים אלה בפאתי העיר רמלה על-ידי החברה הממשלתית לפיתוח אזור לוד ורמלה (לור"ם), הנמצאת בבעלותם של משרד הבינוי והשיכון, מינהל מקרקעי ישראל ועיריית לוד.

לדברי העותרים, בהג'ת כחיל ובותיינה דביד, הם תושבי העיר העתיקה של רמלה, שבה מתגוררים ערבים בתנאים של עוני ומצוקה, ללא תשתיות מתאימות. כאשר שמעו על פרויקט הדיור החדש המוקם בעיר, הם פנו, כל אחד בנפרד, למשרדיה של חברת לור"ם וביקשו לרכוש דירה. אבל מרגע שהתברר שהם ערבים, הובהר להם חד-משמעית שאינם יכולים לרכוש דירה השייכת לפרויקט.

לעומת זאת, כאשר פנה נציג של התוכנית לזכויות אדם בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב וביקש לרכוש דירה עבור "חבר יהודי שלא שירת בצה"ל", הוא נענה כי "לכל כלל יש יוצא מן הכלל", וכי על החבר לפנות לוועדת חריגים שתדון בבקשתו.

העתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד דורג'אם סייף מהתוכנית לזכויות אדם, טוענת כי הקריטריון של "חיילים משוחררים עד גיל 35" שנקבע למגורים בפרויקט הוא "כסות לאפליה פסולה", ומטרתו ליצור שכונת מגורים "נקייה מערבים".

בעתירה נטען שאפליה כזו חמורה, במיוחד כאשר מדובר בעיר מעורבת כרמלה, והיא משקפת את המדיניות של רשויות המדינה, ליצור הפרדה בין יהודים לערבים ולסגור את הערבים בתוך "מתחמים" מוגדרים. לדברי עו"ד סייף, בפני ערביי רמלה "הוצב תמרור 'אין כניסה' הקובע: בשערי המקום הזה אל תבואו".

בעתירה נטען שהקריטריון למגורים בפרויקט פוגע בעיקרון השוויון ובזכותם של הערבים לדיור. העותרים מבקשים מבג"ץ להוציא צו ביניים שיפסיק את שיווק הדירות עד לביטול הקריטריון המפלה ועד להשוואת תנאי הרכישה לכל דורש.

חברת לור"ם, בתגובה שהעבירה לעותרים, טוענת כי השימוש בקריטריון של "חיילים משוחררים" הוא לגיטימי, משום שהוא מכוון להעניק פיצוי לכל מי ששירת בצה"ל, ואינו מכוון להעדיף יהודים על-פני ערבים. מנגד טוענים העותרים כי סגירת אזור שלם למגורי ערבים אינו אמצעי לגיטימי לפצות את מי ששירת בצה"ל.

העתירה מסתמכת, בין היתר, על פסק הדין התקדימי שניתן לפני למעלה משנה בעתירתם של בני הזוג קעדאן, שביקשו להתגורר ביישוב הקהילתי קציר שבואדי ערה, ונדחו בשל היותם ערבים. שופטי בג"ץ, בראשות הנשיא אהרן ברק, קבעו בפסק הדין כי מדינת ישראל אינה רשאית להפלות בין אזרחיה בהקצאת קרקעות.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully