וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היועמ"ש: "באי כוחו של דרעי מכוננים 'מציאות וירטואלית' לצורך הבקשה למשפט חוזר"

אמיר הלמר

22.4.2001 / 15:08

רובינשטיין מתייחס לתגובת דרעי לחוות הדעת של היועץ בבקשה למשפט חוזר; מדגיש כי הרשעת דרעי לא היתה תלויה בעדות עד המדינה שמולביץ'

"באי כוחו של המבקש ממשיכים לדבוק בדרכם לכונן 'מציאות וירטואלית', שבגדרה הם מבקשים לבחון את בקשתו למשפט חוזר. על פי 'מציאות וירטואלית' זו, הרשעת המבקש בשתי ערכאות תלויה היתה באופן כמעט בלעדי בעדותו המפלילה של עד המדינה יעקב שמולביץ" - כך טוען היועמ"ש אליקים רובינשטיין, בתגובה שהגיש היום לבית המשפט העליון.

התגובה הוגשה בנוגע לתגובתו של אריה דרעי לחוות הדעת שהגיש היועץ בעבר לגבי בקשתו של דרעי למשפט חוזר בעניינו. בחוות דעתו ביקש היועץ לדחות את בקשתו של דרעי למשפט חוזר.

היועץ מלין בתגובתו על שפתם הבוטה של באי כוחו של דרעי, עו"ד נבות תל צור ועו"ד יגאל ארנון. וכלשונו: "למקרא התגובה השתאתי, שמא נתחלפה להם לבאי כוחו הנכבדים של המבקש זהות הנאשם בו מדובר, וסברו בטעות ר"ל כי אינו אלא היועץ המשפטי לממשלה".

לגופו של עניין, מציין היועץ כי אין חולק על כך שעדותו של שמולביץ' היתה משמעותית במהלך המשפט, לא רק בדברים שנאמרו מפיו, אלא אף בכך שגרמה לאחרים להודות בפרטים רבים נוספים, ובכך שאיפשרה להגיש כראיה הקלטות שביצע. אולם למרות זאת, הרשעתו של דרעי לא היתה תלויה בעדותו של שמולביץ' כשלעצמה.

היועץ אף בחר להגיב לטענות שהעלו באי כוחו של דרעי בעניין שקריו של עד המדינה ב"פרשת שווייץ", וכן להאשמות כי עו"ד רזניק - מי שהיה התובע במשפט דרעי - נפגש עם העד שמולביץ' לאחר הגשת הבקשה למשפט חוזר.

תגובת דרעי "עמוסת רטוריקה חריגה בבוטותה"

בעניין זה, טוען היועץ כי אין מדובר כלל ב"פגישות חשאיות" של עו"ד רזניק עם שמולביץ', כפי שמבקשים באי כוחו של דרעי להציג, אלא בפגישות שמטרתן לקבל את תגובתו של שמולביץ' למסמכים שצורפו לבקשה למשפט חוזר, ועניינם החשדות שהופנו כלפיו בשווייץ והרשעתו שם. נושאים אלה, טוען היועץ, אינם רלוונטיים לבחינת אשמתו של דרעי ולהרשעתו בעבירות שיוחסו לו.

בעניין זה מוסיף היועץ כי לאחרונה פנתה המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה אל שלטונות שווייץ בבקשה לשלול את הטענות שהועלו בבקשה למשפט חוזר, כאילו הושג הסכם חשאי בין התביעה בשווייץ לתביעה בישראל לפיו מר שמולביץ "ייגאל" מהשלטונות השווייציים כדי שיוכל להעיד בישראל. תשובת השלטונות בשווייץ, קובע היועץ, היתה כי לא נעשה כל הסכם שכזה.

לגבי הטענות שהועלו ע"י באי כוחו של דרעי לעניין מעורבותו של עו"ד רזניק בטיפול בבקשה למשפט חוזר, לאחר שזה כבר פרש מהפרקליטות, טוען היועץ כי הדברים נדונו זה לא מכבר בבג"ץ שהוגש מטעמם, ובתגובה שהוגשה שם נאמר במפורש כי מעורבותו של עו"ד רזניק נדרשה משום בקיאותו בפרשה, וכנהוג בהכנתן של חוות דעת בבקשות למשפט חוזר.

רובינשטיין מוסיף כי ההחלטה שלא לפתוח בחקירה משטרתית כנגד העד שמולביץ' אין לה דבר עם עילות לבקשה למשפט חוזר. לדבריו, אין מקום לומר שהעד שיקר בעדותו בבית המשפט, ובכל מקרה לא במידה המצדיקה חקירה פלילית.

לסיכום, טוען היועץ כי למרות היות תגובת דרעי לחוות דעתו "עמוסת רטוריקה חריגה בבוטותה" - אין בה תוכן ממשי. היועמ"ש מוסיף כי מדובר בתיק שנדון זה לא מכבר בפני בית המשפט המחוזי, וערעורו נדון בעליון וגם בקשה לדיון נוסף נדחתה בעניינו. לפיכך, מבקש היועץ מנשיא ביהמ"ש העליון, אהרון ברק, שלא להיעתר לבקשה למשפט חוזר.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully