וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סקר IDC: שוק נגני ה-MP3 הגיע לרוויה

הארץ

23.4.2001 / 7:56

להערכתה, 70 יצרנים מתחרים בשוק שמכירותיו ב-2000 הסתכמו ב-1.2 מיליארד דולר בלבד. עם זאת, ב-2005 עשוי השוק לצמוח כמעט פי 8

מאת עודד חרמוני

תעשיית האלקטרוניקה הצרכנית מתקשה לעכל את המוצר החדש שהונח על המדפים, נגני ה-MP3. ברשתות האלקטרוניקה הגדולות בניו יורק, כגון סירקיט-סיטי ו-JandR, מופרדים הנגנים ממכשירי צריכה כמו ווקמן, דיסקמן ומכשירי מיני-דיסק, ומוצגים דווקא במחלקות המחשבים. לקוח המחפש דיסקמן שיודע לקרוא גם קובצי MP3 נתקל במבטי תהייה של המוכרים, שאינם יודעים לאיזו מחלקה לשייך את המוצר.

גל נגני ה-MP3 שיצא לשוק בחודשים האחרונים מערער גם את מעמדם של ענקי התעשייה כמו סוני, אייווה ופנסוניק. באחת נקלעו יצרניות האלקטרוניקה לתחרות בחברות כמו סוניקבלו (Sonicblue), המייצרת את נגן הריו (Rio), וקריאטיב (Creative), המייצרת את נגני הנומד (Nomad), השולטות, על פי הערכות חברת המחקר IDC, ב-70% מהשוק.

חברות צעירות אלה צברו ניסיון שאפילו החברות הוותיקות המתחרות בהן אינן מצליחות להדביק. החודשים הקרובים, מעריכים מומחים, יהפכו את שוק נגני ה-MP3 לשדה קרב בין ענקי האלקטרוניקה המנסים לתפוס את הגל בתחילתו, לבין החברות הקטנות שהקדימו לזהות אותו והוציאו לשוק מכשירים.

ואולם עוד לפני פרוץ התחרות הגדולה, כבר בשלב זה הגיע שוק נגני ה-MP3 לרוויה, והתחזית היא כי מכירותיו השנה יגיעו, במקרה הטוב ביותר, להיקף של 1.2 מיליארד דולר בלבד, כך מעריכה IDC במחקר שפורסם באחרונה; מעט מאוד כסף יחסית לשוק הנתפש בעיני היצרנים כלוהט ביותר.

גם הביצועים של חברות מובילות בשוק, כגון סוניקבלו וקאבו (Cabo), אינם מספקים סיבה לאופטימיות. סוניקבלו הפסידה ב-2000 סכום של 312 מיליון דולר מתוך הכנסות בהיקף של 536 מיליון דולר. לפי המגזין "רד הרינג", 87% מההפסד מיוחסים לפעילויות קיימות של החברה, בהן נגני ה-MP3.

גם חברת קאבו מצאה שרווחי ה-MP3 אינם מספקים. אף שהגיעה למקום השביעי במכירת נגנים באתר אמזון, החליטה החברה האם שלה, BestData, להפסיק להשקיע בפעילות זו ולהתרכז בפעילות הליבה של החברה: מכירות ציוד לתקשורת רחבת פס.

להערכת האתר MP3.com, בשוק מתמודדות כיום כ-70 יצרניות נגני MP3; חלקן יצרניות קטנות, חלקן חברות טכנולוגיה גדולות המנסות להשתלב בשוק זה באיחור, כמו קומפאק ואינטל. "אפשר לומר בלשון המעטה כי בשוק יש יותר מדי שחקנים במוצרי הבסיס הניידים. אנחנו נראה יותר ויותר יצרנים יוצאים מהתחרות", אמר באחרונה האנליסט בריאן מה מחברת IDC.

לשוק הצפוף הזה נכנסים עתה גם יצרני סלולר גדולים. חברת קואלקום (Qualcom) מנסה לשלב את הטכנולוגיה כחלק אינטגרלי ממערכות הסלולר שהיא מציעה בדור השני והשלישי של המכשירים. קואלקום משלבת עתה את טכנולוגיית MP3 בערכות השבבים שלה, שישווקו בהמשך השנה.

לפני כחודשיים הודיעה חברת התקשורת ספרינט (Sprint) על שיתוף פעולה עם יצרנית הטלפונים סמסונג, לפיתוח טלפון סלולרי שיתמוך בשירות MP3. סמסונג תייצר מכשיר טלפון שינגן קובצי MP3 ותמכור אותו במחיר של 400 דולר. ספרינט תשווק אותו במסגרת הניסיון להפעלת השירות הסלולרי החדש שלה: Sprint PCS My Music.

מדוע הם נכנסים לשוק כה רווי? ככל הנראה מתוך ציפייה לפריחה בשנים הקרובות. לפי IDC, שוק נגני ה-MP3 עתיד לצמוח להיקף של יותר מ-26 מיליון מכשירים ב-2005, לעומת 3.3 מיליון מכשירים ב-2000. הגידול העיקרי צפוי להיות בארה"ב, שבה, להערכת ICD, יימכרו 18 מיליון נגנים ב-2005 לבדה.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully