וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנכ"ל או.אר.אס: על חברות כוח האדם למנוע ניצול ציני של עובדיהן כדי להוריד עלויות

הארץ

23.4.2001 / 8:45

אליק רום: ייצוג נאות של העובדים באמצעות חבר ההנהלה, דוגמת מנהל משאבי האנוש, הוא אמצעי למשיכת עובדים לחברה

חיים ביאור

"מנהלי משאבי האנוש נמצאים במידה רבה בין הפטיש לסדן, ויש ניגוד אינטרסים במהות תפקידם" - כך אומר אליק רום, מנכ"ל חברת או.אר.אס, אחת משתי החברות הגדולות ביותר לכוח אדם זמני.

רום, שדיבר בכינוס של האגודה הישראלית לחקר יחסי עבודה שהתקיים בסוף השבוע שעבר בתל אביב, אמר כי "מצד אחד על מנהלי משאבי האנוש לשמש 'כלבי שמירה' בכל הנוגע לזכויות העובדים מול המנהלים. מצד שני, הם נדרשים לשמור על האינטרסים של החברה מול העובדים.

"על מנהלי משאבי אנוש מוטלת החובה לייצג בהנהלה את אינטרס העובדים, במיוחד כאשר אין בחברה ועד עובדים מאורגן", אמר רום. לדבריו, לייצוג העובדים משמעות רבה בשמירה על שקט ביחסי העבודה בחברה, ומבחינת היכולת לרתום את העובדים למהלכי שינוי מבני שההנהלה יוזמת. "ייצוג נאות של העובדים באמצעות חבר ההנהלה, דוגמת מנהל משאבי האנוש, הוא אמצעי למשיכת עובדים לחברה", הוסיף.

עם זאת, רום אמר שעל מנהל משאבי האנוש לאמץ רק חלק מהמדיניות של הוועדים. "מצד אחד, עליו לאמץ את שיקול הדעת בכל הקשור לפיטורי עובדים, לדאוג לשמירה קפדנית על זכויות העובדים והפורשים כאחת", אמר. "מצד שני, אסור לו לאמץ את גישת הוועדים המקובלת של התנגדות אוטומטית לפיטורים ולהתייעלות".

לדבריו, יש לדחות את גישת הוועדים "הרואה בחברה בור ללא תחתית, ומתעלמת ממגבלות המשאבים הכספיים". הוא גם קרא שלא לאמץ את השקפת הוועדים הרואה בקביעות בעבודה ערך עליון.

רום קרא לחברות כוח האדם להמנע מניצול ציני של כוח האדם הזמני על ידי חברות המבקשות להוריד עלויות. לדבריו, הפן החיובי של העסקת כוח אדם זמני הוא גמישות בניוד כוח אדם, ומתן אפשרות לבצע פרויקטים מיוחדים תוך זמן קצר.

ואולם, לדבריו, קיים הפן המכוער של העסקת כוח אדם זמני, והוא העסקה בשכר ותנאי עבודה ירודים, בתירוץ של יישום מדיניות של גמישות תעסוקתית. הוא קרא לחברות כוח האדם להתנגד לפיטורים גורפים של כוח האדם המועסק באמצעותן, ולפעול למניעת תופעות נפוצות של אי תשלום מלוא השכר או אי הפשרת כספים לתנאים סוציאליים ולפנסיה.

רום טען כי עקרונית או.אר.אס תומכת בחוק חברות כוח האדם. עם זאת, לדבריו, הבעיה בחוק זה היא שאין אפשרות לפקח על יישומו, והוא גם אינו יכול למנוע את התופעה לפיה אלפי עובדים, המועסקים באמצעות חברות לכוח אדם, משתכרים פחות משכר המינימום החוקי.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully