וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בנק הפועלים: טבעול תהווה השנה מנוף צמיחה דומיננטי במכירות אסם בחו"ל

אלי דניאל

23.4.2001 / 10:32

הכנסות אסם צפויות לצמוח ב-2001 בכ-5.7%; החברה עתידה לנצל את ההאטה ולרכוש חברות קטנות; פעילות הגלידות תעבור לרווח רק בשנת 2002

האנליסט משה מושקוביץ מבנק הפועלים, מפרסם היום עדכון להמלצת הבנק למניית אסם , לאחר שבתחילת החודש פורסמו התוצאות הכספיות של החברה לשנת 2000. מושקוביץ מותיר למניית החברה המלצת "החזק" תוך שהוא מעלה את מחיר היעד מ-29 ל-31 שקל למניה (מחיר היעד גבוה בכ-13% ממחיר המניה עם פתיחת המסחר בבורסה התל אביבית).

אסם, שהינה אחת מחברות המזון הגדולות בארץ, מייצרת למעלה מאלף מוצרי מזון שונים המיוצרים ב-14 אתרי ייצור ברחבי הארץ. חברת נסטלה היא בעלת השליטה בחברה ובעלת המניות הגדולה בה, ועל כן, חלק ממוצרי החברה הינם מוצרים המיוצרים בטכנולוגיות של נסטלה וחלקם אף מיובאים על ידי החברה.

מושקוביץ מציין כי במהלך שנת 2000 גדלו מכירות החברה כתוצאה מייצור ושיווק מוצרי נסטלה בישראל, מגידול בפעילות הקפואים והמצוננים ומהחדרת מוצרים חדשים. מכירות החברה לשוק המקומי גדלו ב-2000 בשיעור של 3.3%, לעומת המכירות לחו"ל שנשחקו בשיעור של 0.9%, לעומת השנה הקודמת, וזאת עקב שחיקת שערי מטבע. עם זאת, מושקוביץ מדגיש כי במונחים כמותיים, עלה מחזור המכירות של החברה בחו"ל בשיעור של 15.4%. כמו כן, שולי הרווח הגולמי של החברה השתפרו מעט מרמה של 40.1% לרמה של 40.5%, וזאת לאור ירידות שנרשמו במחיר חומרי הגלם וההתייעלות הפנימית בחברה.

בנוסף, הרווח הנקי של החברה גדל בשיעור של 15.4% לעומת הרווח הנקי של השנה הקודמת, בנטרול רווחי הון חד פעמיים שנבעו ממכירת זכויות מקרקעין.

מושקוביץ סבור, כי הקשר בין אסם לבין נסטלה ילך ויתחזק, כך שניתן יהיה לראות מוצרים רבים יותר המיובאים לארץ כתחליף לייצור המקומי. להערכתו, חולשתו של היורו לעומת השקל, מעודדת תופעה זו אשר תסייע לחברה בתחרותה מול הייבוא הזול לארץ, שהיקפיו הולכים וגדלים, ותאפשר לה לנצל את מחירי הקניה והייצור האטרקטיוויים של נסטלה ברחבי עולם.

בהתייחסו ליצוא החברה, מעריך מושקוביץ כי מכירותיה של טבעול (המהווים כ-40% מהיקף ייצוא החברה) יהוו בשנת 2001 מנוף צמיחה דומיננטי במכירות החברה בחו"ל, בעיקר כתוצאה מתסמונת הפה והטלפיים ומחלת "הפרה המשוגעת" שפשטו באירופה. מושקוביץ מציין בהקשר זה כי על פי דיווחי החברה, חברת הבת טבעול הגדילה ברבעון הראשון של השנה את היקף היצוא שלה בשיעור של כ-25%, ולהערכת מושקוביץ קצב גידול זה ילך ויתמתן בהמשך השנה. כמו כן, גם חברת הבת, סלטי צבר, צפויה להמשיך ולהגדיל את היצוא שלה באירופה.

באשר לתהליך ההתייעלות של החברה, הרי שמושקוביץ צופה כי הצמיחה הפנימית של החברה לא תגדל בשנת 2001 מעבר לשיעור של 4%-3%, וזאת עקב ההאטה בפעילות במשק והתחרותיות הקשה מצד הייבוא הגדל בכל תחומי פעילותה של החברה. בנוסף, מושקוביץ סבור כי לאחר שנה של שקט יחסי בתנופת הרכישות מצד החברה והתמקדות בשיפור השורה התחתונה, החברה תנצל את ההאטה בענף שהחלישה חברות קטנות רבות, על מנת לרכוש חברות אלה ולהגדיל את מכירותיה מעבר לצמיחה הפנימית.

כמו כן, מושקוביץ צופה כי פעילות הגלידות של החברה, אשר הגיעה לנתח שוק של 33%, תוכל להקטין את הפסדיה התפעוליים בחודשים הקרובים, לאחר שעקומת הלמידה של מיזוג שני מפעלי הייצור תשתפר, והמיזוג הלוגיסטי המתוכנן להמשך השנה, במסגרתו יאוחדו מרכזי ההפצה של הגלידות, ייצא לפועל. עם זאת, מושקוביץ מעריך כי תחום הגלידות, שצפוי היה לעבור לרווחיות לאחר שלוש שנות פעילות,לא יהיה רווחי גם השנה, וזאת למרות הגידול בנתחי השוק של גלידות נסטלה מוטה והצמצום בהפסדים. בהקשר זה מציין מושקוביץ כי הנהלת החברה הודיעה כבר על כך שלהערכתה הפעילות בתחום הגלידות תתאזן רק ב-2002.

מושקוביץ מעריך כי מחזור המכירות של אסם יגדל בשנת 2001 בכ-5.7%, כתוצאה מצמיחה פנימית ורכישת חברות קטנות. הרווח הגולמי של החברה צפוי להגיע לכ-896 מיליון שקל, לעומת רווח גולמי של 841 מיליון שקל בשנת 2000. כמו כן, הרווח התפעולי צפוי לצמוח ל-151 מיליון שקל כך שהרווח הנקי, אשר יושפע מהגידול ברווח התפעולי ומרווחי מימון ניכרים מחד גיסא, ומגידול בשיעור המס האפקטיווי, מאידך גיסא, צפוי להגיע לכ-111 מיליון שקל. בנוסף, מושקוביץ סבור כי בשנת 2002 צפויות הכנסות החברה לצמוח בכ-8.2% נוספים, וזאת בעקבות רכישות אפשריות של חברות בשנת 2001, הגדלת היצוא של טבעול וסלטי צבר, מעבר פעילות הגלידות לרווחיות ושיפור אפשרי במצב המשק.

באשר לרבעון הראשון של שנת 2001, מושקוביץ צופה גידול ניכר בהכנסות, ביחס לרבעון המקביל, בשל הגידול במכירות טבעול והעובדה כי חג הפסח שחל בשליש הראשון של חודש אפריל, הביא להסטת חלק ממכירות החג לרבעון הראשון.

מושקוביץ מציין כי אסם נסחרת כיום לפי מכפיל רווח של 22.2, מכפיל נמוך יחסית בהשוואה לחברות דומות בעולם, הנסחרות במכפיל של 20.8. מושקוביץ מסתמך על מכפיל רווח מייצג של 21 (רמה הנגזרת מהמכפילים של חברות עם שווי שוק דומה, ומהריכוזיות והמוביליות של החברה בתחומים רבים בענף המזון בארץ) ובהתאם לכך מעלה את מחיר היעד מ-29 ל-31 שקלים ומותיר המלצת "החזק".

לצפייה בריכוז המלצות האנליסטים לחצו על הלינק "המלצות אנליסטים" שבראש העמוד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully