וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אינווסטק: "שוק האג"ח האמריקאי משדר איתותים חיוביים עבור שוק המניות"

חן לינדמן, הארץ

23.4.2001 / 10:56

"שוק האג"ח האמריקאי מראה סימנים שהם לדעתנו חיוביים לכלכלה האמריקאית ולשוק המניות" - כך אומרת האנליסטית ליאת דגן מבנק אינווסטק. היא סבורה כי המגמות המסתמנות בשוק האג"ח האמריקאי, ומשתקפות בתשואות שנרשמו בו, יכולות לנבא מגמות עתידיות בשוק המניות האמריקאי. דגן מוסיפה כי על אף שהתחזיות, כפי שהן מתבטאות בשוק האג"ח, אינן חסינות מפני טעויות, הרי שבעבר חזה שוק זה לא מעט מגמות בכלכלה האמריקאית - ואף עשה זאת טוב משוק המניות.

באינווסטק אומרים כי באופן תיאורטי, הזעזועים שנרשמו בשוק ההון האמריקאי בחודשים האחרונים אמורים היו להיטיב עם שוק האג"ח הממשלתי בארה"ב. מחירי המניות יורדים, הדולר מפגין עוצמה והמלה "מיתון" מוזכרת יותר ויותר. במציאות כזו, אומרת דגן, מתרחשת בדרך כלל נהירה לשוק האג"ח, הנתפש כמקלט, מחירי האג"ח עולים, והתשואה שלהן יורדת.

ואולם דגן מציינת כי באחרונה נפלו מחירי האג"ח, והתשואות עליהן עלו. היא מוסיפה שהתשואות באג"ח לטווח ארוך עולות בהרבה על התשואות באג"ח לטווח קצר - אינדיקציה לציפיות בשוק לעלייה בהיקפי הפעילות הכלכלית.

מחירי האג"ח לטווח ארוך מושפעים מציפיות לאינפלציה ולצמיחה כלכלית. כשמחירי האג"ח עולים והתשואה עליהן יורדת, ניתן לפרש זאת כציפיות בשוק להאטה המלווה באינפלציה נמוכה. ואולם כשמחירי האג"ח יורדים, והתשואות עליהן עולות, כפי שמתרחש באחרונה בשוק האג"ח האמריקאי, ניתן להסיק מכך כי המשקיעים צופים "התחממות", המלווה בעליית מחירים. הפיצוי שדורשים המשקיעים על סיכויים גוברים לאינפלציה, גם בעקבות הורדת הריבית על ידי הבנק המרכזי האמריקאי, הוא תשואה גבוהה יותר על האג"ח לטווח ארוך.

דגן אומרת כי התשואה לאג"ח ל-10 שנים של האוצר האמריקאי, הנחשבת לאג"ח לטווח ארוך, קפצה לרמה של 5.28% בסוף השבוע שעבר, לעומת רמה של 4.76% לפני חודש. התשואה על אג"ח ל-30 שנה עלתה באחרונה ל-5.79% - שיא של שלושה חודשים.

בהתפתחויות האלה, מעריכה דגן, משדר שוק האג"ח האמריקאי מסר, שבמחצית השנייה של 2001, או בתחילת 2002, צפויה התאוששות שאולי תיצור לחצים אינפלציוניים. היא סבורה כי שוק האג"ח רומז על כך שצרותיה של הכלכלה האמריקאית הולכות ומתפוגגות.

באינווסטק אומרים כי כדאי לשים לב לאיתותים מכיוונו של שוק האג"ח, שכן שוק זה ידוע ביכולתו לנבא שינויי מגמה. כך למשל, אג"ח של חברות רבות, במיוחד במגזר הטלקומוניקציה, רשמו ירידה במחיריהן בסוף 99' - הרבה לפני קריסת המניות במגזר זה.

"היסטוריית החיזוי של שוק האג"ח לפני או אחרי תקופות האטה קודמות מרשימה למדי", אומרת דגן, ומביאה כמה דוגמאות. "ב-89' חזה שוק האג"ח בארה"ב את המיתון של 90' , אך חזר והתאושש בקיץ 90' - הרבה לפני ששוק המניות שב לעלות". כמו כן, מציינת דגן, צפה שוק זה את המיתון של 73' .

באינווסטק מציינים שתי סיבות עיקריות לכך שהתשואות בשוק האג"ח הן אינדיקטור טוב למגמות בשוק. הסיבה הראשונה היא שבשוק האג"ח יש פחות שחקנים ספקולטיוויים, ושהמשקיעים בו ידועים בהתמקדותם בניתוח יסודי של מידע כלכלי מגוון. הסיבה השנייה, החשובה יותר, היא העובדה שהבנקים מלווים לפי ריבית אג"ח, אך לווים לפי ריבית הבנק המרכזי. עלייה בתשואות האג"ח מגדילה את הפער בין עלות הכסף לבנקים למחיר הכסף שאותו הם מלווים. גידול בפער משמעותו גידול ברווחיות הבנקים. לבנקים נוצר אפוא תמריץ להלוות יותר - פעילות שממריצה את הכלכלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully