וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

קלאב מרקט: "המיזוג הכושל" לא מתפרק

שלומי גולובינסקי

23.4.2001 / 14:26

פועלים: ייתכן שחלק מהרשת יימכר למשקיע שלישי

מתחילת השנה איבדו מרבית מניות מדד המעו"ף אחוזים ניכרים משוויין. לצד הירידות הללו, בולטות לחיוב שתי מניות של רשתות השיווק הקמעוניות, שופרסל ורבוע כחול שהניבו מתחילת השנה תשואה ממוצעת של כ-7% כל אחת. התשואה החיובית אינה הדבר היחיד שמשותף לשתי המתחרות הוותיקות.

השתים נהנות גם מגידול נאה בהכנסות השנתיות שלהן, ומגידול מואץ ברווח הנקי שבא תודות לפעולות התייעלות שונות שננקטו במהלך השנים.

על רקע זה, התוצאות הכספיות של רשת השיווק הקמעונית השלישית בגודלה בישראל, רשת הקלאב מרקט, מאכזבות במיוחד. הרשת סיימה את השנה החולפת עם הפסדים כוללים של 92.7 מיליון שקל, בהשוואה לרווח שנתי של 166 מיליון שקל שהציגה השנה שופרסל, ורווח של 129 מיליון שקל שהציגה רבוע כחול. ההפסדים הכבדים אף העבירו את הרשת לגירעון של 46 מיליון שקל בהון העצמי.

שנת 2000 היתה, למעשה, שנת הפעילות הראשונה לפעילותה של רשת הקלאב מרקט, שנוצרה ממיזוגן של קו-אופ צפון וגרינברג הנשלטת על ידי איש העסקים אליעזר פישמן. לאחר המיזוג, מחזיק פישמן, באמצעות חברת דרבן הבורסאית ב-30% ממניות קלאב מרקט, ואילו יתרת המניות מוחזקות בידי חברי אגודת קו-אופ קבוצת מטרו הדרום אפריקאית.

הוצאות מימון כבדות בהיקף 49 מיליון שקל

הרכב המאזן של קלאב מרקט בעייתי לא פחות מהתוצאות שלה. המאזן מצביע על התחייבויות כוללות בהיקף של יותר ממיליארד שקל, רובן ככולן התחייבויות שוטפות. המיזוג הגדיל את ההתחייבויות השוטפות של קלאב מרקט ב-400 מיליון שקל, כשעיקר הגידול מיוחס לעלייה החדה באשראי מתאגידים בנקאים ואחרים. המיזוג הגדיל במקביל גם את ההתחייבויות לזמן ארוך של הרשת, כשגם כאן, עיקר הגידול מיוחס לעלייה של 155 מיליון שקל בסעיף הלוואות מתאגידים בנקאיים ואחרים.

ההתחייבויות הכבדות שנושאת רשת הקלאב מרקט על גבה, גוררות אחריהן כמובן הוצאות מימון כבדות שהסתכמו ב-49 מיליון שקל בשנה החולפת.

כלכלני יחידת המחקר של בנק הפועלים מגדירים היום את המיזוג שיצר את קלאב מרקט כ"מיזוג כושל". להערכתם, תמונת מצב זו של רשת הקלאבמרקט לא תימשך לאורך זמן ועשויה להשתנות כאשר מיזוג זה יגיע לקיצו.

בבנק הפועלים מעריכים כי במהלך החודשים הקרובים קיימת האפשרות שחלק מהקלאב מרקט (כנראה החלק של גרינברג) יימכר למשקיע או קבוצת משקיעים שלישית, כשבמקביל תימשך המדיניות של סגירת סניפים פחות רווחיים (מדיניות שהיתה מנת חלקה גם ב-2000). זאת במטרה לכסות על הגירעון הגדול בהון העצמי של החברה ובשאר התחייבויותיה (במסגרת העסקה) וכן במטרה לצמצם את הפסדיה העתידיים. כתוצאה ממדיניות זאת תפנה הרשת מקום לשתי מתחרותיה האחרות שימשיכו לנגוס בנתחי השוק המתפנים על ידה.

דורון קשוב, מנכ"ל רשת הקלאב מרקט, מגדיר במלים "קשקוש" את האפשרות שהמיזוג בין קו אופ לקלאב מרקט, בצורה זו או אחרת, יבוטל. עם זאת, קשוב מאשר כי בימים אלה מתנהל מו"מ למכירת השליטה בקלאב מרקט.

מיזוג בין שני גופים עם מחזור מכירות הגבוה ממיליארד שקל

קשוב מונה מספר סיבות להפסדים הגדולים שרשמה הקלאב מרקט השנה. ראשית הוצאות מימון כבדות. שנית, מדיניות סגירת סניפים אגרסיווית, במהלכה נסגרו השנה כ-20 סניפים בעלות של 35 מיליון שקל. כמו כן, קשוב מסביר כי מדובר בסניפים מפסידים שלהערכתו לא יגיעו לעולם לרווחיות.

סיבה נוספת אותה מונה קשוב להפסדים הכבדים נובעת מתהליך המיזוג בין שתי רשתות השיווק, שמעיקרו הוא תהליך קשה, מסורבל ובעיקר יקר. קשוב טוען כי במסגרת המיזוג, נדרש לאחד את מערכות המיחשוב של שתי החברות, כמו כן נדרש לאחד מערכות שילוט וסניפים, פעולות שגררו אחריהן הוצאות כבדות.

בסופו של דבר, מזכיר קשוב כי מדובר בשני גופים בעלי מחזור מכירות של למעלה ממיליארד שקל כל אחד, שיצרו את המיזוג, ומכאן הקשיים.

קשוב מעריך כי לקראת המחצית השנייה של 2001 תחזור קלאב מרקט לאיזון, ואולי אפילו איזון פלוס. כל זאת, במידה שלא יתחוללו שינויים מהותיים לרעה במשק הישראלי. קשוב מציין כי החברה מייצרת תזרים מזומנים חיובי מפעילות שוטפת, ולכן לאחר שההוצאות החד פעמיות הגדולות יירדו ממנה, יבוא שיפור ביתר הסעיפים המאזניים.

נכון להיום מפעילה קלאב מרקט 157 סניפים בשטח מכירה כולל של 236 אלף מ"ר (בנוסף ל-24 חנויות בזכיינות). קלאב מרקט הוא שם המותג העיקרי בו פועלת הרשת. בנוסף מפעילה הרשת שתי חנויות מגה סטורס, תחת המותג ג'מבו, וחנויות נוספות הפועלות תחת שמות המותג מטרו, היפרזול קו אופ צפון, וגלאטמרקט, המיועדת לציבור החרדי.

קלאב מרקט ביקשה לגייס במאי אשתקד 211 מיליון שקל לפי שווי חברה של כ-800 מיליון שקל בהנפקת ענק בבורסה של ת"א, אך בשל חולשת השוק הראשוני, והתוצאות הכספיות הגרועות נגנזה ההנפקה, אותה תיכננה להוביל אייל ניירות ערך. לפני ההנפקה, עוד הספיקו מניות קלאב מרקט לקבל המלצת "קנייה" מכלכלני בנק אינווסטק כללי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully