וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקונסטלציה ההיי-טקית של יצחק יעקב: שימש במשך כשנה כיו"ר קונסטליישן 3D הישראלית

גתית פנקס

23.4.2001 / 21:44

לפי הערכות, החזיק יעקב, הנחשד בפגיעה בבטחון המדינה, ב-1.1% מהון מניות החברה; שווי ההחזקה היום: כ-2 מ' ד', אולם לא ידוע אם יעקב מכר את המניות שהוענקו לו

העיתונים מלאים בימים אלה בידיעות על יצחק יעקב - מי ששימש כראש היחידה לפיתוח אמצעי לחימה בין השנים 1973-1963, ושנחשד בפגיעה בבטחון המדינה. ההתעסקות בעברו של יעקב שמורה לעמודי החדשות הכלליות.

ואולם, מסתבר שיעקב, שנחשב למי שהזניק את תחום המחקר והפיתוח בישראל ושהיה מעורב בהשקעות של חברות אמריקאיות באמצעות קרנות הון סיכון שונות בחברות ישראליות, שימש גם בתפקיד פעיל בחברת קונסטליישן 3D (סימול CDDD) הישראלית, כיו"ר מועצת המנהלים.

יעקב נבחר לתפקיד זה ב-19 באפריל 1999, על בסיס כישוריו הבלתי מעורערים - הן אלה הצבאיים והן אלה שרכש בזכות היותו איש עסקים פרטי ושותף במספר חברות סטארט אפ.

אבל הרומן נמשך פחות משנה, ובתחילת שנת 2000 עזב יעקב את תפקידו. בקונסטליישן 3D התהדרו ודאי בעבר ביו"ר מועצת מנהלים כזה בעל מוניטין מרשים, אולם כיום הם מסרבים להגיב בנושא הקשר אליו, ולמעשה, הם מנסים לנער את חוצנם ממנו.

"אני מבקש מאוד שלא תדברי עם אף אחד אחר בחברה. כולם מתודרכים להעביר ישר את השיחה אלי, כי רק אני מוסמך לדבר בעניין זה", הזהיר היום קרייג ווינר, יועץ כללי של החברה בניו יורק, בתגובה לבקשה לדבר עם יוג'ין לביץ', מייסד החברה, שלא נמצא בשעה זו במשרד.

ווינר אינו מנדב פרטים לגבי הצורה בה בוצע הקשר עם יעקב, אבל על העזיבה שלו הוא מוכן בהחלט לדבר: "לא היה ליעקב את אותו החזון שהיה לנו לגבי הכיוונים אליהם על החברה לצעוד. דרך החשיבה שלו אינה מתאימה לזמנים של היום, ויאצו (כך הוא קורא ליעקב - ג.פ) הועזב".

יעקב יועצים - 1.1% מהון מניות C3D

בשנת 1985 הקים יעקב את חברת "יעקב יועצים" (Yaakov Consultants) , ושימש מאז כבעלים היחידי של החברה, דרכה החזיק ב-1.1% מהון מניות C3D. לפי ההסכם בין קונסטליישן 3D ליעקב יועצים, אמורה היתה האחרונה לקבל סכום חודשי של 5,000 דולר, ובהמשך אמורים היו החברה ויעקב בראשה לזכות ב-10,000 דולר בחודש (למרות שהפיצוי המאוחר יותר אינו מעוגן בחוזה כתוב).

טרם הצטרפותו של יעקב למועצת המנהלים, הנפיקה C3D במארס 1999 חמישים אלף מניות עבורו ששוויין הוערך בזמנו ב-200 אלף דולר (מחיר של 4 דולרים למניה). ליעקב ניתנה אופציה לחמש שנים לרכוש 100 אלף מניות נוספות, ולפי הערכות שונות, הוא הגיע, כאמור, להחזקה כוללת של כ-1.1% מהון מניות החברה - חבילת אופציות ששוויה היום הוא יותר מ-2 מיליון דולר. עם זאת, לא ידוע בוודאות מה היו סכומי הכסף שהצליח יעקב לזכות בהם במהלך כהונתו כיו"ר החברה.

C3D הוקמה ב-1995 על ידי פרופ' יוג'ין לביץ' (שאת תגובתו ביקשנו לקבל היום אך ללא הצלחה) ואנשי מדע אחרים. החברה, הנסחרת היום בבורסת הנאסד"ק לפי שווי שוק של כ-240 מיליון דולר, פיתחה טכנולוגיה שאמורה להגדיל את כמות אחסון המידע האפשרית על גבי CDs. המוצר הראשון שהחברה מפתחת הוא CD בעל קיבולת של 140 ג'יגהבייט.

ל-C3D יש מרכז פיתוח ומשרדים בישראל וברוסיה. רוב בעלי המניות של החברה הם משקיעים פרטיים, אך ניתן למצוא בהם גם את בית ההשקעות כור שוקי הון ואת פורמולה ונצ'רס (זרוע ההון סיכון של קבוצת פורמולה ). גם שי בייליס, מנכ"ל פורמולה ונצ'רס, סירב להגיב בנושא יעקב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully