וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החל העימות בין תבל ליס

הארץ

24.4.2001 / 8:42

מאת יורם גביזון

9 חודשים לאחר שהחלה את פעילותה החליטה חברת הטלוויזיה בלווין יס לשנות את האסטרטגיה. מנכ"ל החברה, שלמה לירן, דימה את הצפוי בטלוויזיה הרב ערוצית למתרחש בשוק התקשורת הסלולרית, שבו איש אינו משלם על "הברזלים", כלומר על מכשיר הטלפון הנייד, אלא על התוכן - כלומר זמן האוויר.

עצם השימוש בדימוי מראה שחברת יס מתכננת להשתמש במחיר כחלק בלתי נפרד מאסטרטגיית החדירה שלה לשוק. השינוי מתרחש כמה שבועות לפני שחברת הלוויין תאבד את אחד היתרונות החשובים שהיו לה. יס נהנתה מזכות בלעדית להציע ללקוחותיה שירות במקבצים (TIERING), בניגוד לחברות הכבלים, שמספקות ללקוחותיהן חבילת ערוצים אחידה. הזכות ניתנה ליס למשך 9 חודשים, כחלק מההסדר עם חברות הטלוויזיה בכבלים שאיפשר את תחילת התחרות בענף הטלוויזיה הרב ערוצית.

בניגוד לחברת סלקום, שהתחרתה בפלאפון באמצעות מדיניות מחירים אגרסיווית, בחרה יס למצב את עצמה כמותג איכותי, לשביעות רצונם המלאה של מתחריה. יס שיווקה 5 חבילות ערוצים במחירים לא נמוכים באופן בסיסי. מתחריה הבליעו

חיוך וקיוו שהמדיניות לא תשתנה, לפחות עד לתום 9 חודשי הבלעדיות. חברות הכבלים ספגו ירידה קטנה, אם בכלל, במספר המנויים, וחלקן אף הגדיל את מספר המנויים הודות להשקעה מאסיווית בתוכן והנחות לקבוצות אוכלוסייה נבחרות, כמו מנויים חדשים ובני גיל הזהב.

במקביל החלו חברות הכבלים לבצע השקעות כבדות בשדרוג רשת הכבלים כדי למצות את הפוטנציאל הטכנולוגי שלה. הרשת הפכה לדיגיטלית, היצע הערוצים גדל בצורה ניכרת, והוכנס שירות הום סינמה; זאת כהכנה לקבלת רישיון קבוע ומורחב שיחליף את הזיכיון שעומד לפוג ב-2004-2002 ויתיר לחברות הכבלים לספק שירותי אינטרנט מהיר וטלפוניה. הטעויות של יס איפשרו לחברת תבל לסיים את הרבעון הראשון של 2001 עם 446 אלף בתי אב מחוברים ואחוז חדירה של %69, לאחר שהגדילה את מספר מנוייה ב-28 אלף נטו ב-2000. עם זאת מנכ"ל תבל, יוסי דואר, מציין כי השינוי בהנהלת יס גרם לשיפור בתפקודה. הוא מוסיף שברבעון הראשון של 2001 איבדה תבל כמה אלפי מנויים.

כדי להתמודד עם היצע הערוצים של יס השקיעה תבל ב-2000 300 מיליון שקל בשדרוג הרשת והפיכתה לרשת דו-כיוונית רחבת פס דבר שמאפשר להגדיל את קיבולת הערוצים ב-%40. לתבל, שעברה באמצע פברואר 2001 לשידור דיגיטלי, יש כיום ב-20 אלף מנויים דיגיטליים מותקנים, וקצב ההתקנה הנוכחי שלה הוא 20 אלף מנויים בחודש וצפוי לעלות במאי 2001 ל-30-25 אלף מנויים בחודש.

הדיגיטציה המואצת כרוכה בסבסוד כבד של הממירים הדיגיטליים ובעלייה בהוצאות התוכן של החברה. מחירו של ממיר לתבל הוא 1,250 שקל, שמתוכם סופגת החברה 500 שקל והיתרה משולמת על ידי הלקוח ב-30 תשלומים ללא הצמדה וריבית, כך שלסבסוד הבסיסי ייתוספו עלויות מימון. לקוח שיבחר בחבילה הדיגיטלית המלאה יזכה לסבסוד גדול יותר.

למרות שהתשתית הדיגיטלית מאפשרת לתבל להגדיל בצורה ניכרת את מספר הערוצים שהיא מציעה, יש בכוונתה לנקוט מדיניות זהירה. לדברי סמנכ"ל התוכן בתבל, גיא זוהר, תבל תוסיף ערוצים שיהיה להם ביקוש לאורך זמן.

זהירה וממוקדת ככל שתהיה, תבל מרחיבה את מגוון הערוצים שלה ומוסיפה עשרות ערוצים חדשים כמו שלושה ערוצי סרטים עם הלהיטים הגדולים של אולפני ההפקה הגדולים בעולם - וורנר, קולומביה ופוקס, וכן ערוץ סרטים של MGM וערוץ TCM, שהוא ערוץ סרטי איכות מכל הזמנים. בנוסף עולה תבל על הגל המצליח של סרטי הפורנו בדרגות משתנות של קושי, וכן היא מציעה שני ערוצי ילדים וערוצי בידור והעשרה כמו ביפ, HISTORY ו-!E.

הדיגיטציה תאפשר להרחיב את שירות ההום סינמה מ-7 ל-12 ערוצים ולהתגבר על בעיית ההתחברויות הפירטיות שעיכבה את התפתחותו וגרמה לירידה בהכנסותיו. דואר צופה צמיחה בתחום בעקבות התחלת שיווק סרטי סקס והמעבר לטכנולוגיה דיגיטלית, שתקשה מאוד על התחברויות פירטיות.

תבל תרחיב את היצע התוכן שלה ב-3 כיוונים עיקריים נוספים: 40 ערוצי מוסיקה דיגיטלית באיכות CD, ערוצי טלוויזיה שאינם ערוצי צפייה רגילה, כמו ערוץ שידוכים וערוץ כושר וטלוויזיה אינטראקטיווית שתציע משחקים אינטראקטיוויים וכן דואר אלקטרוני על גבי הטלוויזיה, שירותי מסחר אינטראקטיווי ויישומים משולבי תמונה, קול וטקסט.

על פי הערכות יביאו תוספת הערוצים בחבילות הדיגיטליות ושירותי התוכן הנוספים לעלייה של 22% בהוצאות התוכן של החברה ב-2001 ולעליית חלקן של הוצאות התוכן ל-49% מהמחזור ב-2001, בהשוואה ל-38% מהמחזור ב-2000. התוצאה המשוקללת של החרפת התחרות, תחילת השיווק של מקבצי ערוצים ואובדן מנויים לטובת חברת הטלוויזיה בלוויין היא ירידה של 4.5% הצפויה במחזור של תבל ב-2001.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully