וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אופטיבייס: "אנו חשים ירידה בצמיחה ב-2001 - אך מסתכלים קדימה באופטימיות"

גיא ימין

24.4.2001 / 23:54

מצפה לצמיחה של 20%-10% בשנה - לעומת תחזית קודמת של 70%-50%; מדווחת על הסכם עם נורטל לשיווק מוצר ה-MGW-2000

"לא צריך להסתכל על התוצאות שלנו בפריזמה של מספרים", אומר היום סמנכ"ל הכספים של אופטיבייס , צבי הלפרין, בתגובה לדו"חות. ובכל זאת, לא ניתן להתעלם מהתחזית המאכזבת לגבי המשך השנה. כך, ברבעון השני צופה אופטיבייס מכירות של לא יותר מ-8 מיליון דולר, כפי שדיווחה ברבעון הראשון, וההאטה צפויה לבוא לידי ביטוי גם ברבעונים הקרובים.

באופטיבייס מעריכים כי החברה תציג צמיחה של 20%-10% במהלך 2001, וזאת תחת תחזית קודמת לצמיחה של 70%-50%. "לא היתה לנו ברירה אלא להוריד את התחזיות", אומר הלפרין. "הלקוחות שלנו מצמצמים את ההוצאות, במיוחד ככל שהדבר נוגע להשקעות בטכנולוגיה חדשה".

הערכה זו מוצאת את ביטויה גם בשורה התחתונה. אם ברבעון הראשון הציגה אופטיבייס הפסד של 8 סנטים למניה, הרי שברבעון השני צפוי ההפסד לגדול, ולהסתכם ב-20-16 סנט למניה. גם במישור השנתי מורידה אופטיבייס תחזיות, ועתה היא מצפה להפסד שינוע בטווח של 0.49-0.37 דולר למניה, לפי מצב הדברים בשוק.

אין הערכה מספרית להסכם עם נורטל

בהנהלת החברה המתיקו את הגלולה המרה עם הודעה על הסכם שיווק עם ענקית ציוד התקשורת נורטל , לפיו תפיץ החברה את מוצר ה-MGW-2000 של אופטיבייס. "אנחנו מחפשים את החברות הגדולות ביותר, ולכן הסכם זה מהווה שלב נוסף בהסכמי שיווק למוצא עם אלקטל (סימול ALA) ומיקרוסופט . ההסכם אינו מחייב את נורטל למינימום של קנייה מאיתנו, והיא צפויה לעשות בחינה של הצרכים בשוק ולפי המתרחש להחליט על היקף הקניות. זו הסיבה שאיננו יכולים לספק הערכה מספרית לגבי המשמעות של הסכם זה לגבי המכירות שלנו ברבעונים הקרובים", אומר הלפרין.

זהו עיתוי טוב עבור אופטיבייס להסכם מסוג זה, שכן החברה החלה לחוות ירידה דרסטית בהזמנות מצד שותפות כמו סיסקו , הרמוניק , וגילת לוויינים , שהיו אחראיות לכ-30% מכלל המכירות במהלך השנתיים האחרונות, ומאז הרבעון הרביעי הצטמצם חלקן, מבלי שהעוגה כולה תגדל. ואם מדברים על ספקיות שירותי תקשורת בלוויין, בין הלקוחות של אופטיבייס ניתן למצוא את Hughes, מתחרתה של גילת, שאולי לא שמחה במיוחד על ספק השירותים המשותף.

ואחרי MGW-2000, יבואו MGW-4000 ו-MGW-5000

באופטיבייס מקרינים תחושה של עסקים כרגיל ומדגישים כי את התוצאות צריך לבחון בפרספקטיווה ארוכת טווח. "אנחנו נחושים להביא לשוק את המוצרים הטובים ביותר. כדי לעשות זאת לקחנו חברה עם פוטנציאל לא מזהיר, והעברנו אותה תהליך של הוצאות כבדות בבניית שוק חדש", מוסיף הלפרין.

וכאשר בחברה מדברים על כיוון חדש, מתייחסים בעיקר למוצרי ה-MediaGateway - MGW שלה. מוצרים אלה מאפשרים העברת תוכן של וידיאו ואפליקציות אינטראקטיוויות ברשתות פס רחב. בין צרכני טכנולוגיה זו מצויות ספקיות התקשורת השונות: ה-CLECs - האלטרנטיוויות, ה-BLECs - ספקי תקשורת בקמפוסים, בנייני מגורים גדולים וכדומה, ה-ILECs - ספקיות השירות הוותיקות, וכן מוסדות שונים העושים שימוש בטכנולוגיה לצורך לימוד ברשת האינטרנט.

"כל אלה צריכים לתת ללקוחות את האופציה לשירותים שונים כמו VOD - Video On Demand, TV Commerce, ושירותים אינטראקטיוויים אחרים", אומר סמנכ"ל השיווק והפיתוח העסקי של אופטיבייס, יניב גרטי.

המוצר היחיד בסדרת מוצרי ה-MGW שיצא לשיווק הוא מוצר ה-MGW-2000, אותו שיחררה החברה ברבעון הרביעי. מוצר זה מאפשר העברת תכני וידיאו על גבי פרוטוקולי ATM ופרוטוקולי אינטרנט (IP) . החברה עובדת עתה על פיתוח מוצרי ה-MGW-4000 וה-MGW-5000. המוצרים החדשים יהיו מבוססים על MPEG-4, סטנדרט הקובע כיצד תכני מולטימדיה, כמו וידיאו, אודיו ומידע תוכני אחר, יועברו ברשתות מידע.

ויוגראפיקס הוטמעה בחברה

"הסטנדרט הזה, בנוסף ליצירת וידיאו ואודיו, מאפשר פרסונליזציה לחלק ממשתמשי הקצה. אנחנו מעריכים כי קהל היעד הפוטנציאלי יכלול טלפונים סלולריים ו-PDAs - Personal Digital Assistants למיניהם. נכון שכרגע צופים האטה בהתפתחות הסלולר בטכנולוגיית 3G, אך אנו בטוחים בטכנולוגיה לטווח ארוך. כך סרט שיוצר במקור לטלוויזיה יומר לסלולר, ובתהליך אופן העברת המידע נכנסת הטכנולוגיה שלנו", אומר גרטי. בדצמבר 2000 רכשה אופטיבייס את חברת Viewgraphics האמריקאית, ורכישה זו צפויה לסייע בתהליך הפיתוח. "ויוגראפיקס מסייעת לנו בפיתרון של המרת פרוטוקולים של תקשורת. זו חברה שהתקיימה ממכירות ולא מסבבי מימון, והעסקה התבצעה כך שההטמעה של החברה באופטיבייס היא מלאה", מוסיף גרטי.

וכך, למרות הירידה במכירות והגידול בהפסדים, לא מתכוונת אופטיבייס לקצץ בהוצאות הפיתוח, ואלו אף יגדלו. בחברה מצהירים כי ההוצאות על מו"פ יסתכמו ב-13 מיליון דולר ב-2001, מתוכם כ-2.8 מיליון דולר הוצאות ברבעון הראשון.

האם המשמעות של הוצאות בסדר גודל כזה, היא שהחברה לא תוריד את התחזיות ברבעון הקרוב? את זה לא יכולים להבטיח באופטיבייס: "הצפיות לא גבוהה במיוחד, וקשה לתת תחזיות אפילו לרבעון הבא. ברבעון הראשון לא פירסמנו אזהרת רווח, כך שאנו בהחלט מקווים שנעמוד ברף המונמך שהצבנו", מסכם הלפרין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully