וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ורטהיימר: ישקר מתקרבת למכירות של מיליארד דולר בשנה

הארץ

27.4.2001 / 0:02

לדברי מנכ"ל ישקר, בכוונתו לקבוע יעד חדש של שני מיליארד ולצמצם את הפער בינה ליצרנית המובילה בעולם בתחום ייצור כלי החיתוך - סאנדוויק השוודית

מאת אורה קורן

ישקר מתקרבת למכירות של מיליארד דולר בשנה - כך אמר מנכ"ל החברה, איתן ורטהיימר, בראיון ל"הארץ". לדבריו, לאחר שהחברה תעבור את מחסום מיליארד הדולר, בכוונתו לקבוע יעד חדש של שני מיליארד. יעד נוסף של ישקר, המייצרת כלי חיתוך, הוא לצמצם את הפער בינה ליצרנית המובילה בעולם בתחום - סאנדוויק השוודית.

ישקר, שהוקמה לפני 50 שנה באזור התעשייה תפן בצפון הארץ, פועלת בחו"ל תחת שלושה מותגים - ישקר, אינגרסול וטגרוטק הקוריאנית. ישקר מעסיקה 4,500 עובדים, מהם 600 בגרמניה, 750 בקוריאה ו-200 בסניפיה בבנגלו - עמק הסיליקון של הודו. החברה, שהוקמה על ידי סטף ורטהיימר, מנוהלת ב-20 השנים האחרונות בעיקר על ידי בנו, איתן ורטהיימר.

לדברי איתן ורטהיימר, במהלך 20 השנים האחרונות הגדילה החברה את מכירותיה בשיעור ממוצע של 20%-15% בשנה. "היו תקופות עם שיעור גידול של 40%, שאחריהן בקושי נשמנו, והיו תקופות עם גידול של 10%", אמר. הגידול התבצע באמצעות צמיחה מקומית ורכישות בחו"ל. כך, למשל, נכנסה ישקר לקוריאה תוך ניצול המשבר הכלכלי במזרח הרחוק ב-98'.

ישקר משלימה עתה השקעה של 20 מיליון דולר בהודו ומתכננת להשקיע 80 מיליון דולר במפעליה בגרמניה ובארה"ב. "החלק המעניין הוא להפוך למולטינשיונל ולהכניס לאמביציה עמים אחרים תחת אותם עקרונות ניהול שגיבשנו בישראל", אמר ורטהיימר.

החברה השנייה שבבעלותו, טכנולוגיית להבים, בשותפות עם פראט אנד ויטני האמריקאית, מייצרת להבי קומפרסור למנועי סילון ולהבי טורבינות. החברה הוקמה ב-69', "כששארל דה-גול לא הסכים לספק חלקי חילוף למטוסי המיראז' של ישראל", אמר ורטהיימר. ב-95' החל לנהל את החברה, ובעזרת המיזוג עם פראט אנד ויטני זינקו מכירותיה מ-40 מיליון דולר בשנה ל-200 מיליון.

לפני כשנה וחצי הוקמה בתפן, בהשקעה כוללת של 40 מיליון דולר, חברת טקג'ט כשותפות בין רולס רויס (50%) וטכנולוגיית להבים (50%). החברה מייצרת להבי קומפרסור למנועי רולס רויס.

טכנולוגיית להבים תכננה לפני כשנה לרכז את כל פעילותה באזור התעשייה בר לב בצפון, בהשקעה של 150 מיליון דולר, ואולם באחרונה חלה תפנית אסטרטגית ביעדים. "עצרנו את התוכנית מכיוון שנצטרך כנראה 'לפזר' יותר מפעלים בעולם", אמר ורטהיימר. לדבריו, החליט לרכז מאמצים בהגדלת פלח השוק העולמי לפני הגדלת הייצור, ולצורך זה בוחנת עתה החברה הקמת חברת שיווק, בהשקעה של 60 מיליון דולר.

ורטהיימר מנהל בימים אלו מגעים עם גורמים ממשלתיים על הקמת ארבעה גני תעשייה נוספים "במקומות בהם אין תעשייה", כהגדרתו. שניים מהם אמורים לקום בגליל, אחד באזור באר שבע ואחד בקרבת הגבול עם ירדן. הגנים יוקמו במתכונת גן התעשייה בתפן, ואולם עם שימת דגש על מבני היי-טק. ההשקעה ההתחלתית בכל אחד מהגנים תהיה 5 עד 10 מיליון דולר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully