וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרדיים מפיקה רבעון תשיעי ברציפות של צמיחה

הארץ

27.4.2001 / 9:22

חברת התוכנה לתעשיית הנפט והגז, אחד השווקים הבודדים שבהם עדיין נרשמת צמיחה, הציגה גידול של %25 בהכנסות ברבעון הראשון וצפויה לעמוד בתחזיות הצמיחה והרווח ל-2001

מאת יום גביזון

"יש מומנטום חיובי בתעשייה", אומר יו"ר ומנכ"ל חברת פרדיים , אלדד וייס. תעשייה בה נרשמת כיום צמיחה היא חריג, וחברה שצומחת זה 9 רבעונים ועומדת בתחזיות מבלי שהורידה אותן קודם לכן בעשרות אחוזים היא תופעה נדירה עוד יותר.

פרדיים, שמספקת פתרונות תוכנה גיאו-פיסיקליים לעיבוד נתונים סייסמיים וניתוח מאגרים לתעשיית הנפט והגז, עומדת בשני הקריטריונים המחמירים הללו ועדיין היא נסחרת במכפיל רווח של 13 ובשווי צנוע של כ-77 מיליון דולר.

הכנסותיה של פרדיים (סימול נאסד"ק PGEO) צמחו ברבעון הראשון של 2001 ב-25% לעומת הרבעון המקביל ב-2000 והסתכמו ב-17.5 מיליון דולר הודות למומנטום החיובי עליו מדבר וייס. מחיר חבית נפט הוא כ-25 דולר, מחיר הנחשב נוח לחברות המפיקות נפט, ומאגרי נפט משמעותיים לא נמצאו זה זמן רב, כך שיש צורך בייעול הקידוח וההפקה בשדות הקיימים תוך שימוש בכלי תוכנה שמפתחות פרדיים ומתחרותיה. גורם אחר שפועל לטובת פרדיים הוא העובדה שחברות נפט גדולות כמו Exxon, שבשנים האחרונות היו עסוקות בהליכי מיזוג, חזרו להשקיע, ואחרות הודיעו על כוונתן להגדיל את השקעותיהן בשיעור שנתי של 15% ב-3 השנים הקרובות.

צמיחתה של פרדיים ברבעון הראשון הושגה הודות לגידול בשני סעיפי ההכנסה שלה: מכירת תוכנות והכנסות משירותי פיענוח וניתוח מאפייני מאגרי נפט וגז.

ההכנסות ממכירת מוצרים גדלו ב-22% ברבעון בהשוואה לרבעון המקביל וירדו ב-24% לעומת הרבעון הרביעי של 2000. לדברי וייס, לקוחותיה של החברה הם חברות נפט גדולות, שנוהגות לנצל את תקציבי ההשקעות שלהן לקראת סוף השנה, כך שההכנסות במחצית הראשונה של השנה הן כ-35% מהמחזור, ואילו הרבעון האחרון אחראי ל-40% מההכנסות השנתיות.

וייס אופטימי לגבי סיכוייה של פרדיים להתמיד במגמת הצמיחה גם בשנים הקרובות הודות להשקת מספר רב של מוצרים חדשים, שאחד הבולטים שבהם הוא PG2 - מערכת שמספקת פתרון אינטגרטיווי לעיבוד נתונים סייסמיים, אנליזה שלהם ופיתוח מודלים דינמיים לניהול הפקת נפט וגז ממאגרים.

וייס מוסיף כי המוצרים החדשים מאפשרים לראות באופן תלת ממדי בסיסי נתונים גדולים, כך שחברת נפט מסוגלת לקבל ולהציג בזמן אמיתי באמצעות האינטרנט את כל המידע על שדות נפט ששטחם עשרות אלפי קמ"ר. לדבריו, המוצרים החדשים שיושקו ב-2001 ישפרו את איכות המידע ויאפשרו אפליקציות כמו יכולת להציג מבנה קרקע באזורים שמבנה השכבות בהם מסובך, כמו הרי הרוקי או דרום אמריקה, וכן יכולת לכייל בצורה מדויקת יותר את תכולת המאגרים הנמצאים בעומק רב מתחת לגושי מלח גדולים במפרץ מקסיקו.

חלק מהצמיחה במכירות ברבעון הראשון נובע מהחדרה של מוצרים חדשים ב-2000 על בסיס ידע שנרכש, כמו מוצרים לניהול שדות נפט וגז: מוצר הוואנגרד לאפיון שדות, הגלקסי, שמבצע סימולציה של התנהגות באר במהלך הפקה, כלומר בדיקת השפעת עוצמת השאיבה בנקודות שונות בשדה על כיוון תנועת הנוזלים במאגר, וזאת כדי לייעל את ההפקה, והגיאולוג'י, שמשמש למדידות בבאר ופענוחן.

גורם אחר לצמיחה ברבעון היה החדירה לשווקים נוספים, שהסתייעה בפריסה הטובה יותר של החברה בעקבות מסע הרכישות שביצעה. הכניסה לשוק הסיני, ששנת הפעילות שלו מסתיימת באמצע פברואר, גרמה לגידול בהכנסות בינואר 2001. הפיזור הגיאוגרפי של הכנסות החברה התבטא בהתפלגות מאוזנת יותר מבעבר של ההכנסות: חלקן של צפון ודרום אמריקה במחזור הגיע ל-49%, אירופה, אפריקה והמזרח התיכון סיפקו 33% מההכנסות, ואסיה ומדינות האוקינוס השקט תרמו 18% מהמחזור.

ההכנסות ממתן שירותים מתקדמים לפענוח נתונים סייסמיים, אפיון שדות וניהול מאגרים צמחו ב-33% לעומת הרבעון המקביל ב-2000 וב-16% לעומת הרבעון הרביעי של 2000, וחצו לראשונה את סף 5 מיליון הדולר לרבעון.

וייס מייחס את הצמיחה למגמה הגוברת של מיקור חוץ בענף, שנובעת מהמשבר שעברו חברות הנפט הגדולות ב-98' , בשל ירידת מחירי הנפט, שאילצה אותן לפטר כוח אדם מקצועי שביצע את עבודות הפענוח. כיום, עם עליית מחירי הנפט ורמת הפעילות, אין לחברות אלה כוח אדם שיכול לתמוך בגידול בתקציבי ההשקעות, כך שהן מעבירות נתחים הולכים וגדלים מפעילות הפענוח של נתונים סייסמיים ואפיון מאגרים לגורמים חיצוניים.

נתון בולט אחר ברבעונים האחרונים הוא הגידול בהיקף הפרויקטים שהחברה מקבלת: אם בעבר נחשב פרויקט בהיקף של 200 אלף דולר לגדול, הרי שכיום יש לחברה כמה עבודות שהיקפן יותר מ-700 אלף דולר. להערכת וייס, זו אינדיקציה למעמדה המוביל של החברה בתעשייה. פרדיים זכתה באחרונה בפרויקטים גדולים במזרח הרחוק, לאחר שגברה על חברת וריטס (סימול vts) , וזאת למרות שהצעתה היתה יקרה יותר. ההיקף של המכרזים האלה עשוי להגיע למיליוני דולרים בשנתיים הקרובות, ובנוסף משתתפת פרדיים במכרזים במדינות דרום אמריקה, שבהן שולטת המדינה בתעשיית הנפט.

וייס אופטימי לגבי הסיכוי שההכנסות משירותים יצמחו ב-2001 ב-50%-40% ל-24-22 מיליון דולר ושקצב צמיחה זה יימשך גם בשנים הקרובות. אחד ממנועי הצמיחה צפוי להיות הביקוש הגובר לשירותי ייעוץ בתחום חקר המאגרים - המלצה בנוגע למיקום הקידוח. החברה החלה לספק שירות זה ברבעון הרביעי של 2000, והוא הכניס לה 500 אלף דולר ברבעון הראשון של 2001.

הרווח הגולמי של פרדיים צמח ברבעון הראשון של 2001 ב-28% לעומת הרבעון המקביל ב-2000 והגיע ל-12.9 מיליון דולר, 73.6% מהמחזור, בהשוואה ל-71.7% מהמחזור ברבעון המקביל. הרווח התפעולי לפני פחת והפחתות גדל ברבעון ב-40% לעומת הרבעון המקביל ל-3.5 מיליון דולר, 20% מהמחזור, לעומת 17.7% מהמחזור ברבעון המקביל. הפעילות השוטפת של החברה יצרה תזרים מזומנים של 3.2 מיליון דולר, שהם 21 סנט למניה, בהשוואה ל-18 סנט למניה ברבעון המקביל.

פרדיים רשמה ברבעון הראשון רווח של 750 אלף דולר, שהם 5 סנטים למניה, לעומת 282 אלף דולר, 2 סנטים למניה, ברבעון המקביל. לדברי וייס, התוצאות מציבות את החברה בעמדה נוחה לעמוד בתחזיות שנתנה ל-2001 - רווח של 45-40 סנט למניה במחזור

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully