וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

באפט: המשקיעים מצפים לתשואות לא ריאליות על השקעותיהם

דפנה מאור

29.4.2001 / 10:23

המשקיע המהולל צופה תשואות חד ספרתיות ברווחי ברקשייר התאוויי ומתמקד בביטוח

המשקיע המהולל וורן באפט מתח ביקורת על ציפיותיהם הלא מציאותיות של משקיעים בשוק. דבריו נאמרו באסיפת בעלי המניות השנתית של ברקשייר התאוויי, חברת האחזקות שבניהולו. לדברי באפט, שהצליח לעלות בשנה שעברה על התשואות הממוצעות בשוק, תורמים יועצי השקעות לציפיות אלו בהבטחות בלתי ניתנות למימוש.

באפט, אחד האנשים העשירים ביותר בעולם, אמר כי מרבית בתי ההשקעות מבטיחים תשואות של יותר מ-15% באופן עקבי, למרות שלא ניתן להשיג מטרה זו לאורך זמן, במיוחד בחברות גדולות כמו ברקשייר. באפט חזר והזהיר בעבר כי קצב הצמיחה של שוק ההון ב-2 העשורים הקרובים לא יהיה דומה לזה של 2 העשורים הקודמים, וכי עם גדילתה, לא תוכל ברקשייר להמשיך ולהניב תשואות גבוהות מהשוק כפי שעשתה בעבר.

קצב גידול שנתי של 15% עבור חברה שמרוויחה 75 מיליון דולר מיתרגם לשווי של 86 מיליון דולר בשנה שאחריה, ול-150 מיליון דולר תוך 5 שנים. באפט אמר כי על משקיעי ברקשייר לצפות לצמיחה שנתית של 7%-6%.

"אני חושב שהסיכוי של ברקשייר להשיג צמיחת רווחים של 15% על פני הטווח הארוך הוא כל כך קרוב לאפס שאין טעם לדבר עליו", אמר באפט בתגובה לשאלה בנוגע לתחזיות הרווח. "זה לא יכול לקרות בטווח הארוך. יהיו שנים בהן נעשה זאת, אולם זה לא יקרה באופן קבוע. גם איננו חושבים כי חברה גדולה יכולה לצמוח מהר על פני תקופת זמן ארוכה. אולי אחת או שתיים יצליחו, אבל בלתי אפשרי לחזות מי הן יהיו".

ברקשייר התאוויי הוציאה 8 מיליארד דולר על רכישות בשנה האחרונה, ביניהן של חברות חשמל, יצרניות שטיחים ועסקים מסורתיים למדי. החברה החלה להתמקד ברכישות של חברות אותן היא מנהלת בעצמה, במקום בהשקעות מיעוט. מרבית הרכישות נעשו במזומן, ובעיקר בחברות פרטיות, לא ציבוריות. "ההעדפה שלנו היא תמיד לקנות עסק שפועל בצורה יוצאת מהכלל, והיה לנו מזל עם כך לאחרונה... קנינו הרבה מניות באמצע שנות השבעים. האקלים איננו כל כך חיובי לרכישת ניירות ערך בזמן האחרון".

בראייה קדימה, מתמקד באפט בעסקי ביטוח. "אני חושב שביטוח יהיה עסק גדול בהרבה תוך 20 שנים, וככל הנראה יהיה התחום העיקרי בו נעסוק".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully