וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מובארק: ישראל והרשות הסכימו להפסקת אש

הארץ

29.4.2001 / 12:49

שר החוץ המצרי, עמר מוסא, ופרס הודיעו כי ישנם מגעים להפסקת האש ועדיין לא הושגה הסכמה

מאת אלוף בן והסוכנויות

נשיא מצרים, חוסני מובארק, הודיע הבוקר לאחר פגישתו עם שר החוץ שמעון פרס, כי ישראל והפלשתינאים הגיעו להסכמה על הפסקת אש. ואולם, שר החוץ המצרי, עמר מוסא, ופרס הודיעו לאחר מכן כי ישנם מגעים להפסקת האש ועדיין לא הושגה הסכמה.

מובארק אמר כי ישראל תתחיל ליישם הקלות על הפלשתינאים ברצועה ובגדה, עוד לפני שייכנס הסכם הפסקת האש לתוקפו. לדבריו, ראש הממשלה אריאל שרון שלח לו איגרת שבו הודיע כי ישראל תקל על תושבי השטחים וכי "ארבעה שבועות לאחר הפסקת האש יחל המשא ומתן לפתרון המצב, דבר שייתן תקווה ליציבות", כתב שרון למובארק.

פרס הגיע הבוקר לקהיר ונפגש עם שר החוץ המצרי, עמר מוסא, ואחריו עם מובארק. בצהריים צפוי פרס להיפגש עם מלך ירדן, עבדאללה השני, בעקבה. בפגישותיו יציג פרס את ההצעה המדינית של ישראל לפלשתינאים, לפיה תהיה "התקדמות מדורגת להסדר קבע", אם וכאשר יחודש המו"מ לאחר שתושג הפסקת אש. בלילה ייצא פרס לארה"ב, שם ייפגש עם הנשיא, ג'ורג' בוש, ועם מזכיר המדינה, קולין פאואל. פרס יבקש מהשניים להגביר המעורבות האמריקאית במו"מ.

לפי ההצעה הישראלית, ההתקדמות אל הסדר הקבע לא תהיה במהלך אחד, כפי שניסו בתקופת ממשלת ברק, אלא בהדרגה, בשורת הסכמים שישלבו יסודות של הסדר הקבע וצעדי ביניים. בדרך זו תעמוד ישראל בהבטחתה לבצע את ההסכמים הקיימים עם הפלשתינאים, שבהם התחייבה להשיג הסדר קבע. ראש הממשלה, אריאל שרון, מתנגד לדילוג אל הסדר הקבע ודורש להגיע תחילה להסכם ביניים ארוך טווח.

בתוך כך אמר הבוקר ראש ממשלת ירדן, עלי אבו ררב, שארצו לא תסכים לשינויים ביוזמה הירדנית-מצרית להפסקת האלימות שהוצגה לישראל. בראיון לעיתון אל חייאת, היוצא בלונדון, אמר עלי אבו ררב ששינויים כאלה עלולים לפגוע בהצלחת היוזמה. "ירדן תתעקש לכלול לוח זמנים מדוייק לחידוש השיחות על הסדר הקבע ולא תסכים לכוונת אריאל שרון לערוך הסכמי ביניים", אמר ראש ממשלת ירדן. לעומת זאת, פקיד ירדני בכיר אמר כי ירדן תתחשב בהערות להצעה, אם הם יעמדו בקנה אחד עם ההסכמים הקודמים בין ישראל לפלשתינאים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully