וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראל אליהו: יש פוטנציאל רווח מפירוק קרן תמיר-פישמן 2; אסף יחידות השתתפות של הקרן בבורסה

נתן ליפסון

29.4.2001 / 13:47

שווי השוק של יחידות ההשתתפות: 110 מיליון שקל; נכסיה הנזילים בסוף דצמבר 2000: כ-174 מיליון שקל

"פירוק קרן ההון סיכון תמיר-פישמן 2 מכיל פוטנציאל רווח, שכן כמות המזומנים בקופתה גבוהה יותר משווי השוק שלה"; כך טוען ישראל אליהו, בנו של שלמה אליהו, והאחראי בקבוצת אליהו על ההשקעות הלא ביטוחיות.

מהדו"חות הכספיים של הקרן המסכמים את פעילותה בשנת 2000, עולה כי בדצמבר 2000 היו לה נכסים נזילים בכ-174 מיליון שקלים - 93.4 מיליון שקל במזומן ועוד 80.8 מיליון שקל בפיקדונות. מנגד, שווי השוק הנוכחי של יחידות ההשתתפות בקרן הוא 110 מיליון שקלים. ההתחייבויות הפיננסיות של הקרן זניחות.

מאמצע אפריל עלה מחירן של יחידות ההשתתפות בקרן מכ-170 אג' ליותר מ-200 אג'. אין זה מן הנמנע כי העלייה נובעת, לפחות בחלקה, מאיסוף יחידות בבורסה. לדברי אליהו, יש בידיו יחידות של הקרן - "אך לא בכמות המספיקה כדי לפרקה".

יחידות ההשתתפות של הקרן הונפקו ב-20 במארס 2000 במחיר של 410 אג' ליחידה. מחירן הידרדר עקב המשבר בענף ההון סיכון והסגירות הרבות של חברות היי-טק צעירות. בתחילת אפריל הודתה החברה כי בכירים בה נחקרים על ידי רשות ניירות ערך בנוגע לחשד לפרטים מטעים בתשקיף הקרן, וכן בנוגע לחשדות לאיחור בדיווח ופרטים מטעים בדו"ח מיידי.

גם אם החזיק גוף מסוים בכל יחידות ההשתתפות של הקרן, עדיין הדבר לא היה מקנה לו השפעה על ניהולה שכן יחידות ההשתתפות הן בשותף המוגבל של הקרן בעוד שהזכות לנהל את הקרן שמורה לשותף המנהל, ובמקרה הזה - קבוצת תמיר-פישמן.

עקב כך, הסיכוי שבעלי היחידות יצליחו להביא לפירוק הקרן ללא ההסכמה המלאה של קבוצת תמיר-פישמן - קלוש.

שווי השוק של יחידות השתתפות הנסחרות בבורסה יורד לעתים מזדמנות אל מתחת לשוויין הפיננסי. עם זאת, יכולתם של השותפים המוגבלים לסגור את הפער הזה או להשפיע על ניהול השותפויות מצומצמת מאוד על פי רוב.

המחזיקים הגדולים ביותר ביחידות ההשתתפות של הקרן הם אילנות בטוחה (20.6%), תמיר-פישמן ושות' (9.8%), קבוצת הקרנות של בנק לאומי (8.2%) וקבוצת קופות הגמל של בנק דיסקונט (5.4%). יחד, אם כן, מחזיקים ארבעת הגופים האלה ב-44% מיחידות ההשתתפות. ככל הנראה, אף אחד מהגופים האלה לא יוזם את פירוק הקרן או קיבל פנייה בעניין. עם זאת, נראה שאם יקבלו פנייה, הם עשויים לשקול אותה, במיוחד לאור העובדה שרוב הנכסים הכספיים של הקרן עדיין פנויים ושנותרו לה עוד יותר משש שנים לפעול.

יכולתם של בעלי יחידות ההשתתפות לממש את השקעתם, אמר אליהו, "תלויה בתום הלב של מנהלי הקרן שכן הם יכולים להקטין משמעותית את המזומנים, לדוגמה על ידי ביצוע כמה השקעות גדולות".

מתמיר-פישמן ביקשו שלא להגיב על הדברים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully