וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אייסר יוצאת למאבק נוסף על השוק הישראלי

הארץ

29.4.2001 / 15:04

מאת יובל דרור

אחת הנפגעות הפחות-ידועות בישראל של המשבר בענף ההיי-טק היא חברת אייסר (Acer), שנחשבה עד לא מזמן לאחת מיצרניות המחשבים הבולטות, וב-99' הוגדרה היצרנית השנייה בגודלה בעולם. בשנות ה-90 הקימה אייסר חברות בנות לפיתוח צגים שטוחים, טלפונים סלולריים ומכשירי אלקטרוניקה שונים. היא מחזיקה כיום ב-21 מפעלי ייצור ו-33 מפעלי הרכבה בעולם. אף שבארה"ב לא הצליחה להתברג בין חמשת יצרניות ה-PC הגדולות, היא זוכה לפופולריות רבה באסיה.

ואולם ב-2000 אזל מזלה הטוב. החברה נאלצה למכור את המיזם המשותף שלה עם טקסס אינסטרומנטס לייצור שבבי זיכרון, בשל הפסדים חוזרים ונשנים. בנוסף, סגרה כמה חברות בנות ומעמדה בשוק החל להתערער.

באוקטובר 2000 קיצצה החברה באופן חד את תחזיותיה ל-2000. החברה, שצפתה רווח של 374 מיליון דולר, קיצצה את תחזיות הרווח בכ-33% לכ-250 מיליון דולר בלבד. גם תחזית המכירות שלה קוצצה ב-19% ל-3.28 מיליארד דולר.

בישראל החלה אייסר לפעול ב-94' באמצעות יורוקום, ובאוקטובר אותה שנה הודיעה על כוונתה להקים בראש העין קו ייצור מחשבים משותף עמה. במאי 96' נחנך קו הייצור המופעל באמצעות חברה בת חדשה, אייסר-יורוקום ישראל. המפעל אמור היה לייצר כ-3,000 מחשבים בחודש ולספק את צרכיה של ישראל והמזרח התיכון כולו. ב-95' מכרה אייסר בישראל 8,000 מחשבים, כ-4% מהמחשבים שנמכרו בישראל באותה שנה. המפעל אמור היה לשנות את מעמדה בשוק המקומי, ואולם עד 98' הוא ייצר רק כ-1,000 מחשבים בחודש, ולא הצליח להגדיל משמעותית את מכירת מחשבי אייסר בישראל.

מה השתבש

אחת הסיבות המרכזיות לנפילה הגדולה בביצועי החברה בעולם היא העסקה שחתמה עם יבמ ביוני 99'. היקף עסקה זו, שנחשבה בזמנה לעסקה הגדולה ביותר שחתמה חברה טאייוואנית עם חברה אמריקאית, היה 8 מיליארד דולר. במסגרתה אמורה היתה אייסר לרכוש מיבמ כוננים קשיחים, שבבים וציוד נוסף, ואילו יבמ התחייבה לרכוש את מחשבי אייסר בהסכם OEM (הסכם ייצור צד שלישי) שבמסגרתו מייצרת אייסר מחשבים, הנמכרים תחת הלוגו של יבמ.

בעקבות ההאטה בשוק המחשבים ב-2000, קיצצה יבמ את היקף ההזמנות מאייסר, והחברה נקלעה למצוקה. ואולם בזאת לא תמו צרותיה. ב-2000 איבדה מנייתה 81% מערכה, בזמן שהבורסה בטאייוואן ירדה בכ-44% בלבד. אייסר נאלצה לפטר כ-10% מכוח העבודה שלה ולהציג תוכנית רה-ארגון דרמטית.

גם בישראל נתקלה החברה בבעיות. עקב המשברים הפוליטיים, סירבו מדינות ערב לקנות מחשבים שהורכבו בישראל, ומחלוקות על דרך הפעלת המפעל ומדיניות השיווק בישראל גרמו ליורוקום לחפש דרך החוצה. בפברואר 99' מכרה יורוקום את חלקה בחברה לחברת קומפיוטרסטור תמורת 5 מיליון דולר. המפעל בראש העין נסגר וחלק ממנו הועבר לפתח תקוה.

למרות השינוי המבני, דיווחה החברה העולמית על ירידה של 49% במכירות במארס 2001. מכירותיה הסתכמו ב-197 מיליון דולר, לעומת 387 מיליון דולר במארס 2000. ברבעון הראשון כולו חלה ירידה של 37% - 552 מיליון דולר, לעומת 881 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2000. האנליסטים שסיקרו את החברה בשנה האחרונה הורידו ב-2000 את המלצות הקנייה שלהם, וטענו כי העתיד של החברה נמצא מאחוריה.

ואולם אייסר אינה מוותרת. עד כה פעלה החברה תחת שני כובעים: חתמה על הסכמי OEM עם יצרניות מחשבים גדולות; ומכרה מחשבים תחת המותג שלה. יצרניות המחשבים לחצו עליה להפסיק להתחרות במותגים שהיא מייצרת עבורם, ובסוף 2000 החליטה אייסר להתפצל לשתי חברות עצמאיות: חברה למחשבי אייסר ממותגים, וחברה המשמשת קבלנית ייצור עבור מותגים אחרים.

"לא ניכנס לשוק הצרכני בעתיד הקרוב"

גם בישראל החליטה החברה לנקוט צעדים, וכעת היא מציבה נציג משלה, פיטר לי, לאחר שפעלה באמצעות מפיצים מקומיים. לי, שניהל ב-96'-99' את עסקי אייסר בישראל ממטה החברה שבדובאי, ינהל את עסקי החברה בישראל. הוא מתעקש שהפוטנציאל העסקי בישראל, גדול.

לדבריו, ב-2000 נמכרו בישראל רק כ-15 אלף מחשבי אייסר, ועד לא מזמן תיכננה החברה להגביר את קצב המכירות בכ-%35 לכ-22 אלף מחשבים: "אנחנו מרגישים האטה בישראל. כיום אנחנו מעריכים שעד סוף 2001 נמכור רק כ-17 אלף מחשבים אישיים וכ-1,500 מחשבים ניידים, לעומת 1,100 מחשבים ניידים שנמכרו ב-2000".

לי אמר שהחברה תמשיך להתמקד בשוק החינוכי, המוסדי ובחברות היי-טק. הוא הוסיף כי אין בכוונת החברה למכור לשוק הצרכני: "כניסה לשוק הצרכני דורשת השקעה כספית ולוגיסטיקה מורכבת. לא נעשה את זה בעתיד הקרוב".

לי מודה שאייסר מבינה כי שוק ה-PC נמצא בהאטה, ולכן היא פועלת גם בתחום הטלפונים החכמים, מחשבי כף היד ושאר מכשירי האינטרנט, ואולם בחרה שלא לייצר אותם בשלב זה: "השוק עדיין לא מוכן ולכן אייסר החליטה שלא להסתכן. כשנרגיש שיש מוכנות, יגלה העולם את המוצרים המדהימים שפיתחנו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully