וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איך לטוס לחו"ל ולבלות על חשבון המדינה

איתמר סיידא

29.4.2001 / 16:12

אישי ציבור טסו לחו"ל וביזבזו כספים ללא פיקוח; פמליית ראש הממשלה קנתה מטריות בשווי 98 דולר וארוחה בבית השגריר בארה"ב עלתה 52,876 דולר לא כולל מצרכים, נגנית וכיוון הפסנתר

אם חשבתם שכדי לטוס לחו"ל, ללון במלונות מפוארים, לאכול ארוחות גורמה ולבלות בחינם צריך לעבוד בחברת היי-טק, טעיתם. אפשר פשוט לעבוד בשירות מדינת ישראל. על פי דו"ח מבקר המדינה, גם נבחרי הציבור ועובדים בכירים במשרדים הממשלתיים אימצו לעצמם חלק ממנהגי חברות ההיי-טק.

עד לשנת 91' פעלה במסגרת נציבות שירות המדינה ועדה בין משרדית שאישרה נסיעות של אנשי ציבור לחו"ל. במארס 91' בוטלה הוועדה על ידי ועדת השרים לענייני תיאום ומנהל, שהחליטה כי אישור לנסיעה של עובד ציבור לחו"ל במסגרת תפקידו יינתן על ידי מנכ"ל המשרד. נסיעה של מנכ"ל משרד ממשלתי טעונה את אישור השר הממונה. על פי דו"ח מבקר המדינה, רוב משרדי הממשלה ניצלו היטב את החלטת ועדת השרים שקיבלה תוקף של החלטת ממשלה מאוחר יותר; הדוגמאות לפניכם.

ביקור חגיגי במיוחד

בספטמבר 1998 נסע ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו, ופמלייתו לביקור בן 8 ימים בניו-יורק. הפמליה דיווחה על הוצאות בסך 392,149 דולר. בדפי ריכוז ההוצאות נמצא כי הפמליה הוציאה בין היתר 98 דולר על מטריות, 405 דולר על תשר לסבלים וכ-1,500 דולר על דמי מעבר בגשרים וקנסות חנייה. להוצאות אלה לא צורפו קבלות ובמשרד ראש הממשלה לא יכלו להסביר, למשל, מי קנה "כיבוד ושתייה" ב-3,000 דולר במהלך שמונה ימים, ועבור מי.

ביולי 1999 נסע ראש הממשלה דאז, אהוד ברק, לביקור בוושינגטון. משרד ראש הממשלה שילם 52,876 דולר בגין ארוחת ערב בבית השגריר. סכום זה לא כולל מצרכים לארוחת הערב, סידורי פרחים, נגנית וכיוון פסנתר, שעלו עוד כ-4,000 דולר. מתשובת משרד ראש הממשלה עולה, שמשרד החוץ אירגן את האירוע במלואו בגלל "שזה היה ביקור ראשון לאחר הקמת הממשלה, כך שהביקור קיבל אופי חגיגי במיוחד".

בין השנים 98'-99' נסע עובד בכיר במשרד התקשורת לשישה כנסים וסמינר אחד; ההוצאה הכוללת על נסיעות אלה הגיעה ל-100 אלף ש"ח. זמן קצר לאחר השתתפותו בכנסים העובד פרש מהמשרד וכך על פי מבקר המדינה, משרד התקשורת לא יכל להינות מפרי השקעתו בנסיעות אלה.

רום סרוויס ומיני בר בבקשה

בשנת 1998 שהה אחד השרים יחד עם שלושה מלווים בבירה אירופית במשך שלושה לילות; חשבונות המלון הגיעו לכ-5,200 דולר. בחשבון של שניים מהמלווים נכללו הוצאות שונות בגין שימוש במיני בר, כביסה ושירות חדרים.

בשלוש נסיעות של שר נוסף למדינות אירופה שילם המשרד עבור כרטיסים להצגות תיאטרון לשר ולמלוויו. בביקור השלישי המשרד שוחר התרבות שילם עבור השר, רעייתו, מנכ"ל המשרד ורעייתו, שני עובדי משרד וכן שני עובדים של חברה ממשלתית שהצטרפה לשר.
השר הסביר למבקר המדינה כי לא ידע שהמשרד שילם הוצאות אלה. השר הוסיף, כי משהובאו לידיעתו העובדות שתוארו בדו"ח, הוא החזיר למשרד את הסכום ששולם בעבורו ובעבור רעייתו ומלווה אחד.

השרה ציפי לבני, יו"ר ועדת השרים לענייני ביקורת, מסרה בתגובה כי מנכ"ל משרד ממשלתי אחראי לאישור נסיעות לחו"ל של עובדי משרדו, וכי החשב הכללי ונציב שירות המדינה יכינו הוראה חדשה בעניין זה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully